Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 264), 2012-12-07
Parcela zablokuje miasto!

KONSTANCIN-JEZIORNA W poniedziałek, 10 grudnia o godz. 9 zacznie się godzinny protest mieszkańców Parceli, którzy zablokują ul. Warszawską obok ronda Armii Krajowej. Mieszkańcy od lat bezskutecznie zabiegają o budowę wodociągu w Parceli. Jednak zgodnie z opracowaną przez urząd miasta kompleksową koncepcją budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w południowej części gminy woda popłynie do Parceli najwcześniej w 2014 roku

- Głównym powodem naszego protestu jest brak wodociągu w Parceli, na który czekamy już kilkanaście lat – mówi Robert Bryzek, sołtys Parceli. - Jednak nasza miejscowość jest szczególnie zaniedbana także w innych kwestiach. Samorząd od lat nie chce wykupić gminnych dróg, których nie można nawet równać i odśnieżać, a są niemal nieprzejezdne. Nie możemy doprosić się również o wydzielenie gruntu pod plac sołecki oraz o oświetlenie ulic – wymienia sołtys. Największym problemem mieszkańców Parceli jest brak wodociągu, a woda w większości studni nie nadaje się do picia, co potwierdziły badania sanepidu. Zawiera nie tylko niedopuszczalne ilości niebezpiecznych substancji, lecz także bakterie kałowe. - Przez ponad rok chodziliśmy do urzędu, na sesje, do burmistrza, pisaliśmy pisma i wnioski. Niestety bezskutecznie. Jesteśmy zostawieni sami sobie. Nie mamy innego wyjścia niż protest i blokada ulicy – uważa Robert Bryzek.

Nie kończąca się opowieść

Przygotowania do budowy kanalizacji i wodociągu rzeczywiście trwają już wiele lat. Konstanciński urząd w 2006 roku podpisał umowę z firmą, która miała wykonać projekt sieci wodno-kanalizacyjnej m.in. na terenie miejscowości Parcela-Łyczyn. Mimo, że wykonawca otrzymał od samorządu 65 tys. złotych, przez sześć lat pracy nad projektem... nie zrobił właściwie nic. Burmistrz Kazimierz Jańczuk na początku tego roku zdecydował się na rozwiązanie umowy i rozpoczęcie całej procedury od nowa. Przedstawił mieszkańcom również nową, kompleksową koncepcję budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie kilku południowych miejscowości gminy, w tym także Parceli.
Nowy projektant już od kilku miesięcy pracuje nad dokumentacją, która została podzielona na etapy i zadania. Jeśli projekt na wykonanie pierwszego zadania zostanie opracowany w terminie (do 31 marca), prace wodno-kanalizacyjne rozpoczną się latem przyszłego roku. Jako pierwszy zostanie wykonany odcinek, łączący oczyszczalnię z pompownią w Oborach. Następnie powstanie kolektor na ul. Baczyńskiego. Potem sieć wodno-kanalizacyjna ma powstać na ulicach Podlaskiej i Grzybowskiej w Parceli aż do Wiślanej w Słomczynie. Prace w Parceli planowane są na lato i jesień przyszłego roku, pod warunkiem, że wcześniejszy etap uda się wykonać w terminie, a na wszystkie prace wystarczy pieniędzy w budżecie. Kompleksowe zadanie będzie kontynuowane w kolejnych latach i do 2017 roku sieć wodno-kanalizacyjna ma objąć również zachodnią część Słomczyna, Kawęczyn, Turowice, piaski, Cieciszew i Dębówkę.

Zrobiłem wszystko,
co w mojej mocy


Jeśli wszystko przebiegałoby zgodnie z planami urzędu, sieć dotarłaby do Parceli dopiero w 2014 roku. Mieszkańcy Parceli mają jednak dość czekania i uważają, że przy odrobinie dobrej woli urząd mógłby znacznie wcześniej doprowadzić do ich domów wodę, nie czekając na realizację kompleksowego zadania. Zdaniem mieszkańców wystarczy jedynie wykonać połączenie od strony Słomczyna i Cieciszewa, w których są wodociągi. Jednak burmistrz uznał, że rozpoczęcie oddzielnych prac projektowych i budowlanych przy wodociągu do Parceli jest niezasadne ze względów ekonomicznych i technicznych. Podkreślił, że dwukrotne przygotowywanie inwestycji i dwukrotne rozkopywanie dróg, żeby najpierw zbudować wodociąg, a później kanalizację znacznie zwiększyłoby koszty i jest nie racjonalne z punktu widzenia interesów samorządu i wszystkich mieszkańców gminy. - Nie zgadzam się, że w sprawie wodociągu w Parceli urząd nic nie zrobił i nie rozumiem inicjatywy pana Bryzka – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. - Zrobiłem wszystko, co było w mojej mocy, by jak najbardziej przyspieszyć budowę wodociągu. Po kilku rozmowach z poprzednim projektantem uznałem, że dłuższa współpraca z nim nie ma sensu. Dlatego rozwiązałem umowę i błyskawicznie wybraliśmy nowego projektanta. Następnie zaproponowaliśmy kompleksowe rozwiązania dla wszystkich mieszkańców z tego terenu – podkreśla burmistrz Kazimierz Jańczuk.
Protest zacznie się o godz. 9 na ul. Warszawskiej tuż za rondem AK (od strony Warszawy). Protestujący przez godzinę z transparentami będą spacerowali po przejściu dla pieszych. Protest został oficjalnie zgłoszony, a policja zapewni bezpieczeństwo. - Naszym celem nie jest dobijanie ludzi, którzy rano będą jechali do pracy i borykają się z podobnymi problemami, jak my. Dlatego co jakiś czas będziemy puszczać samochody, by kierowcy nie musieli zbyt długo stać w korku – zapewnia Robert Bryzek.
Grzegorz Traczyk

tagi:    Parcela    protest    blokada    ul. Warszawska    protest

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni odwołali skarbnika i powołali w jego miejsce nowego
· Radni głosowali nad obniżeniem pensji burmistrza
· Uroczyste otwarcie placu zabaw
· Skarbnik na celowniku
· Większe pieniądze dla sołtysów
· Prażmowskie zielone płuca
· Nowa radna zaprzysiężona
· Radni ocenili burmistrza
· Burmistrzowi znowu grozi referendum w sprawie odwołania
· Sołtysi też udzielili poparcia pani wójt
· Wójt Lesznowoli skazana
· Wojna starosty z radnym trwa! Padły oskarżenia i wyzwiska
· Zapadnie wyrok w sprawie wójt
· Przewodniczącego zastąpiła przewodnicząca
· Wiemy, kiedy zostanie otwarta szkoła w Zamieniu
· Podpisano umowę na remont ważnej drogi
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest