Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 479), 2013-04-03
Wisła w tym roku bez zmian

POWIAT/PIASECZNO Mimo że ośrodek Wisła od lat popada w ruinę, niezmiennie przyciąga wielu ludzi, spragnionych aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ośrodek, w którym drzemie ogromny potencjał, od lat wymaga zagospodarowania oraz inwestycji. Jednak nic nie wskazuje na to, by w tym roku miało się coś w nim zmienić


Niezwykle malowniczo położony teren mógłby być wizytówką powiatu piaseczyńskiego, ponieważ ma ogromny potencjał. Starostwo powiatowe, które jest właścicielem terenu, nie remontuje zniszczonych obiektów. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych wydzierżawia ośrodek firmie, która również nie inwestuje wystarczających pieniędzy w podupadający teren. Ogranicza się jedynie do prowadzenia barów oraz wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Oczywiście domki letniskowe również można wynająć, ale ich standard raczej nie zachęca do wypoczynku. Od wielu lat władze samorządowe gminy i powiatu nie potrafią rozsądnie zagospodarować ośrodka Wisła, który coraz bardziej niszczeje. Wymaga nie tylko remontu, lecz także budowy nowych obiektów na miarę XXI wieku, które mogłyby przyciągnąć turystów oraz mieszkańców. Właścicielem ośrodka jest co prawda samorząd powiatu, ale to w gestii gminy jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiłby zabudowę i rozwój terenów rekreacyjnych.

Nie spełniają elementarnych
standardów


Przed zbliżającym się sezonem letnim radni powiatowi zainteresowali się przyszłością ośrodka i dopytywali starostę, kiedy wreszcie jego stan zacznie się poprawiać.
- Przez opieszałość gminy od kilku lat nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie możemy znaleźć stabilnego inwestora, który mógłby zainwestować w ten teren – mówi starosta Jan Dąbek. Maria Mioduszewska, przewodnicząca rady powiatu zwróciła uwagę na fatalny stan niektórych domków, które niekiedy nie spełniają elementarnych standardów.- Jeśli ktoś jeszcze w ogóle chce mieszkać w tych domkach, nie możemy pozwolić na wypoczynek naszych gości w takich warunkach – mówi Maria Mioduszewska. - Pościel i domki są zapleśniałe. Nie pomogły nawet grzywny nakładane przez sanepid. Jeśli ten okres przejściowy miałby się przedłużyć na kolejne lata, proszę w umowie zobowiązać dzierżawcę, by dbał należycie o czystość i bezpieczeństwo sanitarne – dodała przewodnicząca.

Plan pod koniec roku?

Zlecone przez samorząd gminy prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ośrodka Wisła trwają od kilku lat i są już na zaawansowanym etapie. Tuż przed Wielkanocą, 27 marca projekt został przesłany do uzgodnień, do wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji. - Na zgłaszanie uwag mają one 30 dni. Następnie uwagi będą musiały być rozpatrzone – informuje Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza Piaseczna. Po naniesieniu uwag, plan zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Jeżeli po wyłożeniu do urzędu wpłyną kolejne uwagi, zgodnie z procedurą urzędnicy będą musieli je rozpatrzyć. Jeśli zostaną uwzględnione, plan będzie musiał być kolejny raz wyłożony. Procedura niestety może potrwać kilka miesięcy i trudno powiedzieć, kiedy nowy plan zostanie uchwalony przez piaseczyńską radę miejską. - Przy najbardziej optymistycznym scenariuszu, plan może być uchwalony na przełomie 2013 i 2014 roku – ocenia Krzysztof Kasprzycki.
Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku w ośrodku Wisła nic się nie zmieni. Trudno spodziewać się jakichś dużych inwestycji także w 2014 roku, nawet jeśli plan zostanie uchwalony, a samorząd powiatu znajdzie firmę gotową zainwestować w ten teren.
Grzegorz Traczyk
Komentarze
nick: zdziwiony,     2013-04-11   23:00:29
Jak to jest, że nie można nic zrobić z parkiem w Piasecznie, bo może należeć do starostwa, ośrodek Wisła jak czytam - też! Miasto rzuca się na rewitalizację Górek Szymona ( w sposób trochę bezmyślny przekształcając je w teren kawiarniano-rekreacyjny, a tu, gdzie byłoby pole do popisu i dobrze wydanych pieniędzy... STAROSTWO! Przecież starostwo to ani firma, ani osoba tylko... MY mieszkańcy! Nie ma się co śmiać panowie urzędnicy: piszę jako jeden z waszych pracodawców!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest