Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 524), 2014-04-04
Ekonomia bez tajemnic

POWIAT Już po raz szósty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego mieli okazję spotkać się i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekonomii podczas Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości, która odbyła się 24 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu. Tegoroczne rozgrywki uświetnił swoją obecnością starosta powiatu grójeckiego Marian Górski

Olimpiada Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości jest pomysłem członków Szkolnego Koła Ekonomicznego. Na spotkaniach uczniowie rozwiązują testy, nietypowe zadania i case study (analiza przypadku, studium przypadku), które przygotowują ich do konkursów i olimpiad ekonomicznych. Sięgając w nich po laury, zapewniają sobie najwyższe uczniowskie trofea, czyli indeksy szkół wyższych.
Pierwsza edycja Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości, która odbyła się w 2009 roku, zgromadziła uczniów z trzech szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku goszczono uczniów oraz ich opiekunów z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Marzeniem organizatorów jest to, aby kiedyś wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu grójeckiego wzięły udział w tej ekonomicznej rywalizacji.
Tegoroczna edycja była trudnym egzaminem dla uczniów. Pytania, opracowane pod nadzorem merytorycznym pracowników naukowych Wydziału Ekonomii Wyższej Szkoły Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu, wymagały głębokiej wiedzy. Spośród uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych do wąskiego grona reprezentantów poszczególnych szkół, miejsca w finale mogło otrzymać tylko pięciu z nich.
W 2014 roku, laureatami VI edycji Międzyszkolnej Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości, zostali:
1 miejsce – Mariusz Słupek uczeń klasy IV Technikum Agrobiznesu ZSP w Jasieńcu, 2. Artur Wojciechowski uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, 3. Krzysztof Kwiatkowski uczeń klasy IV Technikum Agrobiznesu ZSP w Jasieńcu, 4. Paulina Polowczyk uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, 5. Angelika Szmulska uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego ZSP w Grójcu.
Uczniowie odpowiadali na 40 pytań, które dotyczyły sytuacji ekonomicznej kraju, ogólnych informacji o gospodarce Polski i Unii Europejskiej, zasad funkcjonowania i historii powstania Unii Europejskiej, rynków finansowych, rozwoju przedsiębiorczości i samorządności, przedsiębiorczości w sferze zawodowej, zasad funkcjonowania rynku i gospodarki rynkowej oraz podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
W tym roku gro pytań dotyczyło geografii gospodarczej Polski i świata. Zakres tematyczny był szeroki, mimo to uczniowie poradzili sobie znakomicie. Maksymalny wynik to 28 punktów, o czym zebranych podczas podsumowania rywalizacji poinformowała Renata Zwolińska – koordynator Olimpiady. Jak zwykle, było o co walczyć. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. zwycięzcy zaś - nagrody książkowe ufundowane przez organizatora oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Olimpiadę objęli patronatem honorowym poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski oraz starosta Marian Górski. Patronat merytoryczny sprawowała Wyższa Szkoła Biznesu im. bp. Jana Chrapka. Podziękowania należą się także dyrekcjom i opiekunom szkół, które uczestniczyły w tegorocznych rozgrywkach, za zaangażowanie w pracę z uczniami, mobilizowanie ich do poszerzania swoich umiejętności i wiedzy z zakresu nauki ekonomii.
Serdecznie gratulujemy laureatom, zaś wszystkich zapraszamy za rok na VII już edycję Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości, znowu do Jasieńca.

LŚ/info

tagi:    olimpiada    ekonomia    finanse

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest