Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 462), 2012-11-20
Konstancin w rysunkach i dymkach

Na zlecenie Konstancińskiego Domu Kultury powstał komiks „Spełniony Sen. Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina”. Premiera komiksu nastąpi w poniedziałek, 3 grudnia o godz. 19 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Jaworskiego 18 podczas urzoczystego otwarcia Wirtualnego Muzeum Konstancina-Jeziorny

Idea komiksu narodziła się podczas spotkania Hanny Kaniastej z KDK, która jest koordynatorem projektu Wirtualne Muzeum Konstancina, z Bartoszem Biedrzyckim, posiadającym zdjęcia wille konstancińskich, potrzebnych do projektu Wirtualnego Muzeum. Przy okazji spotkania okazało się, że Pan Bartosz jest autorem scenariuszy komiksowych i chciałby wydać komiks o Jeziornie (dzielnicy Konstancina -Jeziorny). W lutym 2012 rozpoczęły się prace nad komiksem. W tym roku przypada setna rocznica śmierci hrabiego Witolda Skórzewskiego pomyślano więc, żeby poświęcić komiks właśnie jemu i poproszono Bartka o napisanie scenariusza.
Pomoc profesora
W tym czasie zgromadzono nowe informację o Witoldzie Skórzewskim. Zostało również odnalezione zdjęcie Konstancji, jego matki i imienniczki Konstancina. Zaczęte informacje te dodawać do scenariusza. Proces jego powstania był długotrwały i wielokrotnie weryfikowany. W tym czasie odnaleziono badacza rodziny Skórzewskich, Ryszarda Nowickiego - profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który o rodzinie Skórzewskich napisał kilka książek. W komiksie pojawił się wątek miłość hrabiego do pruskiej księżniczki w Berlinie, a następnie do córki angielskiego dyplomaty w Rio De Janeiro. Jednak sprzeciw jego rodziny uniemożliwił ewentualne małżeństwa. Od prof. Nowickiego pochodzą także inne informacje o Witoldzie Skórzewskim m. in. jego zamiłowanie do samochodów i polowań, a także częste podróże po Europie wraz z małżonką.
W scenariuszu komiksowym skoncentrowano się nie na ogólnej wiedzy o Konstancinie, ale na jego początkach z okresu kiedy powstawał, pomiędzy 1897 a 1912 r, kiedy to zmarł Skórzewski. w 1912 r.

Wyzwanie dla rysownika
Gdy ustalono wszystkie fakty i powstawał ostateczny kształt scenariusza zaczęto szukać rysownika. Spośród kilku kandydatów, którzy nadesłali swoje propozycje wybrano Łukasza Godlewskiego z Gdańska. Mimo, iż rysownik nigdy nie był w Konstancinie i rysował komiks na podstawie przesłanych zdjęć archiwalnych i własnej wyobraźni, udało mu się doskonale uchwycić elementy tamtych czasów i wyglądu Konstancina (architekturę budynków, która do dziś dzień jest charakterystyczna, proces budowy dróg, starodawne stroje). Pracę nad ilustracjami utrudniał fakt, że dysponowano tylko dwoma fotograficznymi portretami hr. Skórzewskiego. Na jednym był on już nie tylko dojrzałym i dość otyłym mężczyzną, ale w dodatku pozował do zdjęcia przebrany za Jana III Sobieskiego. Podobno razem z małżonką Marią z Radziwiłłów bardzo lubili brać udział w tzw. żywych obrazach - poprzebierani w stroje z epoki odtwarzali ważne historyczne wydarzenia, które potem były fotografowane. Rysownik musiał więc wręcz wykreować jego portret z czasów młodości, korzystając także z przesłanych mu przez Konstanciński Dom Kultury zdjęć ojca i synów hrabiego.

Historia przyjazna czytelnikowi
Po rozrysowaniu kolejnych scen robione były korekty. np. okazało się, ze samochód, Mercedes Simplex, który był w posiadaniu Skórzewskiego pojawił się dopiero w 1903 r. więc, nie mógł występować w komiksie w scenach z końca XIX w.
Ewolucji podlegał również tytuł komiksu. Pierwsze pomysły takie, jak: „Wielki planista”, „Tytan urbanistyki” czy „Nad brzegiem Jeziorki” nie wydawały się ani intrygujące ani przekonujące. Ostatecznie dokonano wyboru z około 40 propozycji stworzonych przez scenarzystę.
Wątek historyczny, powstanie Konstancina, przedstawiony na podstawie postaci Witolda i jego ułamku życia powoduje, że komiks jest przyjaźniejszy w odbiorze dla czytelnika. Forma artystyczna komiksu, jego delikatna kreska wraz ze starodawną formą językową czyni komiks bardzo atrakcyjnym. Nakład wyniesie ok 1000 sztuk. Komiks będzie dostępny w Konstancińskim Domu Kultury. Planowana jest również sprzedaż w księgarniach stacjonarnych i internetowych.
inf

tagi:    komiks    hrabia Skórzewski    historyczny

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Cyber Marian powrócił do Piaseczna
· Muzyczna magia zimowych świąt
· Świąteczny Wieczór Literacki
· Pętla straszy nietypowo
· Nowa inicjatywa UTW
· Wysoki poziom Sztukatorów
· Wielki bard – Georges Brassens
· Artystyczny powrót do przeszłości
· Akwarele i jedwab Agnieszki Piotrowskiej
· Śladami serialu „Alternatywy 4”
· Wykonali dzieła Cypriana Bazylika
· Drzewa i Ludzie
· Książkowy hołd dla kobiet
· Klasyka na wysokim poziomie
· Złote, diamentowe i kamienne gody!
· Święto latawca
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest