wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 506), 2013-11-08
Szlakiem Hermy św. Zygmunta
W Konstancinie-Jeziornie powstaje kolejny komiks, którego inspiracją jest historia regionu. Tym razem grupa pasjonatów wzięła na warsztat zamierzchłe czasy średniowiecza. Komiks pod roboczym tytułem „Herma św. Zygmunta” będzie opowiadał o transporcie hermy na relikwie św. Zygmunta, ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego, która w XIV w. płynęła Wisłą do Płocka. Komiks będzie promował jedyną w Polsce rzeczną pielgrzymkę, organizowaną szlakiem płockiej relikwii przez popularyzującą wiślaną turystykę Fundację Szerokie Wody oraz parafię św. Zygmunta w Słomczynie
W ubiegłym roku swoją premierą miał komiks wydany przez Konstanciński Dom Kultury „Spełniony Sen. Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina”. Historia narodzin letniska została opowiedziana na 16 stronach w niezwykle interesujący sposób. Autorami obrazkowej opowieści są Bartosz Biedrzycki (scenariusz), mieszkaniec Konstancina-Jeziorny, redaktor portalu konstancin.com, pasjonat historii gminy, a także komiksów oraz rysownik Łukasz Godlewski, mieszkaniec Gdańska.
Pielgrzymka szlakiem
płockiego skarbu
Pomysłodawcą powstania kolejnego komiksu, inspirowanego historycznymi wydarzeniami, jest Andrzej Stański z Fudacji Szerokie Wody, pasjonat żeglarstwa tradycyjnego, mieszkaniec Cieciszewa i organizator Flis Festiwalu. Scenariuszem ponownie zajął się Bartek Biedrzycki. Za rysunki jest odpowiedzialny Maciej Pałka, znany twórca komiksów z Lublina. Inspiracją do powstania komiksu są autentyczne wydarzenia z połowy XIV w. Wtedy to król Kazimierz Wielki ofiarował płockiej katedrze Hermę św. Zygmunta - relikwiarz zawierający fragment czaszki świętego. Herma jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim z końca XIII wieku. Zdobią ją liczne szafiry, rubiny i perły. Zabytek, który w czasie wojny został zrabowany przez hitlerowców, został odzyskany i obecnie znajduje się w skarbcu katedralnym w Płocku, mieszczącym się w opactwie pobenedyktyńskim. W XIV w. królewski dar płynął Wisłą z Krakowa do Płocka. Na pamiątkę tego rejsu Fundacja Szerokie Wody z Andrzejem Stańskim na czele oraz Jacek Dzikowski, proboszcz kościoła św. Zygmunta zorganizowali pierwszą rzeczną pielgrzymkę szlakiem relikwii patrona słomczyńskiej parafii. W rejsie, który odbył pod koniec maja, uczestniczyło prawie 60 osób, płynących na 6 łodziach. Inicjatorzy pielgrzymki postanowili w dość oryginalny sposób wypromować nie tylko samą unikalną w skali kraju doroczną rzeczną pielgrzymkę, lecz także przypomnieć średniowieczną historię nadwiślańskich terenów i najstarszych osad obecnej gminy Konstancin-Jeziorna.
Sensacyjna opowieść o miłości,
honorze i świętym
Akcja komiksu, który będzie miał prawdopodobnie 24 strony, zacznie się w Krakowie. Na kartach komiksu będzie można podziwiać także m.in. Włocławek i Płock oraz Czersk – ówczesną stolicę księstwa oraz Cieciszew, a kilkoro jego mieszkańców w fabule odegra najważniejsze role. W Ciciszewie znajdował się bowiem gród strzegący ważnych szlaków handlowych i przeprawy przez Wisłę. Ziemie te w średniowieczu należały do Stanisława z Cieciszewa, który piastował ważne urzędy w ówczesnym, niezależnym księstwie czerskim. W 1363 roku otrzymał od księcia Siemowita oficjalną zgodę na lokację wsi na prawie niemieckim, która powstała wokół grodu. Ponadto zgodnie z aktem lokacji wieś otrzymała liczne przywileje i zwolnienie z opłat. Lokacja wsi zapoczątkowała rozwój gospodarczy tych ziem oraz powstanie kolejnych miejscowości dzisiejszej gminy Konstancin-Jeziorna. Zaś potomkowie Stanisława władali nimi przez kolejne wieki, na długo przed rodem Potulickich, z którym wiąże się powstanie letniska.
Misji przewiezienia hermy podejmuje się kupiec Mikołaj Trethelu. Wraz z nim na tę niezwykłą, komiksową wyprawę wyrusza jego syn Marek oraz jego ukochana Agnieszka – córka Stanisława z Cieciszewa, urzeckiego szlachcica, założyciela osady i pierwszego rycerza, panującego na ziemiach obecnej gminy. Agnieszka wbrew woli ojca ucieka na statek w męskim przebraniu, a wściekły szlachcic wysyła za nią pościg.
- Unikałbym określenia „komiks historyczny” - mówi Bartek Biedrzycki, autor scenariusza. - Owszem w scenariuszu są historyczne wydarzenia, ale potraktowaliśmy je raczej jako kanwę sensacyjnej opowieści o miłości, honorze i świętym, który w każdej chwili czuwa nad podróżnymi. Z tego też powodu nie będzie dat, długich opisów ani dydaktyzmu – dodaje.
Pielgrzymi-żeglarze
i kultura obrazkowa
Komiks powstaje z okazji Pielgrzymki Rzecznej Św. Zygmunta, która zostanie zorganizowana na początku czerwca przyszłego roku. Jego uroczystą premierę zaplanowano podczas przyszłorocznego Flis Festiwalu, promującego historie i kulturę nadwiślańskich terenów, który w maju odbędzie się w Gassach nad Wisłą. Ksiądz Jacek Dzikowski, proboszcz parafii św. Zygmunta w Słomczynie (najstarszego kościoła w gminie) jest gorącym zwolennikiem zarówno rzecznej pielgrzymki, jak i komiksu, który ma ją promować. Uważa, że każdy sposób, by dotrzeć do ludzi z wartościowym przesłaniem jest dobry. - Wydawałoby się, że to nowatorskie pomysły, ale w gruncie rzeczy nie robimy nic nowego, ponieważ tego typu sposoby dotarcia do wiernych są znane od wieków – mówi z uśmiechem ks. Dzikowski. - Już Ariusz, twórca arianizmu w IV w w Aleksandrii, by dotrzeć ze swoimi naukami do żeglarzy, pisał dla nich piosenki, które śpiewali podczas rejsów. Natomiast komiks nie jest niczym innym jak obrazem, który kościół zna od tysiącleci np. droga krzyżowa. Sięgamy więc do kultury obrazkowej, znanej od czasów przedpiśmiennych – mówi proboszcz.
Odkryj szerokie wody Wisły
Warto również dodać, że komiks ma promować nie tylko pielgrzymkę, lecz także historię, kulturę i turystykę nadwiślańskich terenów jako jedną z największych atrakcji Mazowsza. W tej dziedzinie niekwestionowanym liderem jest Fundacja Szerokie Wody, która od kilku lat z powodzeniem „ożywia” nieco zapomnianą kulturę Łurzyca. Poprzez organizację Flis Festiwalu konstancińscy flisacy pomagają odkryć na nowo i spopularyzować nadwiślański region etnograficzny o unikalnej kulturze. Fundacja Szerokie Wody jest również pomysłodawcą budowy mariny wiślanej i Parku Łurzyckiego, które kiedyś mogłyby powstać w Gassach.
Wśród licznych inicjatyw konstancińskiej fundacji jest także projekt „Odkryj Rzekę Wisłę - Discover Wisła River”. Są to rejsy na tradycyjnych drewnianych łodziach, odbywające się na terenie Warszawy oraz sąsiednich miejscowości Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Modlin. W trakcie wycieczek można poznać unikalną muzykę, zwyczaje, a na jednej z plaż, załoganci mogą również posmakować tradycyjnych regionalnych dań.
Wizytówka Mazowsza
Oryginalna propozycja turystyczna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też została doceniona w konkursie organizowanym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, która co roku wybiera najlepsze produkty turystyczne regionu. Podczas VII Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach marszałek Adam Struzik oraz Jan Błoński, prezes MROT wręczyli certyfikaty w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2013”. Spośród 14 propozycji jury wybrało osiem najlepszych. Następnie z finałowej grupy wyłoniono trzech laureatów, którzy reprezentowali Mazowsze w ogólnopolskim konkursie. W tym zaszczytnym gronie obok „Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik” oraz „Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina” znalazła się Fundacja Szerokie Wody, zostawiając w tyle projekty różnych instytucji, dysponujących ogromnymi budżetami. Co prawda w ogólnopolskim konkursie, który został rozstrzygnięty 18 października w Poznaniu, „Odkryj Rzekę Wisłę” nie wygrał, ale zdobył prestiżowe wyróżnienie. Biorąc pod uwagę, że jury oceniało aż 42 produkty turystyczne z całej Polski, jest to ogromny sukces.
FOTO: W tym roku pod koniec maja odbyła się pierwsza Pielgrzymka Rzeczna Św. Zygmunta – rejs z Konstancina-Jeziorny do Płocka
Grzegorz Traczyk