wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 507), 2013-11-15
Porozmawiajmy o obwodnicy
KONSTANCIN-JEZIORNA/GÓRA KALWARIA Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w nadchodzącym tygodniu przeprowadzi konsultacje społeczne dotyczące planowanego przebiegu obwodnicy Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii (drogi nr 724). W poniedziałek, 18 listopada spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w Górze Kalwarii w urzędzie miasta, a dzień później w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej o obwodnicy będą mogli porozmawiać mieszkańcy Konstancina-Jeziorny
Przygotowania do budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 724 (obwodnicy Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii) trwają wiele lat. Już w 2006 roku konstancińska rada miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, rezerwujący tereny pod inwestycję. Natomiast Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w 2008 roku zawarł umowę z projektantami, którzy mieli opracować koncepcję przebiegu obwodnicy i uzyskać decyzję środowiskową. Jednak proponowany przebieg został oprotestowany zarówno przez mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna, jak i sąsiedniej Góry Kalwarii. Po pięciu latach procedura wróciła do punktu wyjścia i w maju tego roku wszystko zaczęło się od początku.
MZDW rozwiązało umowę z projektantami, którzy nie poradzili sobie z zadaniem. W tym roku w sali posiedzeń rady miejskiej z wielką pompą w obecności mieszkańców, urzędników, przedstawicieli samorządów gmin, powiatu, województwa oraz posłów podpisano umowę na opracowanie koncepcji i uzyskanie decyzji środowiskowej obwodnicy Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii. Firma projektowa ma na to czas do sierpnia przyszłego roku. - Poprzednia procedura nie zakończyła się sukcesem, ponieważ planowany przebieg naruszał interesy mieszkańców. Wiadomo, że drogi nie da się wybudować w powietrzu i gdzieś będzie musiała powstać. Jednak postaramy się, by lokalizacja spełniała wszelkie wymogi uwarunkowań środowiskowych. - Na pewno nad przebiegiem tej drogi odbędą się szerokie konsultacje z mieszkańcami – podczas uroczystości zapewniał Zbigniew Ostrowski, dyrektor MZDW. Przebiegiem obwodnicy najbardziej są zainteresowani mieszkańcy Parceli i Cieciszewa, którzy go oprotestowali, apelując o zmianę lokalizacji trasy.
Podczas konsultacji, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu, mieszkańcy obu gmin poznają wstępny przebieg trasy i będą mogli się odnieść do propozycji projektantów. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 14.30 w Urzędzie Miasta i Gminy Góra Kalwaria przy ul. 3 Maja 10, (I piętro, Sala Ślubów). Dzień później o tej samej godzinie konsultacje społeczne zostaną zorganizowane w Konstancinie-Jeziornie. Wszyscy zainteresowani przebiegiem obwodnicy mogą przyjść we wtorek do małej sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej 57. Materiały w wersji elektronicznej wraz z formularzami uwag i wniosków dostępne są na stronie internetowej MZDW: www.mzdw.pl/konsultacje.
FOTO: Nie wiadomo kiedy powstanie obwodnica (droga wojewódzka nr 724).
W tej chwili jej budowa jest planowana po 2020 roku
Grzegorz Traczyk