Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 488), 2013-06-21
Retro święto miasta

123
KONSTANCIN-JEZIORNA W miniony weekend, 15 i 16 czerwca odbyły się Dni Konstancina, które w tym roku obfitowały w różnorodne atrakcje i przyciągnęły do Parku Zdrojowego setki gości i mieszkańców. Gwiazdą sobotniej części obchodów była znana wokalistka Natalia Kukulska. Natomiast w niedzielę podczas Pikniku Retro królowały lata 20. i 30. minionego wieku

Tegoroczne obchody Dni Konstancina można uznać za niezwykle udane nie tylko z powodu licznych i różnorodnych atrakcji, lecz także dlatego, że dopisała pogoda – słoneczny weekend sprzyjał wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Park Zdrojowy był znakomitym miejscem zarówno dla sympatyków sportu, jak i dla fanów muzyki oraz piknikowych przysmaków. Nie mogli narzekać również wielbiciele kramów zarówno z produktami regionalnymi, jak i z rękodziełem. Dla dzieci przygotowano mnóstwo gier i zabaw z trampolinami i dmuchanymi zjeżdżalniami na czele. Były także wóz strażacki, basen z piłeczkami i przejażdżki konne. Mieszkańcy i goście chętnie brali udział w rodzinnych konkurencjach, wśród których były m.in. biegi, rajd rowerowy, spływ kajakowy, zawody łucznicze oraz gra w boulle, a także siatkówka plażowa.

Finał z Natalia Kukulską

Podczas pierwszego dnia obchodów na scenie konstancińskiego amfiteatru można było podziwiać lokalne grupy artystyczne. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali m.in. uczniowie z gminnych szkół, Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka”, grupa musicalowa „Tugeder” i sekcja gitarowa z Konstancińskiego Domu Kultury oraz Zespół Taneczny „Sonata”.
Niekwestionowaną gwiazdą, której koncert zwieńczył pierwszy dzień obchodów, przyciągając do amfiteatru tłumy, była znana wokalistka Natalia Kukulska. Amfiteatr pękał w szwach, a artystka nie zawiodła publiczności, porywając uczestników koncertu do wspólnej zabawy. Wokalistka zaśpiewała swoje największe przeboje, przypominając zarówno utwory z najnowszych płyt, jak i hity sprzed kilkunastu lat.

Parada w stylu retro

Drugi dzień, zgodnie z tradycją, nawiązywał do lat świetności przedwojennego uzdrowiska – Park Zdrojowy „cofnął się w czasie” do lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Niedzielne obchody zainaugurowała niezwykle efektowna Parada Retro, która zaczęła się przy Starej Papierni. Przy dźwiękach muzyki Big Bandu Konstancin mieszkańcy przebrani w barwne i imponujące stroje przeszli ulicą Piłsudskiego do Parku Zdrojowego. Paradzie przewodzili burmistrz Kazimierz Jańczuk, wraz z zastępcą Ryszardem Machałkiem oraz Andrzejem Cieślawskim, przewodniczącym rady miejskiej. Nie zabrakło również radnych i urzędników oraz przedstawicieli Konstancińskiego Domu Kultury. Uwagę przechodniów zwracały również niezwykle efektowne, lśniące w słońcu zabytkowe automobile, które dostojnie przejechały główną ulicą miasta, a następnie zaparkowały przy amfiteatrze, gdzie można było je obejrzeć, a nawet usiąść za kierownicą każdego z nich.
Tego dnia większość zorganizowanych atrakcji, występów, pokazów i spektakli nawiązywała do czasów dwudziestolecia międzywojennego.Na scenie pojawili się więc kataryniarze, kabareciarze, odbyły się pokazy mody i akrobatyki cyrkowej. Ponadto wyświetlono film z Polą Negri w roli głównej i zaprezentowano wystawę zabytkowych radioodbiorników, która odbyła się w Konstancji. W finale Pikniku Retro odbył się musical Retro Show. Występ Barbary Melzer i jej taneczno-śpiewającego zespołu, zachwycił publiczność, która nagrodziła artystów owacją na stojąco. Dzień zakończył koncert grupy Voice Band ze znaną aktorką Sonią Bohosiewicz. Jedną z największych „retro” atrakcji były loty balonem, który startował znad Jeziorki z tzw. Parku Ikara. Chętnych, by wsiąść do kosza balonu, wznieść się nad Parkiem Zdrojowym i obejrzeć przepiękną panoramę miasta nie brakowało. Nie zniechęcała ich nawet długa kolejka

Modna podróż w czasie

Podczas Pikniku Retro rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy strój nawiązujący do dwudziestolecia międzywojennego, w którym wzięło udział ok. 30 mieszkańców. Główną nagrodę wśród rodzin zdobyli Agnieszka, Robert i Staś Osowieccy, którzy już drugi raz z rzędu okazali się najlepsi. Drugie miejsce przypadło Annie, Alicji i Patrykowi O’Brien, a trzecie zajęli „groźni gangsterzy” - Tomasz Nowicki, Jakub Nowotarski, Marcel Kaczyński i Kamil Wiśniewski, którzy przebrali się za mafiosów z czasów Ala Capone. Natomiast w kategorii indywidualnej jury za najlepiej przebraną uznało Kamilę Czerwińską. Drugie miejsce zajęła Maja Ceisler, a trzecie - Magda Orzechowska. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali Mariusz Niewiedzielski i Krzysztof Bajkowski. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa, ponieważ rywalizacja była naprawdę duża, a wszystkie stroje wspaniałe – mówi Agnieszka Osowiecka, która uszyła zwycięskie stroje dla swojej rodziny. - Tak na prawdę przygotowania do parady rozpoczęliśmy tuż po ubiegłorocznej – przyznaje pani Agnieszka. - Najważniejsze są dodatki, które zbieraliśmy przez cały rok. Samo szycie trwało ok. 1,5 tygodnia. Inspirację czerpałam z różnych archiwalnych zdjęć. Tak na prawdę bardzo dużo ubrań, które każdy ma w szafie, po niewielkich przeróbkach, może zmienić się w strój retro. Uszycie takich kreacji wcale nie jest zbyt trudne, a udział w paradzie to na prawdę świetna zabawa, którą wszystkim polecam – dodaje Agnieszka Osowiecka. Zwycięzcy tegorocznego konkursu otrzymali zaproszenia na kolacje do restauracji Kołomyja oraz bony zakupowe do sklepu HM

Holenderska ścieżka
i zabytkowa architektura


Piknikowi towarzyszyły również liczne wystawy i warsztaty, m.in. prezentacja projektów zgłoszonych do konkursu na rewitalizację zabytkowej architektury Konstancina zorganizowanego dla studentów wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Wśród willi, które architekci wzięli na warsztat, znalazł się m.in. Kamilin przy ul. Piłsudskiego – kamienica, w której samorząd chciałby w przyszłości urządzić pałac ślubów i muzeum regionalne.
Obchody Dni Konstancina były także okazją, by poznać zagraniczne miasta, z którymi współpracuje uzdrowiskowa gmina. W sobotę burmistrz Kazimierz Jańczuk wraz z przedstawicielami holenderskiego miasta Leidschendam-Voorburg poprzez odsłonięcie tablicy uroczyście otworzył niezwykle malowniczą ścieżkę symbolizującą współpracę obu miast, która powstała na terenach zalewowych konstancińskiego parku. W ten sposób gmina odwdzięczyła się Holendrom, którzy już kilka lat temu imieniem „Konstancina-Jeziorny” nazwali jezioro znajdujące się przy głównym centrum handlowym w Leidschendam-Voorburg.
Grzegorz Traczyk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest