Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 501), 2013-09-27
Piaseczno przyjmie ścieki z Prażmowa

PIASECZNO/PRAŻMÓW Piaseczyńscy radni podjęli uchwałę, na mocy której dysponująca wolnymi mocami przerobowymi oczyszczalnia w Wólce Kozodawskiej będzie od 2016 roku przyjmowała ścieki z gminy Prażmów. Zawarta między gminami umowa ma obowiązywać przez 20 lat. Dziennie gmina Prażmów ma dostarczać do oczyszczalni maksymalnie 800 m sześciennych nieczystości

Pod koniec ubiegłego roku rada gminy Prażmów większością głosów zaakceptowała koncepcję odprowadzenia wszystkich gminnych ścieków do oczyszczalni, znajdujących się na terenie gminy Piaseczno. Tym samym zrezygnowano z pomysłu budowy oczyszczalni ścieków w Dobrzenicy, której sprzeciwiali się mieszkańcy. Jednak z decyzją odprowadzania ścieków do Piaseczna wiąże się konieczność wybudowania sieci, którą nieczystości będą przesyłane. Piaseczyńscy radni od początku byli przeciwni, aby sieć budowało gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, zaś wójt Prażmowa, Grzegorz Pruszczyk przyjął to stanowisko ze zrozumieniem. - Nam zależy przede wszystkim na tym, aby piaseczyński samorząd wyraził zgodę na hurtowy odbiór ścieków z terenu naszej gminy – mówił w kwietniu. - Jeśli okazałoby się to możliwe, będziemy szukać innego partnera do współpracy, który odciążyłby nas finansowo, pokrywając część kosztów budowy sieci kanalizacyjnej w zamian za wieloletnie korzyści z jej eksploatacji.
Chodziły słuchy, że jedną z firm która mogłaby podjąć się budowy, a potem eksploatacji sieci kanalizacyjnej w Prażmowie jest francuski Saur. Takie rozwiązanie cały czas jest możliwe, choć dziś Grzegorz Pruszczyk otwarcie mówi, że wolałby wybudować sieć kanalizacyjną ze środków gminy z wykorzystaniem pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Radni mówią „tak”

Od kilku miesięcy gmina Piaseczno i PWiK analizowały, czy gminne oczyszczalnie są w stanie przyjąć prażmowskie ścieki. Okazało się, że tak. Jednak zgodę na współpracę w tym zakresie musiała wyrazić jeszcze rada miejska. Do poddanej pod głosowanie uchwały została dołączona treść porozumienia, które miałoby obowiązywać obydwie gminy przez najbliższych 20 lat. W ramach porozumienia gmina Piaseczno miałaby przejmować ścieki sanitarne z terenu Prażmowa (maksymalnie 800 m sześciennych ma dobę) i oczyszczać je w swoich oczyszczalniach. Ponadto sieć kanalizacyjną dostarczającą ścieki wybuduje gmina Prażmów, a ilość przejmowanych ścieków zostanie opomiarowana za pomocą przepływomierzy zakupionych przez gminę Prażmów. Opłata za ścieki ma być naliczana według stawek obowiązujących w gminie Piaseczno. Uruchomienie zrzutu ścieków ma nastąpić nie wcześniej niż 1 stycznia 2016 roku. Szczegółowe zasady współpracy ma określać umowa zawarta między piaseczyńskim PWiK, a Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowo-Kanalizacyjnym w Prażmowie. W porozumieniu znalazł się zapis, że po 10 latach jego obowiązywania nastąpi weryfikacja możliwości kontynuowania umowy przez obydwie strony. - To dobry zapis, ponieważ po tym czasie będzie można zweryfikować stan rozwoju obydwu gmin – zgodziła się radna Elżbieta Markowska. - Pomoże to podejmować racjonalne decyzje.
- Z uzasadnienia uchwały nie wynika, aby ta umowa była korzystna dla gminy Piaseczno – wyraził swój pogląd radny Zbigniew Mucha. - Na pewno jest to korzystne dla Prażmowa, który nie musi budować swojej oczyszczalni. Taka uchwała nie reprezentuje interesów gminy Piaseczno. Ja traktuję gminę Prażmów nie jako partnera, ale jako konkurenta. Nie mogę działać na rzecz konkurencji.
Większość radnych nie podzielała jednak tej opinii, podkreślając, że piaseczyńskie oczyszczalnie, w tym oczyszczalnia w Wólce Kozodawskiej, nie pracują dziś pełną parą i można je bardziej wykorzystać. - Z tej umowy nasza gmina będzie miała korzyści, ponieważ Prażmów za oczyszczanie ścieków nam zapłaci – namawiał radnych do podjęcia uchwały burmistrz Zdzisław Lis. Innym poważnym argumentem za przyjęciem uchwały było to, że wszystkie koszty związane z uruchomieniem projektu leżą po stronie gminy Prażmów.

Wójt podziękował

Po podjęciu uchwały o głos poprosił z uwagą przysłuchujący się dyskusji Grzegorz Pruszczyk. - Dziękuję za zielone światło dla międzygminnej współpracy – podsumował. - PWiK zyska dobrego, płacącego w terminie klienta. Już teraz ze sobą współpracujemy i ta współpraca układa się wzorowo – dodał wójt, nawiązując do wygranego przez piaseczyńskie przedsiębiorstwo przetargu na rozbudowę sieci wodociągowej w Prażmowie. Grzegorz Pruszczyk podziękował radnym za życzliwość, zapewniając, że obydwie gminy będą miały z tej współpracy korzyści.
Teraz analogiczną uchwałę w tej sprawie musi podjąć rada gminy Prażmów. Jeśli tak się stanie, będzie można podpisać międzygminne porozumienie, a w przyszłym roku Prażmów będzie mógł przystąpić do wykonania projektu kanalizacji.

FOTO: Wójt Prażmowa Grzegorz Pruszczyk podziękował
piaseczyńskim radnym za życzliwość
Tomasz Wojciuk

tagi:    ścieki    oczyszczalnia    kanalizacja    Wólka Kozodawska

Komentarze
nick: Homeland,     2013-09-29   00:01:23
Dlaczego po raz kolejny Pan Burmistrz i Radni nie liczą się ze zdaniem mieszkańców Wólki Kozodawskiej i Jazgarzewa? Kilka miesięcy temu ponad 800 osób podpisało się pod petycją do Pana Burmistrza i Rady Miasta i Gminy Piaseczno gdzie między innymi nie wyraziliśmy zgody na podłączenie do oczyszczalni w Wólce miejscowości spoza gminy Piaseczno. Pan Burmistrz w swoich działaniach realizuje swoje prywatne cele (jest mieszkańcem Gminy Prażmów). Działania te są szkodliwe i prowadzą do powolnej agonii Wólki Kozodawskiej i Jazgarzewa. W najbliższym sąsiedztwie oczyszczalni są osiedla domów jednorodzinnych. Jakim prawem decyduje Pan o jakości naszego życia?
nick: basia,     2013-10-01   09:52:46
Rozliczymy was w wyborach! Naobiecywały Lisy gruszki na wierzbie, a teraz pilnuje tylko tego swojego Prażmowa!
nick: Paweł,     2013-10-10   12:12:28
Okazuje się, że Burmistrza Lisa i radnych Piaseczna interesy i dobro mieszkańców Dobrzenicy należacej do Gminy Prażmów są ważniejsze od interesów mieszkańców Wólki Kozodawskiej i Jazgarzewa należących do Gminy Piaseczno. Zapraszam wszystkich radnych do powąchania wieczornego fetoru znad oczyszczalni w Wólce Kozodawskiej.
nick: Wiola,     2015-01-06   17:09:17
Bedziemy wlczyć o to aby nie podłączono gminy Prażmów do oczyszczalni naszej
nick: Maria,     2015-01-09   08:31:48
Niech Pan Burmistrz Piaseczna PAMIĘTA, że nie wszyscy mieszkańcy z gminy Piaseczna nie mają jeszcze kanalizacji!!!! Mieszkańcy z Prażmowa bedą mieli w 2016r kanalizację, a mieszkańcy z gminy Piaseczna - KIEDY????
nick: Nowy,     2015-01-09   12:30:53
No i jak wygląda rozliczenie wyborcze? HA ha ha

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
· Burmistrz stanie przed sądem?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest