Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 536), 2014-07-11
Starostwo kontratakuje

POWIAT Gdy w styczniu uprawomocnił się wyrok sądu nakazujący Piaseczyńsko-Grójeckiemu Towarzystwu Kolei Wąskotorowej wydanie majątku starostwu powiatowemu wydawało się, że oznacza to koniec batalii sądowych samorządu ze stowarzyszeniem. Tymczasem powiat skierował kolejny pozew, domagając się od stowarzyszenia ponad 150 tys. złotych

Powiat Piaseczyński wniósł pozew o zapłatę 150 tys. złotych wraz z odsetkami za korzystanie z ruchomości będących jego własnością. Zarząd Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej jest oburzony roszczeniami powiatu.

Samorządowy zamach na kolejką?

- Do wymienionych w pozwie ruchomości zaliczono nie tylko tabor kolejowy, ale i różnego rodzaju sprzęt, który nigdy nie był przez stowarzyszenie używany – mówi prezes Towarzystwa, Jerzy Walasek.
- Powiat rości sobie płatność za korzystnie ze sprzętów, które są niesprawne i mają jedynie wartość muzealną – dodaje Tadeusz Warsza, członek zarządu Towarzystwa. - Z tego pozwu wynika, że samorząd chyba nie bardzo zdaje sobie sprawę z tego, co wchodzi w skład jego majątku i w jakim jest stanie.
Zarząd Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej zwrócił się do rady powiatu piaseczyńskiego, by spowodowała wycofanie powództwa zarządu powiatu przeciwko stowarzyszeniu.
- „Stowarzyszenie powinno raczej spotkać się ze wsparciem swej działalności przez powiat, a już na pewno nie powinien on nam tej działalności utrudniać” - czytamy w piśmie Towarzystwa. - „Takim wsparciem ze strony powiatu byłoby niewątpliwie dążenie do polubownego usankcjonowania pod względem prawnym tego mienia ruchomego, którego dotyczy powództwo. Tymczasem od kilku lat działalność powiatu w tym samym zakresie sprowdza się do występowania przeciwko stowarzyszeniu z coraz to nowymi roszczeniami, czego dobitnym przykładem jest pozew. Można odnieść wręcz wrażenie, że celem powiatu nie jest wsparcie lokalnej inicjatywy społecznej jaką jest stowarzyszenie, ale jej zniszczenie”.

Starosta nie wyklucza ugody,
ale przed sądem


Zarząd kolejki podkreśla, że ruchomości, które przejął od powiatu, były w tak złym stanie technicznym, że praktycznie nie były zdatne do użytku. To właśnie dzięki staraniom i nakładom poniesionym przez stowarzyszenie wyremontowano dwie lokomotywy i pięć wagonów pasażerskich, które były wykorzystywane do przewozów turystycznych. Wskazuje, że w latach 2008-2013 wydano na naprawy i remonty ponad 740 tys. złotych.
- Nie chcę niczego niszczyć – tonuje emocje starosta Jan Dąbek.
- Zależy mi i zawsze mi zależało na tym, żeby kolejka jeździła. Jako starosta muszę jednak być dobrym gospodarzem i dbać o interesy powiatu, który reprezentuję.
Na pytanie czy bierze pod uwagę wycofanie pozwu starosta odpowiada ostrożnie: - Wszystko zależy od postawy Towarzystwa. Nie wykluczam ugody, ale ta ugoda będzie musiała zostać zawarta przed sądem – mówi starosta Dąbek.
Towarzystwo zwraca też uwagę na fakt, iż samorząd powiatowy przejął nieodpłatnie majątek ruchomy od PKP w 2002 roku pod warunkiem, że wykorzysta go na cele transportowe. W przeciwnym wypadku majątek miałby być zwrócony. - Gdyby nie nasza działalność to nie dość, że do tej pory mienie uległoby całkowitemu zniszczeniu, to starostwo musiałoby go zwrócić
– mówi prezes Jerzy Walasek. - Całkowicie niezrozumiała jest wysokość roszczenia samorządu, skoro powiat nie miał możliwości wykorzystania mienia w celach komercyjnych.
Piaseczyńska wąskotorówka jest chlubą zarówno Piaseczna jak i całego powiatu piaseczyńskiego. Oba samorządy na stronach internetowych, w kalendarzach i materiałach promocyjnych chętnie chwalą się kolejką i trzeba przyznać, że jest czym – nasza wąskotorówka jest unikalna nie tylko w skali lokalnej. Można jednak odnieść wrażenie, że gdyby nie determinacja i bezinteresowna praca grupy osób od lat działających w stowarzyszeniu, dziś o kolejce moglibyśmy czytać tylko w książkach historycznych. Dlaczego o przyszłości naszej wąskotorówki muszą decydować wyroki sądowe, a nie partnerskie ustalenia pomiędzy samorządami a stowarzyszeniem?

Adam Braciszewski


Komentarze
nick: dx,     2014-07-12   23:29:04
Cóż - starosta zamiast dołożyć te 150 tysięcy to się ich domaga. Niech sobie sam zacznie jeździć jak jest taki mądry.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest