Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 475), 2013-03-08
Samorządy walczą o komunikację

POWIAT Oszczędności stołecznego ratusza mogą odbić się na podmiejskiej komunikacji. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zażądał od gmin powiatu piaseczyńskiego zwiększenia opłat. Pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie „wspólnego biletu”, uprawniającego do korzystania z pociągów i autobusów na terenie gmin Piaseczno i Lesznowola. Jednak oba samorządy zgodziły się na wyższe stawki. Ważą się natomiast losy autobusu linii 742, który kursuje na trasie Metro Wilanowska-Konstancin-Jeziorna-Góra Kalwaria

W związku z brakiem porozumienia między przedstawicielami stolicy i Kolei Mazowieckich ZTM wypowiedział gminie Piaseczno i Lesznowola porozumienie dotyczące „wspólnego biletu”. ZTM zażądał od gmin większych opłat za komunikację podmiejską. W przypadku braku porozumienia po 31 marca mieszkańcy mogli stracić możliwość korzystania zarówno z pociągów Kolei Mazowieckich, jak i autobusów w ramach karty miejskiej i biletów okresowych ZTM. Tak się jednak nie stanie – długie negocjacje samorządowców przyniosły spodziewany efekt. Nie obyło się jednak bez zwiększenia kosztów. Gmina Piaseczno zapłaci miesięcznie o 4,3 tys. złotych więcej. Roczna dopłata do podróżowania koleją w 2013 roku wyniesie więc prawie 1,3 mln złotych. W sumie dopłaty pochłoną aż 7 mln złotych. Wynegocjowane warunki będą obowiązywały do końca roku. Warto dodać, że koszty utrzymania wspólnej komunikacji z roku na rok rosną. W 2010 roku piaseczyński samorząd płacił ZTM 3,3 mln zł, w 2011 roku opłata wzrosła do 5 mln zł. Natomiast w 2012 roku sięgnęła już kwoty 6,4 mln zł.

Miało być tak pięknie

Ciągle ważą się losy linii 742, która została uruchomiona w 2011 roku i połączyła Warszawę (Metro Wilanowska) z Konstancinem-Jeziorną i Górą Kalwarią. Konstanciński samorząd chciał uruchomić nową linię, która jeździłaby z pętli Metro Wilanowska przez Konstancin-Jeziornę (ul. Wilanowską) w stronę gminy Góra Kalwaria. Władze sąsiedniej gminy zainteresowały się pomysłem i zgodziły się partycypować w kosztach nowego połączenia. 1 września 2011 roku na trasę wyruszył zupełnie nowy autobus ZTM linii 742. Nowa linia okazała się strzałem w dziesiątkę – cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno mieszkańców gminy Konstancin, jak i Góry Kalwarii, do której dotychczas nie docierał żaden podmiejski autobus ZTM. Samorządowcy zapowiadali rozwój nowego połączenia. Od lutego ubiegłego roku zwiększono liczbę kursów do centrum Góry Kalwarii. Wcześniej tylko co drugi autobus przemierzał tę trasę.

Ograniczenie zamiast rozwoju

Nic nie zapowiadało, że ZTM będzie chciał ograniczyć liczbę kursów lub nawet zamknąć linię, dając samorządowcom czas do końca marca na znalezienie dodatkowych funduszy na jej funkcjonowanie. - ZTM postawił nas pod ścianą – przyznaje Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny. - Zażądał od nas finansowania tej linii na poziomie 60 proc. całości kosztów. Za funkcjonowanie linii 742 Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował nam więc kwotę o ponad 100 proc. wyższą niż dotychczas. Podczas negocjacji zgodziliśmy się na pokrycie 40 proc. kosztów, a ostatecznie stanęło na 50 proc. - dodaje burmistrz. Samorządy Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny miałyby więc pokryć połowę kosztów funkcjonowania linii, ale na razie tylko przez trzy najbliższe miesiące – do czerwca. ZTM proponuje zastąpienie obecnego autobusu „przegubowcem”, który rozładowałby tłok. Jednak chce ograniczyć liczbę kursów i skrócić trasę. Autobus będzie dojeżdżał tylko do Wilanowa. - Pewnie w przyszłym tygodniu wspólnie z burmistrzem Góry Kalwarii Dariuszem Zielińskim podejmiemy decyzję w tej sprawie. Na pewno musimy dokładnie przeanalizować czy za tę cenę należy utrzymywać tę linię z mniejszą liczbą kursów i skróconą trasą, czy też zastanawiać się nad ogłoszeniem własnego przetargu – dodaje Kazimierz Jańczuk. Przedstawiciele obu samorządów są zgodni, co do tego, że połączenie autobusowe na tej trasie jest niezwykle potrzebne i należy je zapewnić mieszkańcom obu gmin.

Z Prażmowa do Piaseczna

Zmiany nastąpią również w gminie Prażmów, w której w ubiegłym roku została uruchomiona pierwsza lokalna linia L19. Mikrobus, który w ramach tzw. wspólnego biletu umożliwia mieszkańcom dotarcie do Zalesia Górnego i dogodną przesiadkę do Piaseczna, uruchomił samorząd gminy Prażmów we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. 1 marca zostały zawieszone kursy w niedziele i święta. Przygotowany został projekt zmian w kursowaniu linii, zakładający wydłużenie trasy do Piaseczna. Gmina Prażmów uzyskała zgodę na korzystanie z przystanków komunikacji zbiorowej, znajdujących się na planowanej wydłużonej trasie na obszarze gminy Piaseczno. Aktualnie trwają szczegółowe ustalenia z ZTM dotyczące nowego rozkładu jazdy.

FOTO: Od kwietnia autobus linii 742 będzie dojeżdżał tylko do Wilanowa
Grzegorz Traczyk

tagi:    ZTM    wspólny bilet    Koleje Mazowieckie    linia 742    autobus

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jaki sportowy samochód zrobi z Ciebie świetnego kierowcę?
· W trosce o lasy
· Sołtys tropi śmiecących
· Zasłużeni dla gminy
· Zagłosuj na budżet obywatelski Mazowsza! Te projekty są tuż obok nas
· Gmina sprzedaje grunty po KPGO Mysiadło
· Centrum miasta w nowej odsłonie? Taki jest plan burmistrza
· Co dalej z autobusem 727?
· Wkrótce rusza renowacja Poniatówki
· Psy Wilkonia stanęły przed CEM
· Ważne ulice wkrótce będą jak nowe
· Co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym online?
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest