Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 480), 2013-04-12
Ze schroniska do komórki

PRAŻMÓW Marian Przybylski, 61-letni mieszkaniec gminy Prażmów, od marca jest bezdomny. - Żyję w komórce, jak zwierzę. Nikt nie chce mi pomóc – mówi załamując ręce. - Gmina opłaciła panu Przybylskiemu schronisko dla bezdomnych, które jednak na własne życzenie opuścił – wyjaśnia wójt Prażmowa, Grzegorz Pruszczyk

- 13 lat mieszkałem w baraku przy starej szkole w Nowym Prażmowie – mówi Marian Przybylski. - Wiosną ubiegłego roku za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu trafiłem na 8 miesięcy do więzienia. Zakład karny w Żydkowicach opuściłem 14 grudnia. Wróciłbym do baraku, ale podczas mojej nieobecności został on zabrany. Wójt powiedział, że za wynajęcie barakowozu trzeba było płacić, a gminy na to nie stać. Wcześniej mieszkałem w budynku starej szkoły, który też już przestał istnieć.
Jeszcze w grudniu Marian Przybylski trafił do Ośrodka Readaptacji Społecznej „Dom Patronatu” przy ulicy Siennickiej 48 w Warszawie. Skierowanie do ośrodka otrzymał na wniosek gminy, która opłaciła mu też pobyt. Mimo to, na początku marca, mężczyzna samowolnie opuścił ośrodek i wrócił do Prażmowa.

Czuję się niechciany

Na mieszkanie Marian Przybylski zaadoptował niewielką gospodarczą komórkę z dziurawymi drzwiami. W komórce nie ma żadnych mediów, okna, toalety. Przecieka w niej dach. - Nie ma tam nic, ciągle wieje mi po plecach. Dobrze, że mieszkająca przez podwórko sąsiadka pożyczyła mi koce – opowiada z przejęciem mężczyzna. - Z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymuję 300 zł miesięcznie. Za to się utrzymuję. Chodzę jak dziad, nie mam się nawet gdzie umyć. Nie mam rodziny więc nie ma mi kto pomóc.

Urzędnicy robią, co mogą

Marian Przybylski jest doskonale znany zarówno urzędnikom GOPS-u, jak i wójtowi Grzegorzowi Pruszczykowi. Kierownik ośrodka pomocy, Joanna Górniak, dziwi się, że mężczyzna na własne życzenie, bez informowania pracowników, opuścił warszawskie schronisko, gdzie miał nie tylko dach nad głową i gorące posiłki, ale także mógł pracować, uczestnicząc w programie wychodzenia z bezdomności. Zasiłek mężczyzna ma otrzymywać do kwietnia. - Kilka dni temu pan Przybylski odebrał skierowanie na roboty publiczne, teraz musi przejść jeszcze badania lekarskie – mówi kierownik ośrodka. Prace interwencyjne (głównie porządkowe), które mają potrwać przez pół roku, finansują urząd gminy oraz urząd pracy. Marian Przybylski będzie zarabiał około 1600 zł brutto. Będzie miał także ubezpieczenie. - W pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mogą korzystać z banku żywności, dotyczy to także pana Przybylskiego – dodaje Joanna Górniak.
- Opłaciliśmy pobyt tego mężczyzny w ośrodku, otrzymał z GOPS-u zasiłek, teraz skierowaliśmy go na prace interwencyjne – wylicza wójt Prażmowa, Grzegorz Pruszczyk. - Zrobiliśmy ile mogliśmy, ale ten pan chce, żebyśmy jeszcze, na jego warunkach, zapewnili mu mieszkanie. To przekracza nasze możliwości, tym bardziej, że na lokale socjalne czeka wiele osób. Jeszcze raz powtarzam: pan Przybylski miał dach nad głową, mieszkał w bezpiecznym miejscu, ale lekką ręką z tego zrezygnował. Cały czas może wrócić do schroniska przy ul. Siennickiej, ponieważ gmina do tej pory za nie płaci.

Budynek socjalny
dopiero w planach


Kiedy pod koniec 2007 roku zapytaliśmy o plany budownictwa socjalnego ówczesną wicewójt Prażmowa Małgorzatę Maciejewską-Pietruchę usłyszeliśmy, że gmina ma inne priorytety. Wówczas ważniejsza była budowa szkoły, sali gimnastycznej, urzędu gminy, ośrodka zdrowia. A jak sytuacja wygląda teraz? - W Nowym Prażmowie jest kompleks po starej szkole. Chcielibyśmy w przyszłości zbudować tam budynek socjalny za około 700 tys. zł. Wkrótce zamierzam porozmawiać o tym z radą gminy. Póki co, żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – mówi Grzegorz Pruszczyk.

Tomasz Wojciuk

tagi:    bezdomny    budownictwo komunalne    socjalne

Komentarze
nick: AS,     2013-04-13   08:45:34
Niech wybudują nową szkołe by mial gdzie mieszkac. Niech zasuwa do roboty ! Zainteresujcie się lepiej losem bezdomnych zwierząt, a nie kimś takim kto na własne życzenie tak mieszka. Co mnie to obchodzi? !
nick: basia,     2013-04-13   17:15:10
Niech się pijak za robotę weźmie a nie po gazetach włóczy i swoje żale opowiada! Nikt mi nic za darmo nie dał, tylko musiałam ciężko pracować!
nick: Tesa,     2013-04-15   17:12:08
Rozumiem ludzi,którym w życiu nie wyszło.Wiem,że każdemu może się podwinąć nogal.Ale czy stać jest nas na to,żebyśmy mieli na utrzymaniu tego człowieka.Pamiętam go jak przez cały czas stał pod sklepem w Prażmowie. A teraz my wszyscy opłacamy mu mieszkanie, które mu się nie podobało, więc je opuścił. Wydaje mi się , że Redakcja powinna być bardziej wnikliwa,zanim przedstawi na swych łamach jakiś problemł.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest