Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 468), 2013-01-18
Tragedia wisi w powietrzu

PIASECZNO Walący się mostek nad Perełką łączący miejski park z południową częścią miasta to znakomity przykład nieudolności lokalnych władz, które przez 2,5 roku nie były w stanie wyremontować stwarzającego zagrożenie obiektu. Czy musi dojść do wypadku, aby ktoś na poważnie zainteresował się tym problemem?

- Stan kładki jest fatalny, deski są zbutwiałe, powstają między nimi coraz większe szczeliny - lada moment mogą się złamać pod ciężarem przechodzących osób. Taki stan rzeczy ma miejsce od dłuższego czasu - teraz wraz z nadejściem zimy i zamarzaniem wody gromadzącej się na deskach kładki ryzyko jest jeszcze większe - lód rozsadza szczeliny między deskami, powodując osłabienie konstrukcji i wykruszanie się fragmentów desek (w ciągu ostatnich dni powstały 2 spore ubytki) - gdy rowerzysta wjedzie w nie kołem, wypadek prawie pewny. Ścieżka przez park i rzeczoną kładkę jest często uczęszczaną drogą - korzysta z niej wielu mieszkańców Piaseczna udających się do pracy, jest to również droga, którą młodzież codziennie chodzi do okolicznych szkół przy ul. Chyliczkowskiej. Dobrze by było, gdyby władze Piaseczna naprawiły kładkę, zanim komuś stanie się krzywda – pisze w liście do naszej redakcji pan Jarek dodając, że zgłaszał już ten problem w gminie, ale urzędnicy go zignorowali.

Mostek ofiarą powodzi

Po raz pierwszy o będącym w fatalnym stanie technicznym mostku pisaliśmy w lutym 2011 roku. W czerwcu 2010, na skutek powodzi, obiekt został uszkodzony. Dwa miesiące później przejście zostało zamknięte na wniosek nadzoru budowlanego przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, mimo że ten nie miał go w swojej ewidencji. Już wtedy do mostka nikt się nie przyznawał i tak jest do dziś. - Jeśli PINB się zgodzi, wyremontujemy ten mostek w ciągu miesiąca – przekonywał latem 2010 roku ówczesny wiceburmistrz Piaseczna, Dariusz Malarczyk. Wiceburmistrz twierdził, że gmina wystosowała do PINB pismo, w którym poprosiła nadzór, aby pozwolił jej wyremontować mostek. Prośba została zaakceptowana i na tym się skończyło. Minęło kilka miesięcy i zniecierpliwieni ludzie sami rozebrali zabezpieczenia i zaczęli korzystać z przejścia w drodze do pracy. Temat mostka co jakiś czas powracał. Podczas sesji rady miejskiej na początku 2011 roku radny Zbigniew Mucha wnioskował o jak najszybszą naprawę tego obiektu. Kolejny pomysł był taki, że gmina przeprowadzi remont mostka wspólnie ze starostwem powiatowym. - Na razie jesteśmy na etapie planowania inwestycji – mówił dwa lata temu wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Jak się okazało, planowanie to trwa do tej pory...

Będzie tak jak z drzewem?

We wrześniu ubiegłego roku mieszkańcy Piaseczna zaczęli alarmować, że mostek na Perełce zaczyna się zapadać. Najwięcej niepokoju budziły spróchniałe deski, których wymiana kosztowałaby pewnie kilkadziesiąt złotych. - W zeszłym roku zrobiliśmy niezbędne naprawy kładki, ale w tej chwili nie wiem jak wygląda sytuacja z mostkiem – przyznaje Grzegorz Chrabałowski, kierownik gminnego referatu utrzymania terenów publicznych.
Nie od dziś wiadomo, że miejski park to ziemia niczyja – zlokalizowana w trudnej do określenia przestrzeni między gminą a powiatem. Wygląda na to, że powiat nie chce zainwestować w ten teren w poczuciu, że w końcu przejmie go gmina. Gmina też nie będzie wydawać pieniędzy, bo po co inwestować w nieswoje? Niestety, takie podejście władz może w końcu doprowadzić do tragedii. Podobnie było w przypadku suchych drzew przy ulicy Chyliczkowskiej, z których jedno w listopadzie 2011 roku zabiło człowieka. Powiat długimi miesiącami ze względów proceduralnych nie był w stanie usunąć kilku drzew, a po wypadku wyciął wszystkie jednego dnia.
Tomasz Wojciuk

tagi:    mostek    park    rewitalizacja

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Spowalniacze budzą kontrowersje
· Radni: pokryjmy nauczycielom utracone wynagrodzenia!
· Prawdziwe tłumy na kiermaszu wielkanocnym
· Lud krzyczał: ukrzyżuj go!
· Opóźnienia przy S7? Dla dwóch odcinków wciąż nie ma ZRID-ów
· Trwają prace przy poszerzeniu Puławskiej
· Powiększy się strefa płatnego parkowania?
· Zamknięto internę w szpitalu św. Anny
· Latem pył, zimą dziury i błoto
· Napuszczono wodę do zalewu Amo
· Jubileuszowy wyścig wraków
· Udane otwarcie sezonu
· Historyczny turniej maszyn wodnych. Padły dwa rekordy!
· Strajkują nauczyciele!
· Ruszyły przesłuchania w procesie karnym byłego burmistrza Zdzisława Lisa
· Włamują się do domów, plądrują i kradną
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest