wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 512), 2013-12-20
Terroryści poskromieni, zakładnicy odbici
W Piasecznie, w budynku gminnym przy ul. Puławskiej 5, w środę 18 grudnia przeprowadzono ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Przechodnie mogli przez chwilę poczuć się jak na planie dobrego filmu sensacyjnego. Akcja odbijania zakładników została przeprowadzona w sposób sprawny, widowiskowy i co najważniejsze skuteczny
Scenariusz zdarzenia był następujący - 1 grudnia o godz. 10 do urzędu przybyła grupa obcokrajowców z żądaniem spotkania się z burmistrzem. Rolę urzędu gminy, na potrzeby ćwiczeń, pełnił pustostan przy ul. Puławskiej 5. Obcokrajowcom udzielono odpowiedzi, że nie będzie to możliwe w trybie natychmiastowym. Grupa opuściła „urząd”. Godzinę później powróciła jednak i rozpoczęła jego okupację. Agresja napastników, zablokowanie drzwi, zdemolowanie jednego z pomieszczeń uniemożliwiło opuszczenie miejsca pracownikom i petentom.
Mobilizacja sił
i zabezpieczenie terenu
Jednej z urzędniczek udało się opuścić budynek wyjściem przez piwnicę i powiadomić dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Przekazała, że napastnicy posiadają przedmioty mogące być bronią i materiałami wybuchowymi.
Dyżurny KPP po otrzymaniu tej informacji wysłał w rejon zdarzenia załogę patrolowo-interwencyjną, z zadaniem zweryfikowania informacji i przeprowadzenia wstępnej oceny sytuacji. Funkcjonariusze stwierdzili, że wejścia do budynku są zamknięte i nikt nie odpowiada na wezwanie do ich otwarcia. Skierowano drugą załogę patrolowo-interwencyjną z zadaniem zablokowania wejścia do urzędu petentom oraz uniemożliwienia wyjścia z obiektu zorganizowanych grup. Pierwsza załoga zabezpiecza obiekt od strony ul. Puławskiej i wjazdu do przychodni przy ul. Fabrycznej, druga od strony ul. Jana Pawła II i Banku PKO.
Dyżurny KPP powiadomił o zdarzeniu Komendanta Powiatowego Policji oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Komendant powołał Sztab Dowódcy Akcji i nakazał ogłosić alarm. Wydał rozkaz zabezpieczenia obiektu dla osób postronnych. Komendant Powiatowy Policji wyznaczył Naczelnika Wydziału Prewencji na dowódcę operacji i zwrócił się do Naczelnika Wydziału Realizacyjnego KSP o wsparcie w postaci grupy szturmowej. Zorganizowano też grupę przeszukującą z psem, grupę ubezpieczającą, grupę konwojowania zatrzymanych oraz grupę dokumentującą. W godz. 11 - 11.30 policyjni negocjatorzy w obecności prokuratora próbowali nakłonić okupujących do opuszczenia budynku. Bez rezultatu.
Szturm na „urząd gminy”
Ze względu na brak pozytywnych rezultatów negocjacji, rozpoczęły się działania operacyjne. Grupa uzbrojonych, zamaskowanych policjantów sforsowała drzwi i wdarła się do środka budynku.
W wyniku ich działań uwolniono przetrzymywane osoby oraz zatrzymano napastników. Poszkodowanym w namiocie, który rozstawiono na rogu ul. Puławskiej i Jana Pawła II udzielono natychmiastowej pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego. Najciężej ranni zostali przewiezieni do szpitala.
Tymczasem w budynku z niewiadomych przyczyn wybuchł pożar, który jednak szybko został ugaszony dzięki sprawnej akcji piaseczyńskich strażaków.
Ważną rolę odegrała grupa ewidencji i informacji, której zadaniem było zebranie wiadomości o poszkodowanych oraz uruchomienie możliwości informowania ich rodzin o miejscu pobytu. Podczas całej akcji zachowywano ciągły przepływ informacji pomiędzy powiatem a województwem, drogą radiową oraz za pomocą aplikacji CAR. Obok działań ratowniczych przygotowano zabezpieczenia logistyczne ewakuacji obiektów znajdujących się w pobliżu miejsca zdarzenia.
Przygotowani na zagrożenie
Po zakończeniu działań uczestnicy ćwiczeń pokrzepili się grochówką, a dowódcy służb mundurowych oraz ratowniczych, wraz ze starostą podsumowali i ocenili przebieg akcji. Podkreślano ważną rolę systemu przepływu informacji oraz komunikowania się ze sobą poszczególnych służb zaangażowanych w działania ratownicze. Stan przygotowania oceniono pozytywnie, wspominając też o tym, że realne zagrożenie niosłoby za sobą szereg dodatkowych czynności, takich jak choćby odseparowanie od miejsca zdarzenia osób postronnych, a także ewakuacja tych, którzy znaleźli się w budynkach sąsiadujących z posesją, na której prowadzono ćwiczenia. Mieszkańcy Piaseczna z zainteresowaniem i wyrozumiałością przyglądali się ćwiczeniom. Na szczęście do tak drastycznych przypadków w Piasecznie nie dochodzi, ale już kilka godzin później anonimowa informacja o podłożeniu ładunków wybuchowych w centrum miasta potwierdziła, że służby ratownicze muszą być w każdej chwili przygotowane na szybką reakcję i sprawną współpracę.
Adam Braciszewski