Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie otwockie (nr 505), 2013-10-25
Jak zaktywizować seniorów?

POWIAT/CHYNÓW Prawie 100 osób zgromadziła konferencja pt. „Aktywizacja Społeczna Seniorów w powiecie grójeckim”. Na to wydarzenie – zorganizowane w Hotelu pod Lasem w Chynowie - przybyli liderzy i przedstawiciele grup seniorskich oraz organizacji, instytucji, samorządów współpracujących na terenie powiatu grójeckiego z seniorami, jak również zaproszeni goście. Stowarzyszenie W.A.R.K.A (organizator) chciało pokazać, jak można aktywizować starszych ludzi poprzez działania w grupach seniorskich

Prezentację wyników raportu przeprowadziły Katarzyna Julia Olesińska i Łucja Krzyżanowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, które w sierpniu jeździły po powiecie grójeckim, by zbadać jak funkcjonują seniorzy na naszym terenie, jakie do tej pory podejmują aktywności, czego im potrzeba by działać, jaką rolę pełnią liderzy. W programie znalazł się również wykład przedstawiciela Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i jednocześnie absolwenta Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Jerzego Czogały. Podzielił się on swoimi doświadczeniami z realizacji projektów społecznych, jednocześnie pokazując, że Uniwersytety Trzeciego Wieku i kluby seniorskie są zarówno dla pań, jak i dla panów.

Jak to robią inni

Ważnym elementem konferencji był panel poświęcony dobrym praktykom, dotyczącym aktywizacji seniorów. O korzyściach z zaangażowania osób starszych dla biblioteki i ciekawej dla nich ofercie opowiadała dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu – Kinga Majewska. Z wielką pasją o lokalnych projektach w ramach Działaj Lokalnie opowiadały również przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce (przewodnicząca UTW – Krystyna Pączek i koordynatorka UTW – Grażyna Jagiełło) oraz OSP Boglewice (Anita Skowrońska). W Warce połączono dwa pokolenia, aby starsi mogli uczyć się obsługi komputera, a dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej nauczyły się gotować i szyć. Boglewice natomiast okazały się świetnym przykładem, jak zaczynać współpracę z seniorami w małych wiejskich środowiskach, gdzie warto po prostu spróbować – czasem nawet trochę na siłę. Całość części poświęconej aktywizacji okrasiła ogólnopolskimi ciekawymi przykładami Katarzyna Ścieszka, z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, które prowadzi program „Seniorzy w Akcji”.

Niewykorzystany potencjał

Podczas konferencji uczestnicy pracowali również w grupach tematycznych. Uczestnicy konferencji otrzymali m.in. raporty z badań „Diagnoza dotycząca grup nieformalnych i organizacji działających na rzecz osób starszych w powiecie grójeckim”.
Konferencja była również okazją do wielu nieformalnych rozmów, zawarcia nowych znajomości, dyskusji o pomysłach na aktywizację seniorów. To szczególnie ważne, gdyż jak pokazują badania dotyczące grup seniorskich, istnieje niewykorzystany potencjał w lokalnych środowiskach do współpracy – zarówno z instytucjami, organizacjami, jak i kluczowymi osobami w danej miejscowości.

Temat „na czasie”

Uczestniczyliśmy w tej konferencji. W sytuacji starzejącego się społeczeństwa, aktywizacja osób starszych wydaje się tematem niezwykle ważnym. Dobrze więc, że Stowarzyszenie W.A.R.K.A. go podjęło. Wiele też obiecywaliśmy sobie po raportach Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Rzeczywiście sporo się dowiedzieliśmy o tym, jak funkcjonują seniorzy na naszym terenie, ale właściwie nie były to żadne nowości, ani zaskakujące wnioski. Panie same zresztą przyznały, że nie odbiegamy od normy krajowej. A może to właśnie było zaskakujące? Od początku też obawialiśmy się, że konferencja może przekształcić się w „biadolenie ludzi starszych”. Na szczęście doszło do tego dopiero podczas paneli tematycznych, gdzie seniorzy wylali swoje żale na lokalne władze, za brak zainteresowania, pomijanie ich i niechęć do współpracy. Nie omawiano - przynajmniej w przypadku panelu „Senior Obywatel” - w jaki sposób seniorzy powinni wyjść z inicjatywą, aby była ona skuteczna, tylko koncentrowano się na doznanych krzywdach ze strony władz.
Ale to pierwsze spotkanie, które zresztą pokazało, że temat jest „na czasie”, a z biegiem lat stanie się priorytetowy. Co się stanie, gdy połowę społeczeństwa będą stanowić seniorzy?
Leszek Świder

tagi:    seniorzy    senior    Chynów

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Mieszkaniec: jest mi zimno. Nie mam węgla i pieniędzy...
· Rozliczenie PIT 2023 - jakie zmiany czekają podatników w nowym roku?
· To w końcu jest ten gminny węgiel, czy go nie ma?
· Jarmark świąteczny otulony śniegiem
· Jarmark świąteczny z atrakcjami
· Sportowy quiz okazał się sporym wyzwaniem
· Jakie płytki na schody zewnętrzne?
· Kwestowali na piaseczyńskim cmentarzu
· Razem można żyć lepiej
· Gmina zrealizuje osiem projektów mieszkańców
· Zawory kulowe - rodzaje i zastosowanie
· Zatapianie się w cyfrowy świat. Jakie niesie konsekwencje?
· Ruszyły kolejne Półkolonie Dobrej Woli
· Pierwsze uchwały młodych radnych
· Jakie napoje serwować dzieciom? Co pije niemowlak, a co kilkuletnia pociecha?
· Solidarna Paczka zastąpiła na chwilę Szlachetną Paczkę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uciekał, teraz grozi mu 5 lat
· Nowi mali mieszkańcy Pruszkowa
· Zmarł twórca Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
Wydanie:
OTWOCKIE
· UWAGA! Jedna z głównych ulic Otwocka zamknięta
· Bił i kopał póki nie dostał pieniędzy
· Komunikat, zmiany w komunikacji
· Uwaga zmiany w komunikacji
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest