Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 474), 2013-03-01
Barwy muzyki żydowskiej

PIASECZNO W piątek, 22 lutego w Domu Kultury w Piasecznie odbył się niezwykły koncert. Wystąpił zespół Maayan z programem przedstawiającym różne oblicza wielowiekowej żydowskiej tradycji muzycznej. Jak się okazuje, jest wśród mieszkańców gminy ogromne zapotrzebowanie na tego typu granie, bo ośrodkowa sala dosłownie pękała tego wieczoru w szwach

Główną ideą programu proponowanego przez artystów jest przedstawienie w jednym koncercie różnych barw muzyki żydowskiej, a także ukazanie ciągłości świata dawnego ze współczesnym. Instrumenty i aranżacje zespołu nawiązują zarówno do muzyki dawnej i tradycyjnej, jak też do muzyki współczesnej, stanowiąc swoistego rodzaju podróż w czasie - od starych pieśni hebrajskich (głównie o tematyce religijnej), poprzez muzykę sefardyjską o charakterze świeckim, aż po tradycyjny repertuar jidysz. „Barwy muzyki żydowskiej” to muzyczna opowieść o żydowskim życiu niezależnie od miejsca urodzenia – wypełniona pieśniami towarzyszącymi ludziom w różnych sytuacjach dnia powszedniego oraz świąt. Kołysanki i pieśni miłosne, które poprzez zawarte w nich słowa i dźwięki wyrażają żydowską duszę.
Zespół Maayan zagrał w Piasecznie w składzie: Anna Jagielska-Riveiro (śpiew, gitara, kierownictwo artystyczne), Patrycja Napierała (cajón, udu, darabuka), Oliwier Andruszczenko (klarnet), Michał Pindakiewicz (gitara) i Mateusz Szemraj (oud, cymbały). Charyzmatyczna wokalistka nie tylko czarowała publiczność swoim głosem, ale i umiejętnie wprowadzała ją w świat bogatej kultury żydowskiej, wyjaśniając znaczenie poszczególnych pieśni oraz tłumaczących ich oryginalne, hebrajskie tytuły. W trakcie koncertu zwracał również uwagę znakomity warsztat poszczególnych instrumentalistów.
Zespół Maayan powstał w roku 2010 z inicjatywy pieśniarki Anny Jagielskiej-Riveiro. W skład grupy wchodzą wybitni muzycy specjalizujący się od lat w muzyce dawnej, ludowej, etnicznej i klasycznej. Szeroki repertuar Maayan prezentuje różne barwy wielowiekowej żydowskiej tradycji muzycznej: od pieśni sefardyjskich i starych pieśni hebrajskich po tradycyjny repertuar jidysz. Zespół łączy dbałość o kontekst historyczny z twórczą interpretacją tradycyjnych melodii. Pieśni wykonywane są przez solistkę w oryginalnych językach, z troską o zachowanie autentycznego charakteru utworów, zaś skład instrumentalny stanowi wyjątkowe połączenie instrumentów dawnych, ludowych i klasycznych, dzięki czemu brzmienie zespołu jest niepowtarzalne. Aranżacje nawiązujące do muzyki dawnej i tradycyjnej, są jednocześnie autorską, współczesną wizją zespołu, w której światy muzyki dawnej i folkowej swobodnie przenikają się z muzyką klasyczną i jazzem.
Zespół występował na wielu festiwalach związanych z kulturą żydowską m. in: na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu oraz na Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie. W maju 2011 roku ukazała się koncertowa płyta zespołu: „Dos Amantes – Sephardic songs” Anna Riveiro & Maayan, live recording”. Więcej informacji o zespole znaleźć można na stronie internetowej: www.maayan.art.pl.

Grzegorz Tylec

tagi:    Maayan    koncert    Dom Kultury

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W Parku Zdrojowym popłynął jazz
· Święto jazzu w uzdrowisku
· Sztuka ulicy, głos serducha
· Ruszyło kino pod chmurką
· Zakątek pełen kultury
· Rockowy początek wakacji
· Pod-wieczorek świętojański
· Dzień kwiatów i wianków
· Tradycja z teraźniejszością
· Z drugiej strony globu
· Rodzinna wystawa
· Królestwo pięknych głosów
· Po 362 latach Szwedzi znów zdobędą zamek
· Gwiazda zza oceanu w Konstancinie
· Zabrzmiały chłopięce głosy
· Mniej poważne Con Fuoco
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
· Dużo zabawy na Dniach Pruszkowa
· Grażyna Łobaszewska nauczy wokalu
· Na koniec czary-mary
· Kobiety i ich metamorfozy
· W innym świecie pana Piotra
· Walentynkowy recital Katarzyny żak
· Pectus zagrał kolędy i pastorałki
· Poznać i zrozumieć inność
· Dzieła mistrza Jana
· Koncert orkiestry przywitał Nowy Rok
· Odkurzeni bohaterowie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest