Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 549), 2014-10-17
Bitwa rozpoczęta!

POWIAT W tym tygodniu obyła się pierwsza rozprawa z powództwa starostwa powiatowego, które domaga się od Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej odszkodowania za bezumowne korzystanie z taboru kolejowego

Powiat chce by stowarzyszenie zapłaciło 150 tys. złotych wraz z odsetkami za bezumowne korzystanie z taboru kolejowego w okresie od 10 marca 2010 do 28 stycznia 2014 roku. Zarząd Towarzystwa nie kryje rozgoryczenia. - Gdyby nie nasza praca w tym czasie, to kolejka w ogóle by nie jeździła – mówi prezes Towarzystwa Jerzy Walasek. - Starosta zamiast nam podziękować idzie do sądu z roszczeniami.

Kto pierwszy wyciągnie rękę?

- Po rozmowach ze starostą oczekiwaliśmy propozycji ugodowego zakończenia sporu – mówi Jerzy Walasek. - Jeszcze na dzień przed rozprawą byliśmy utwierdzani w przekonaniu, że starosta wycofa się ze swoich roszczeń. Tymczasem na sali sądowej obyła się pierwsza rozprawa i o żadnej ugodzie nie ma mowy.
- Deklarowałem chęć ugodowego rozstrzygnięcia sprawy i wciąż swoją deklarację podtrzymuję – mówi starosta Jan Dąbek. - Jednak propozycja ugody musi wyjść ze strony Towarzystwa. My określiliśmy w pozwie kwotę swoich roszczeń, a stowarzyszenie nie przedstawiało żadnej propozycji, ani wcześniej, ani podczas pierwszej rozprawy.
Władze Towarzystwa uważają, że roszczenie starostwa jest próbą zaprzepaszczenia wielu lat pracy umożliwiającej funkcjonowanie piaseczyńskiej wąskotorówki.

Jerzy Walasek: Dąbkowi
już dziękujemy!


- Działając w ten sposób, pan Dąbek niszczy inicjatywę społeczną – nie kryje wzburzenia Jerzy Walasek. - Niszczy organizację pożytku publicznego, która przekazuje wszystkie wypracowane zyski na cele statutowe.
- Nikomu nie odmawiam zasług – odpiera starosta Dąbek. - Żyjemy jednak w pewnym porządku prawnym i ja, jako starosta muszę tego porządku pilnować. Nie może być tak, że ktoś bezprawnie wykorzystuje majątek powiatu, działając niezależnie i na własny rachunek.
- Jan Dąbek nie powinien pełnić żadnej funkcji w samorządzie bo tak naprawdę nie rozumie jakie cele samorząd powinien realizować – denerwuje się Jerzy Walasek. - Samorząd powinien wspierać i aktywizować takie stowarzyszenia jak nasze, a tymczasem pod wodzą Jana Dąbka zachowuje się jak drapieżna korporacja, której bilans zysków i strat przesłania interes społeczny. Starostwo przejęło od PKP tabor kolejowy, ale tylko pod warunkiem, że będzie go wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. W przeciwnym razie samorząd powinien mienie zwrócić. I tak by się właśnie stało i gdyby nie nasza działalność, to być może dziś kolejki w ogóle by nie było – mówi Jerzy Walasek. - Na pewno w najbliższych wyborach samorządowych nie poprzemy kandydatury Jana Dąbka do rady powiatu i wszystkim będziemy odradzać, by na niego głosowali.

Dąbek: za mało kolejki
za dużo polityki


- To mit. PKP zapowiadało już różne rzeczy – Jan Dąbek bagatelizuje kwestię warunków użyczenia starostwu taboru przez PKP. - Po uregulowaniu spraw własnościowych tereny wąskotorówki miały trafić do powiatu, a jak się okazało ostatecznie znalazły się w rękach samorządu gminnego. PKP różne rzeczy obiecywało i rożne realizowało. Gdyby Towarzystwo oddało nam tabor w 2010 roku, to zapewniam, że dziś byłby w lepszym stanie niż obecnie. Mielibyśmy czas na znalezienie nowego przewoźnika, a on by miał czas na zdobycie niezbędnych uprawnień. Ja szanuję pasję niektórych członków Towarzystwa, ale uważam, że stowarzyszenie zrobiłoby więcej, gdyby pozostało tylko przy swoich celach statutowych, a nie angażowało się w rozgrywki polityczne.

Jaka będzie przyszłość
taboru kolejowego?


- Na razie jako powiat będziemy mienie wydzierżawiać za niewielką opłatą, a z czasem, gdy gminy wypracują formę wzajemnej współpracy nie wykluczam całkowitego przekazania taboru – mówi Jan Dąbek. - Chciałbym, żeby nasza wąskotorówka dalej służyła mieszkańcom i była wizytówką Piaseczna. Jestem jednak pełen obaw, czy samorządom gminnym uda się wypracować wspólną i zgodną politykę w tym zakresie.
Adam Braciszewski


Komentarze
nick: Kuc,     2014-10-18   20:39:05
Walasek: "Na pewno w najbliższych wyborach samorządowych nie poprzemy kandydatury Jana Dąbka do rady powiatu i wszystkim będziemy odradzać, by na niego głosowali." Przypomina mi to fragment znanego monologh Bohdana Smolenia p.t. "Szeptanka": "A ten Regan, on jest świnia. On miał mnie żywić i jak ja wyglądam? No co - on łaskę robi, czy co? Nosz taką gospodarkę rozwalić, i to w 16 miesięcy... Asz nie będę na niego gółosować! No, chyba że się dogadają i z ramienia PRONu będzie występował..."
nick: Dyzi,     2014-10-20   07:28:51
Ten dąbek to wyjątkowa kreatura, ukradł pieniądze dzieci na kolonie a teraz kolejki się czepia.... oj chyba komus samochód porysują.... (wróżbita jakiś czy co ?)
nick: Paweł,     2014-10-20   15:15:05
Postawa Pana Starosty Dąbka jest całkowicie zrozumiała z punktu widzenia jego dotychczasowych osiągnieć w zarządzaniu majątkiem państwowym będącym we władaniu Skarbu Państwa. Ciekawe jest przede wszystkim to, że jak mówi, gdyby kontrolę nad kolejka wąskotorową w 2010r. przejęło Starostwo, to mogłaby ona obecnie cieszyć mieszkańców Piaseczna. Znalazłyby się bowiem środki na ewentualne inwestycje oraz poprowadzenie kolejki lub wybór operatora który mógłby zarządzać mieniem kolejki. Pozwolę sobie przytoczyć trzy argumenty: 1. Ośrodek Wisła w Zalesiu Górnym. Ze względu na swoje położenie oraz niewątpliwe walory krajobrazowe mógłby stać się perełką. Mógłby ale nie jest. Obecnie to ruina na którą brak jest jakiegokolwiek pomysłu. Słychać jedynie oskarżenia pod adresem Gminy i próby wydzierżawienia mienia kolejnym operatorom. Jedynie sprawnie funkcjonuje system poboru opłat parkingowych. 2. Park miejski w Piasecznie. Spór o park oraz brak jakiegokolwiek pomysłu sprawia, że to jedno z ciekawszych miejsc w mieście straszy. 3. Inwestycje w infrastrukturę drogową (ze znanych mi)&8211; most na rzece Jeziórce i droga przez Wólkę Kozodawską do Zalesia Górnego. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak bezsensownie można zmarnować wielomilionowe nakłady w infrastrukturę drogową to zapraszam na ciekawe studium przypadku: mostek nad Jeziórką (chwasty ze studzienek kanalizacyjnych), chodniki (w połowie zarośnięte) oraz brak dokończonej inwestycji (brak chodników, jezdnia wybudowana niezgodnie z wcześniejszymi planami &8211; zamiast korytowania tylko frezowanie nawierzchni). Podobno w kasie Starostwa nie ma pieniędzy. A na kolejkę by się znalazły? Kolejka jeździ, pomimo wszelkich starań Starosty aby tak się nie stało. Dzieje się tak dzięki zapałowi kilku szaleńców (z których żadnego nie znam osobiście). Braki w jej funkcjonowaniu są widoczne - ale wynikają głównie z braku środków finansowych oraz pomocy ze strony władz. Pan Starosta Dąbek, który najprawdopodobniej dzięki różnym układom lokalnych sił, choć nie chce ale będzie musiał, zostanie starostą na kolejna kadencję, ze szkodą dla nas wszystkich (wyłączając oczywiście jego). Zanim jednak rzuci na kogokolwiek oskarżenie lub podejmie się jakiejkolwiek sprawy budzącej kontrowersje, niech najpierw rozliczy się ze wszystkich dotychczas podjętych działań i decyzji. Panie Starosto &8211; RĘCE PRECZ OD KOLEJKI (wąskotorowej).
nick: Kolejkowy,     2014-10-20   18:24:46
"Na pewno w najbliższych wyborach samorządowych nie poprzemy kandydatury Jana Dąbka do rady powiatu i wszystkim będziemy odradzać, by na niego głosowali." Mówi Jerzy Walasek, kandydat do rady Powiatu z listy SLD, z tego samego okręgu co Dąbek. A czy kiedyś kolejka poparła Pana Dąbka, że takie straszenie się odbywa?
nick: Ala,     2014-10-21   08:32:18
Mnie najbardziej rozśmieszył tekst pana Dąbka: "Gdyby Towarzystwo oddało nam tabor w 2010 roku, to zapewniam, że dziś byłby w lepszym stanie niż obecnie". Mówi to starosta, który nie był w stanie sfinansować nawet świateł w Zalesiu Górnym. Mieszkańcy sami musieli się o nie zatroszczyć.
nick: mieszkaniec,     2014-10-30   15:03:38
Pan Dabek , generujac roszczenie w stosunku do Towarzystwa zdaje sie zapomniał o tym iz to Towarzystwo przez wszystkie te lata poniosło naklady finansowe na utrzymanie taboru, który jest podobno własnością Starostwa. Sadze ze Towarzystwo powinno po prostu przedstawic Staroscie swój rachunek za opieke nad taborem łacznie z jego pilnowaniem w spornym okresie.Co dostanu taboru toprosze popatrzec przy okazji jak wyglada teraz a jak wyglądał kilka lat temu. Pan Starosta za wszelką cene zdjae się szukać pieniędzy na nagrody dla "swoich" przed nadchodzącymi wyborami.
nick: mieszkaniec,     2014-10-31   12:49:01
Pan Walasek jest w błędzie. Jeżeli inwestował w biznes który nie należał do niego to jest jego problem. Pan Dąbek wypełnia prawidłowo swoią rolę jako starosta. Dba o to , żeby nie było samowolnego korzystania z własności starostwa czyli obywateli. Pan Walasek i koledzy chcieli przejąc kontolę nad kolejką licząc na przyszłe zyski.
nick: Do obronców,     2014-10-31   14:32:48
A zkąd wiadomo czy wszystkie pieniądze zarobione na jeżdżeniu starostwowymi wagonami poszły na ich utrzymanie? A może ktoś brał je w kieszeń i teraz za wszelką cenę nie chce aby się to wydało?
nick: piotr,     2014-11-03   19:51:18
"Pan Walasek jest w błędzie. Jeżeli inwestował w biznes który nie należał do niego to jest jego problem. Pan Dąbek wypełnia prawidłowo swoią rolę jako starosta. Dba o to , żeby nie było samowolnego korzystania z własności starostwa czyli obywateli. Pan Walasek i koledzy chcieli przejąc kontolę nad kolejką licząc na przyszłe zyski. " Tak pan Walasek na pewno musiał się dorobić gigantycznego majątku na kolejce ha ha ha .Pewnie kompie się w kobylim mleku i mieszka w pałacu.Śmiech na sali.A nie przyszło nikomu do głowy że to pasjonat z krwi i kości.Kolejka daje zatrudnienie i robi sporą reklamę dla miasta.Przekażmy wszystko Starostwu.Rozkręcą tory,wyburzą budynki a teren opier...lą jakiemuś deweleporowi.Takiego miasta chcecie.Radzę sprawdzić w necie jak kto mieszka.Czy pan dąbek czy pan Walasek?A wtedy się dowiecie kto się dorobił i czego .Brawo brawo brawo starosta na Madagaskar.
nick: Piaseczyniak,     2015-05-04   15:35:07
Jak czytam te wasze komentarze to mnie ponosi, znależli się kolejarze od siedmiu boleści, może byście tak posprzątali teren za halą główną, walające się szopy, stara kotłownia i inne.Ciekaw jestem czy tabor którym się poruszacie ma przeglądy okresowe i rewizje, bo to zagraża bezpieczeństwu turystów. Czemu nikt nie zaproponuje, aby zrobić centrum kultury i wkomponować kolejkę w architekturę nowo powstałego kompleksu tylko ciągłe spory o teren o sporej wartości. Czemu zniknoł parowóz- bo nie było kasy na rewizję kotła.Lokomotywa spalinowa to nie atrakcja tylko smród na całą okolicę.Ludzie ogarnijcie się i zróbcie wspólnie coś co będzie naprawdę atrakcją miasta, bo za chwilę będziecie jeżdzić tylko do Gołkowa bo tory niestety też mają swoje lata. Jesli nic się dalej nie zmieni to czarno widzę los kolejki, ktora kiedyś była jednym z największych zakładów pracy w mieście.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
· Wymieniają żarówki i przygotowują się do zaciemnienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest