Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 521), 2014-03-14
Czy kolejka powita wiosnę?

PIASECZNO Nie doszło do podpisania aktu notarialnego w sprawie przekazania wieczystej dzierżawy przez PKP S.A. pięciu samorządom gminnym. Następny, ostateczny już termin podpisania aktu wyznaczono na 11 kwietnia. Do tego czasu ma zostać przygotowane porozumienie pomiędzy gminami oraz sporządzona inwentaryzacja majątku

- Jeśli 11 kwietnia samorządy gminne (Piaseczno, Tarczyn, Grójec, Belsk Duży, Błędów) nie przystąpią do podpisania aktu, nasze wystąpienie o wieczyste użytkowanie majątku kolejki przestanie być wiążące dla PKP – mówi Arkadiusz Strzyżewski, koordynator ds. kolejki z ramienia pięciu gmin. - Aktualnie wszystkie samorządy były gotowe do podpisania aktu, oprócz Tarczyna, który zażądał wcześniejszej inwentaryzacji majątku oraz podpisania międzygminnego porozumienia. Inwentaryzacja już trwa, treść porozumienia ma zaproponować Tarczyn.
Czy to oznacza, że w tym roku w Dzień Wiosny nie odbędzie się pierwszy przejazd kolejki, inaugurujący początek sezonu wycieczkowego?
- Wystąpiliśmy do starostwa z propozycją dzierżawy, by przejazd się odbył – mówi prezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, Jerzy Walasek. - Teraz wszystko w rękach starosty. Jestem dobrej myśli.
Jak się okazuje starosta też jest dobrej myśli, ale swoją decyzję uzależnia od dobrej woli ...towarzystwa.
- Chcemy by kolejka jeździła. Zarząd ustalił, że wydzierżawi majątek, ale pod pewnymi warunkami – mówi starosta Jan Dąbek. - Chcemy podpisać taką umowę dzierżawy, by interesy powiatu zostały zabezpieczone i żebyśmy nie musieli toczyć z towarzystwem kolejnej batalii o zwrot mienia.
Znając już historię trudnych negocjacji starostwa z towarzystwem, proponujemy przed Dniem Wiosny kosze piknikowe zamontować na rowerach. Tak na wszelki wypadek, gdyby kolejka jednak z Piaseczna nie wyjechała...


Adam Braciszewski

tagi:    wąskotorówka    kolejka

Komentarze
nick: Kucyk,     2014-03-16   13:16:28
Zabiorę głos okołotematycznie a właściwie mało-tamatycznie. Będąc czytelnikiem prasy rozmaitej zdarza mi się że po przeczytaniu jakiegoś periodyku tak mnie zemdli propaganda tłoczona mi przez szpalty do mózgu, że nie mam nawet ochoty zmiąć owej płachty aby utrzeć sobie nią fundament człowieczy. Ale zdarza się, że trafiam na artykuły które żal zawiesić na gwoździu w mojej czytelni z serduszkiem w drzwiach, bo niosą w swej treści nie tylko przekaz informacji, ale przekaz podany z humorem i w sposób taki, że czytelnik sam wypracować ma swoje zdanie na daną kwestię. Nie ma w nich natrętnego sterowania w kierunku "jedynie słusznej prawdy" że ktoś A jest zły, a B - dobry. Że ten to menda, a tamten święty. Podane są fakty, a na ich podstawie niech każdy sobie dorobi ideologię czy to był zamach, czy katastrofa. Jednym z ulubionych moich autorów jest redaktor Barciszewski, który dość często zajmuje się sprawami kolei wąskotorowej. Oprócz dużej dozy bezstronności i zwykłego realistycznego podejścia do świata wraz ze słusznym, popartym empirycznymi doświadczeniami, szacowaniem co nastąpi, jego artykuły charakteryzują się czymś co wznosi je ponad inne &8211; są polukrowane lekką ironią i zawierają delikatnie przyprawioną sarkazmem wisienkę &8211; zakończenie. W artykule "Kręte tory wąskotorówki", już sam tytuł jest trafiony, zaś ostatnie zdanie przepowiadające możliwość chichotu historii aż nader prawdziwe &8211; tak prawdziwe, że wywołało panikę wśród niektórych. Teraz też ostatni akapit powoduje nerwowe przełykanie śliny, choć nic emocjonującego na pozór w nim nie ma. Mało kto pamięta zapewne okraszony zabawnymi zdjęciami i karykaturami artykuł redaktora Barciszewskiego z 35 numeru KP z dnia 30 maja 2003 r. "Kolejkowy galimatias" opisujący jak, dziwnym trafem, nikt nie chciał przyznać się do bycia prezesem dawnego stowarzyszenia przyjaciół kolejki, gdy powstały pewne wątpliwości. To był prawdziwy majstersztyk gdzie w białych rękawiczkach i bez żadnej stronniczości dziwne układy zostały pokazane za pomocą satyry. Z obowiązkową wisienką kończącą. Lubię taki styl pisania &8211; tak trzymać redaktorze Adamie! Trzymać i nie popuszczać!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
· Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest