Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 529), 2014-05-16
Przebudowa ulic w Bobrowcu

PIASECZNO Kilka tygodni temu gmina przedstawiła mieszkańcom Bobrowca koncepcję kompleksowej przebudowy czterech ulic: Borowej, Świerkowej, Głównej i Północnej. Koszt i termin realizacji inwestycji są na razie nieznane, choć mówi się, że przebudowa Świerkowej mogłaby ruszyć już w przyszłym roku

Ulica Borowa, według gminnej koncepcji, miałaby zostać przebudowana na całej długości, podobnie zresztą jak ulice Świerkowa i Północna. Remont ­ul. Głównej miałby być realizowany na odcinku od ul. Bobrowieckiej do ul. Mazowieckiej. Każda z ulic ma własną koncepcję przebudowy, co oznacza, że będą one stanowiły osobne inwestycje.

Problematyczne kwestie
własnościowe


W ubiegłym roku gmina wyłoniła w przetargu firmę, która opracowała cztery warianty przebudowy ulic. Zostały one później poddane analizie, a na początku kwietnia skonsultowano je z przedstawicielami lokalnej społeczności Bobrowca i Kamionki. Koncepcja przewiduje, że ulice zostaną poszerzone, zostanie wykonany w nich system odwodnieniowy i przebudowane instalacje podziemne. Drogi zyskają nowe oświetlenie, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. W sąsiedztwie kościoła mają powstać miejsca parkingowe, zaś parking przy szkole ma zostać utwardzony kostką brukową.
Największe kontrowersje koncepcja wzbudziła wśród mieszkańców ­ulicy Północnej, którzy nie zaakceptowali rozwiązań zaproponowanych przez projektantów. Zastrzeżenia ­dotyczyły szerokości drogi oraz zasadności budowy chodnika po jednej stronie, a ciągu pieszo-rowerowego po drugiej. - Głównym powodem niezadowolenia mieszkańców ul. Północnej jest sprzeciw na poszerzenie pasa drogowego kosztem prywatnych posesji. Szeroka jezdnia to nie wymysł projektanta, ale efekt obowiązujących norm – tłumaczy Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza. Innym powodem niezadowolenia jest prognozowane większe natężenie ruchu na wyremontowanych ulicach. - Mieszkańców ulicy Głównej zaniepokoiło, że ich droga ma zostać pozbawiona spowalniaczy – mówi radny Michał Rosa. - Tu jednak udało się osiągnąć kompromis, projektanci wpadli na pomysł, aby wynieść w górę skrzyżowania, co spowoduje, że kierowcy instynktownie będą naciskać na hamulec.

Najpierw Świerkowa i Borowa?

W związku z niewyjaśnionymi kwestiami własnościowymi na ulicach Północnej i Głównej, gmina w pierwszej kolejności chciałaby wyremontować ulice Świerkową i Borową. O problemach, jakie na co dzień dotykają mieszkańców Świerkowej, pisaliśmy pod koniec grudnia ubiegłego roku. Po każdym większym deszczu ulica zamienia się w nieprzejezdne, usiane głębokimi wyrwami ­błotne bajoro. - Jesteśmy realistami, nie oczekujemy milionowych inwestycji. Może wystarczyłoby wysypać tu trochę destruktu i wszystko solidnie ubić – mówiła wówczas Maura Weiss, jedna z mieszkanek. Michał Rosa zapowiadał, że droga prawdopodobnie zostanie wyremontowana w 2015 roku, wspomniał także, że kosztowne bobrowieckie inwestycje będą etapowane. - Jeszcze raz powtarzam, wykonanie tych czterech dróg to dla mnie absolutny priorytet – powtarza dziś radny Rosa.
- A dla mnie projekt przedstawiony przez gminę jest zbyt rozdmuchany i nierealny kosztowo – mówi Julian Godos, inny mieszkaniec. - Na razie projektanci nie oszacowali kosztów inwestycji, te 10 mln zł to są dopiero wstępne prognozy. Na samej ulicy Północnej gmina będzie musiała wykupić 0,5 ha gruntu, co może kosztować nawet 1,5 mln zł. Kto za to wszystko zapłaci?
- Dlatego nie chcemy robić wszystkich dróg za jednym zamachem, tylko po kolei – wyjaśnia Michał Rosa. - Ja zacząłbym od Świerkowej, dlatego zamierzam złożyć wniosek o przyznanie środków na realizację tej inwestycji w przyszłym roku.

To nie koniec konsultacji

Niestety, przyszłoroczna przebudowa ulicy Świerkowej wcale nie jest taka prosta, i to nie ze względu na brak środków. Ulica ma mieć system odprowadzający deszczówkę do ulicy Północnej. I to tam w pierwszej kolejności powinno powstać odwodnienie.
- Jest to możliwe, bez konieczności regulowania kwestii własnościowych – mówi Michał Rosa. Wczoraj wieczorem, już po zamknięciu tego numeru Kuriera Południowego odbyły się kolejne konsultacje z mieszkańcami ulicy ­Północnej. - Postaramy się wziąć pod uwagę ich postulaty – deklarował przed kilkoma dniami burmistrz Zdzisław Lis. - Jeszcze raz podkreślam, ta inwestycja dla mieszkańców Gołkowa Letniska, Zalesinka i Bobrowca jest strategiczna – mówi Michał Rosa. - To absolutny priorytet. Jestem pewien, że gminę będzie stać na to, aby wprowadzić te koncepcje w życie.

FOTO: Maura Weiss i inni mieszkańcy Kamionki wielokrotnie zwracali uwagę na fatalny stan ulicy Świerkowej
Tomasz Wojciuk

tagi:    Bobrowiec

Komentarze
nick: Wojciech,     2015-03-14   09:47:04
Mieszkańców Głównej zaniepokoiło brak jakichkolwiek elementów spowalniających ruch na planowanej Głównej. Część z nich proponowała rozwiązania miasteczka holenderskiego w Puławach. Niestety projektanci stwierdzili, że odchodzi się od takich rozwiązań (przewężenia, zakosy) i zaproponowali garby lub wyniesienia skrzyżowań. - tak powinno być zrelacjonowane.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstaje film z udziałem biało-niebieskich
· Kulturalna karawana
· „Filia” szkoły w Lesznowoli prawie gotowa
· Konstancińskie szkoły gotowe na przyjęcie uczniów
· Dzień ze świadkami historii
· Dworek Ryxów popada w ruinę
· Wójt musi wpłacić kaucję w wysokości 100 tys. zł
· Sukcesy piaseczyńskich kolarzy
· Pamiętali o bohaterskich obrońcach stolicy
· Ogłoszono przetarg na budowę Centrum Aktywności Seniora
· Wyrok w sprawie Kwiryty wciąż nieprawomocny!
· Józef Wilkoń odznaczony przez Króla Hiszpanii
· Nowe inicjatywy młodzieżowych radnych
· Normalna niezwyczajność
· Dwie kobiety zginęły na pasach
· Czy budowa basenu w porzeczkach ma sens?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest