Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 537), 2014-07-17
Hotel w sklepie?

PIASECZNO Przy ulicy Mokrej w Henrykowie Uroczu znajduje się zrujnowany budynek dawnego sklepu, w którym w fatalnych warunkach mieszkają pracownicy sezonowi. - Nie ma tam mediów, a dookoła panuje spory bałagan – mówi sołtys Anna Kostyrka. - Mieszkający w ruderze ludzie często spożywają alkohol, wywołując niepokój dzieci korzystających z pobliskiego placu zabaw


W Henrykowie Uroczu przy ul. Mokrej (na działce nr 93/2) znajduje się budynek, który jest własnością GS-u Samopomoc z siedzibą w Gołkowie. - Od dłuższego czasu firma wynajmuje ten lokal rzekomo na skład budowlany – mówi Anna Kostyrka, sołtys Henrykowa-Urocza. - Jednak od początku w dawnym sklepie mieszkają pracownicy budowlani, a w środku znajduje się kilka prowizorycznych łóżek.

Obiekt grozi zawaleniem
W kwietniu ubiegłego troku pani sołtys starała się zainteresować sprawą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W zaadresowanym do niego piśmie zwróciła uwagę, że budynek który służył kiedyś jako lokal handlowo-usługowy, nie jest budynkiem mieszkalnym. Nie ma w nim bieżącej wody i urządzeń sanitarnych. Sołtys zwróciła także uwagę, że na posesji panuje duży bałagan. Znajdują się tam m.in. niezabezpieczone sprzęty budowlane, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci. „Prosimy o kontrolę stanu tego budynku [...] zanim dojdzie do katastrofy budowlanej” - czytamy w piśmie. - Ten obiekt naprawdę grozi zawaleniem – przekonuje Anna Kostyrka. - W złym stanie jest zwłaszcza strop, który się zapada.
Robert Kusak z piaseczyńskiego PINB-u poinformował nas, że nie zna sprawy budynku przy ul. Mokrej. - Jeśli ten obiekt faktycznie jest użytkowany, to powinien posiadać na to pozwolenie. To trzeba sprawdzić – mówi. - W drugiej kolejności sprawdza się, czy budynek jest użytkowany legalnie, zgodnie z przeznaczeniem. Kolejną sprawą jest stan techniczny, ale to także ustala się podczas czynności kontrolnych. Powiatowy inspektor nadzoru przebywa obecnie na urlopie, może on zna kulisy tej sprawy...

Piją i... straszą dzieci
Mieszkańców Henrykowa-Urocza martwi także, delikatnie mówiąc, niski poziom kultury lokatorów zrujnowanego sklepu. - Ludzie ci często piją alkohol – nie owija w bawełnę Anna Kostyrka. - W związku z tym często dochodzi do nieprzewidzianych bądź niepokojących sytuacji.
Na przykład 18 kwietnia tego roku, wieczorem, na posesji wybuchł pożar. Zapalił się wypełniony drewnem blaszany garaż. Na miejsce przyjechały cztery jednostki straży pożarnej, dwie z OSP i dwie z PSP, oraz policja. Na szczęście pożar szybko ugaszono, dzięki czemu nie przeniósł się na sąsiednie posesje. - Teraz to miejsce jeszcze bardziej straszy swym wyglądem – mówi sołtys Henrykowa-Urocza. - Zupełnie nie pasuje do okolicy, gdyż po drugiej stronie drogi znajduje się nowy i zadbany gminny plac zabaw.
Jak mówią okoliczni mieszkańcy, pijani lokatorzy posesji nie tylko często włączą się po okolicy prosząc spotkanych ludzi o pieniądze, ale bywa że nie są kompletnie ubrani, co wzbudza niepokój dzieci. Na miejscu kilkakrotnie była policja i straż miejska, jednak na niewiele się to zdało. - W tamtym roku podjęliśmy tam interwencję, ale w sprawie uporządkowania terenu – informuje komendant straży miejskiej, Mariusz Łodyga. - Zobligowaliśmy właściciela do posprzątania i zostało to zrobione. W tym roku nie mieliśmy jeszcze skarg dotyczących tego miejsca.

Kiepskie sąsiedztwo placu zabaw
- Funkcja hotelowa tej meliny cały czas się rozszerza – mówi prosząca o anonimowość jedna z sąsiadek. - Jak było otwarcie placu zabaw, to jeden z panów, w stanie upojenia alkoholowego, zaczął defilować z opuszczonymi spodniami. Wiele dzieci boi się przechodzić tamtędy w drodze do szkoły. Nie wiem dlaczego gminne służby nie są w stanie zdyscyplinować tych ludzi. Pomimo wielu interwencji zawsze kończyło się tylko na pouczeniu.
Krystyna Świetlik, kierownik administracji wynajmującej budynek GS Samopomoc poinformowała nas, że dawny sklep nie został wynajęty na mieszkania. - Tam nie powinien nikt mieszkać i nie słyszałam, aby tak było – mówi. - Jeszcze dziś skontaktuję się z dzierżawcą i poproszę go o wyjaśnienia.

Tomasz WojciukTomasz Wojciuk
Komentarze
nick: Leo,     2014-07-18   22:45:35
To jest właśnie nasza gmina, jak rozpalę ognisko w ogrodzie to w 3 min. będzie u mnie miejska ale jak przez tyle czasu w środku wsi w ruderze funkcjonuje nielegalny hotel (nie ma wody, instalacji sanitarnych, umowy na wywóz śmieci) to ani służby gminne ani powiatowe nie widzą w tym nic złego. Jak się zawali to będą szukać winnych i udawać, że pojęcia nie mieli...Jak za granicą polscy robotnicy śpią w barakach to się mówi, że to nieludzkie warunki ale w u nas za płotem mogą spać na pryczach zbitych z desek bez bieżącej wody i nikogo to nie razi.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest