Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 502), 2013-10-03
„Tak” dla obwodnicy Góry Kalwarii, „nie” dla Puławskiej-bis

POWIAT Kilka dni temu rząd podjął decyzję w sprawie budowy 12 obwodnic, które mają powstać w ciągu najbliższych sześciu lat. Wśród nich jest także 9-kilometrowa obwodnica Góry Kalwarii, która ma być budowana w latach 2014-2016 i kosztować prawie 438 mln zł. Decyzja o budowie obwodnicy Góry Kalwarii zbiegła się w czasie z decyzją premiera o dokończeniu południowej obwodnicy Warszawy, która ma powstać kosztem wyczekiwanej przez mieszkańców Piaseczna i Lesznowoli trasy S7 (tzw. Puławskiej-bis), łączącej Okęcie z Tarczynem

W ciągu ostatnich dni rząd podjął dwie niezwykle istotne dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego decyzje. Przed tygodniem premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie kontynuowana budowa południowej obwodnicy Warszawy, kosztem odsunięcia w czasie budowy dwóch odcinków (północnego i południowego) trasy S7. Jeszcze w grudniu mają odbyć się przetargi na budowę 2,5-kilometrowego tunelu pod Ursynowem oraz nowego mostu na Wiśle. Dokończenie południowej obwodnicy Warszawy planowane jest do 2019 roku i ma kosztować 6 mld zł. Rząd argumentuje, że choć południowy odcinek trasy S7 na razie nie powstanie, wkrótce zostanie wybudowana obwodnica Janek w ciągu trasy S8 (Salomea-Wolica), która usprawni wylot na południe.

Ważna decyzja premiera

Być może decyzja Donalda Tuska o kontynuowaniu budowy południowej obwodnicy Warszawy miała związek z sytuacją na ulicy Puławskiej, gdzie w tej chwili obwodnica się kończy i gdzie od kilku tygodni tworzą się gigantyczne korki, dodatkowo utrudniając mieszkańcom powiatu piaseczyńskiego (i nie tylko) dojazd do stolicy. Podobno sygnalizacja świetlna w tamtym rejonie jest na razie w okresie testowym. Być może gdy zostanie znaleziony optymalny wariant ustawienia świateł, sytuacja się poprawi. Jednak może również okazać się, że jedynym lekarstwem na rozładowanie korków jest... dokończenie obwodnicy.

Puławska-bis jeszcze
nie tym razem


Mieszkańcy Piaseczna i Lesznowoli, ale też innych gmin powiatu piaseczyńskiego, na budowę Puławskiej-bis czekają od kilkudziesięciu lat. 29-kilometrowa trasa miałaby zaczynać się na Okęciu i wieść przez Zamienie (węzeł), Nową Wolę (węzeł), Bobrowiec, Władysławów, Antoninów (węzeł), Złotokłos (węzeł), Pamiątkę, aż do Tarczyna. W grudniu 2011 roku została wydana decyzja środowiskowa (traci ważność w 2017 roku), a w grudniu 2012 roku GDDKiA udzieliła zamówienia na opracowanie koncepcji programowej. W teren ruszyli geodeci. - Zatwierdzenie koncepcji programowej jest równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które z kolei jest decyzją lokalizacyjną i skutkuje przejęciem gruntów pod trasę – mówi piaseczyński radny Mariusz Słowik. - Odsunięcie budowy tej trasy w czasie może opóźnić całą inwestycję nawet o 10 lat. Dlatego zaproponowałem, aby zwołać w tej sprawie sesję nadzwyczajną i przyjąć uchwałę protestacyjną. Ten pomysł podchwycili inni radni, również z klubu PO. Sesja odbędzie się w najbliższy poniedziałek.
Być może podobną uchwałę lub stanowisko podejmie w tej sprawie także rada gminy Lesznowola. Tam projekt analogicznej uchwały przekazał przewodniczącej rady Bożennie Korlak radny Marcin Kania. Czy zaowocuje to uchwałą okaże się, gdy z projektem zapozna się wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Będzie obwodnica Góry Kalwarii

Choć o budowie Puławskiej-bis można chyba na razie zapomnieć, dobre informacje dotarły przed kilkoma dniami do mieszkańców Góry Kalwarii. Rząd dał zielone światło dla budowy obwodnicy, dodając ją do programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Dwupasmowa droga o długości 9 km ma zaczynać się w Kątach i omijać miasto od zachodu i południa, łącząc się przed mostem z krajową „50”. - Cieszę się, że rząd podjął taką decyzję i mam nadzieję, że jest to decyzja ostateczna, bowiem mieszkańcy czekają na tę inwestycję od dawna – mówi Arkadiusz Strzyżewski, radny powiatowy i mieszkaniec Góry Kalwarii, od lat walczący o budowę obwodnicy. - To dobra wiadomość także dla warszawiaków, którzy w okresie letnim często stali w Górze Kalwarii w gigantycznych korkach.

FOTO: Od kilku lat w Górze Kalwarii odbywały się pikiety w sprawie budowy obwodnicy
Tomasz Wojciuk

tagi:    obwodnica    Puławska    S7

Komentarze
nick: basia,     2013-10-05   17:05:14
A może by Donek z ministerem zegarkiem zabrali coś swojemu Gdańskowi a nie naszą Puławską-bis udupili! A gdzie jest Piechociński się pytam? Powinien już dawno chodzić obok tej sprawy!!!
nick: waldek,     2013-10-08   06:48:05
Piechociński chodzi po piknikach strażackich, tam czuje się najlepiej. Nie planuję mu tego utrudniać, dlatego nikt już w Lesznowoli nie będzie głosował na niego.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Droga przez mękę
· Nadchodzi era niższych cen za śmieci?
· Uciążliwości na księcia Janusza
· Nowe skrzyżowanie przy Tolku
· Jak wjechać na Puławską BIS?
· Szykują się na przylot bocianów
· Więcej „damskich” ulic w uzdrowisku?
· Ruszyła budowa domu seniora
· Youtuber z Góry Kalwarii
· Jedna szkoła już gotowa, druga rodzi się w bólach
· Mieszkanka walczy o oznakowanie swojej drogi
· Spółka wodna przedstawiła plany na ten rok
· Sześć firm chce dokończyć Puławską-Bis
· Spór sąsiedzki z wodą w tle
· Gmina sprzeda działkę w centrum wsi
· Trwa klincz w sprawie obwodnicy uzdrowiska
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest