wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 520), 2014-03-03
Samorządowa integracja
POWIAT GRODZISKI/POWIAT PRUSZKOWSKI W piątek, 21 lutego włodarze gmin z powiatu grodziskiego pruszkowskiego, a w sumie 37 samorządów podpisali w Warszawie porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020
W tym czasie do rozdysponowania przy udziale władz m. st. Warszawy będzie około 700 mln złotych na różne przedsięwzięcia, w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma to być przestrzeń do pełnego długofalowego wykorzystania potencjału rozwojowego stolicy oraz wianuszka podwarszawskich gmin, a także katalizator integracji Warszawy z otaczającymi ją gminami.
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to samorządy (musi ich być minimum 5) ustalą cele do osiągnięcia oraz wskażą inwestycje do zrealizowania w ramach puli przeznaczonych pieniędzy. Wymagać to będzie podpisywania przez gminy porozumień, zakładania stowarzyszeń, związków, tworzenia partnerstw. Projekty realizowane w tej formule finansowane będą ze środków dostępnych w Regionalnych Programach (RPO), znanych już włodarzom samorządów.
Największą szansę na pozyskanie dofinansowania mają projekty, umożliwiające zrównoważony rozwój gmin, usprawnienie transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny (poprzez wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich, budowę systemów „parkuj i jedź”, parkingów i ścieżek rowerowych), a także wszelkiego rodzaju rewitalizacje (przebudowa lub adaptacja budynków w zaniedbanej dzielnicy oraz aktywizacja zamieszkujących je osób, a pozostających długo bez zatrudnienia), poprawę stanu środowiska przyrodniczego (np. usuwanie azbestu), ochrona istniejących terenów zielonych, wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, wspieranie efektywności energetycznej (ocieplanie budynków, wymiana okien i oświetlenia na energooszczędne, przebudowa systemów grzewczych) oraz szeroko pojęta promocja samorządów, wzmacnianie lokalnego biznesu.
Włodarze gmin z powiatu grodziskiego i pruszkowskiego podchodzą do zawartego porozumienia z nadzieją na strumień dodatkowych pieniędzy do budżetów, ale i z pewnymi zastrzeżeniami. - Wspólnie z ościennymi gminami określiliśmy główne działania w ramach ZIT – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa. - Pierwsze z nich to transport niskoemisyjny i budowa sieci ścieżek rowerowych. Po drugie, aktywizacja gospodarcza regionów, a dokładnie rozwijanie stref przemysłowych w Parzniewie i Mosznie, uzbrojenie terenu w infrastrukturę zachęcającą inwestorów do ulokowania tutaj swoich firm. Ponadto, jako gmina, nastawiamy się na e-usługi, w szczególności na e-oświatę i e-administrację.
Z kolei władze Pruszkowa liczą na uporządkowanie terenu przykolejowego i możliwość zagospodarowania go na kolejny parking samochodowy.
- Mamy już wstępne ustalenia, że PKP udostępni nam teren od ulicy Waryńskiego – dodaje Andrzej Kurzela.
Samorządowcy mają nadzieję, że z finansowego tortu uda się wyciąć odpowiednio duże kawałki dla własnych miast. Wątpliwości budzi dominująca rola Warszawy. - Stolica ma głos wetujący, co nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem – dodaje Arkadiusz Kosiński. - Lepsze byłoby powołanie jakiegoś składu kolegialnego. Poza tym z perspektywy warszawskiego ratusza inaczej mogą być rozpatrywane nasze problemy chociażby z infrastrukturą, którą Warszawa od dawna już posiada.
WK