Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 stycznia 2021*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 564), 2015-02-20
W tym Sęk

PRUSZKÓW To pseudonim Tomasza Sęka, pruszkowianina, pasjonaty muzyki i wielbiciela czarnych płyt. Na co dzień sprzedawca w jednym ze sklepów na terenie miasta, a po pracy DJ, który od lat gra w całej Polsce jazz, funk zmieszane z hiphopem

Tomasz Sęk ma 35 lat i mieszka na jednym z pruszkowskich osiedli. Na co dzień stoi za ladą sklepu na terenie miasta. Jednak przygodą i miłością jego życia jest muzyka. Jak sam opowiada, wszystko zaczęło się dosyć banalnie w szkole podstawowej. - W rodzinie nie miałem muzyków, nie potrafię grać na żadnym instrumencie, ale słuchanie muzyki towarzyszy mi od zawsze – mówi. - Kiedy mama założyła w domu kablówkę, śledziłem wszystkie muzyczne kanały, znałem nazwy zespołów, które mi się podobały, tytuły ich albumów.
Potem przyszedł czas na czarne płyty, które zbiera od około 12 lat. Początkowo do ich kupna skłoniło go poszukiwanie tytułów, które się nie ukazywały na popularnych kompaktach.
Następnie pojawiła się myśl o zostaniu didżejem. Sam dokładnie nie jest w stanie określić wielkości swojej kolekcji. Zajmuje ona jednak niemal ścianę w niewielkim pokoju. Całość dopełniają zawsze rozstawione gramofony. - Płyta winylowa jest po prostu fajna – tłumaczy prosto Dj WTymSęk. - Jest duża, ma wielką okładkę, którą można doskonale obejrzeć. Ma świetny dźwięk, a przede wszystkim to wspaniały nośnik dla didżejów, a ja zawsze chciałem nim być. Chciałem przede wszystkim skreczować (przesuwanie płyty w przód i wstecz nadgarstkiem po półokręgu pod igłą gramofonu), zamiast grać w klubach. Jednak tak się złożyło, że w miarę zbierania płyt nabywałem także te, które mogłem zagrać w klubie, kiedy już się na to odważyłem.
Didżej to selekcjoner nagrań, który powinien mieć osobowość i płytotekę. Dj WtymSęk gra starą muzykę. - To funk, jazz zmieszane z hiphopem, który wyrasta z tych gatunków – tłumaczy. - Można grać żywiołowo i spokojnie. Muzyka może być celem samym w sobie, albo stanowić tylko tło. Wszystko zależy od okoliczności i wydarzenia.
Odwiedzającym muzyczne sklepy czy portale internetowe może się wydawać, że w ostatnich latach czarne płyty wróciły do łask melomanów. - Nic bardziej mylnego – mówi Tomasz Sęk. - Nie ma żadnego powrotu płyt winylowych, bo one od zawsze były. Apogeum masowej sprzedaży to lata 70. i początek 80. dwudziestego wieku. Dzisiaj mamy tego namiastkę, chociaż od dekady jest wzrost ich nabywania. Jednak ma się on nijak do tego, co było wcześniej. Winyl jest trochę inwestycją, ponieważ jego wartość wciąż rośnie, ale można płyty kupować także całkiem tanio.
Dj WtymSęk gra głównie w stolicy i większych ośrodkach miejskich w kraju. Kilka razy był gościem lokali w Pruszkowie. Przez cztery lata obecny był także w RadioJAZZ.fm. - Tam współprowadziłem audycję na żywo – mówi. - Na żywo było także granie płyt. W klubach gram zwykle w każdy weekend, chociaż w sezonie letnim bywa, że w tygodniu imprez jest więcej. Poza tym ćwiczę, chociaż bywa ciężko. Wieczorem wracam z pracy i padam na twarz, ale zbieram się, żeby stanąć za gramofonami.
Płyty gramofonowe mają już ponad wiek, lecz nie tracą nic ze swojego czaru. Ci, którzy je zbierają mówią, że nie można zastąpić ich dźwięku, a widok kręcącego się na talerzu czarnego krążka ma w sobie coś niepowtarzalnego.
Sławomir Krejpowicz

tagi:    dj    płyty winylowe    hip-hop    hiphop

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Literaci z Piaseczna oswajają nieskończoność
· Jakie imiona najpopularniejsze?
· Adaptacja książki mieszkanki Piaseczna
· Internetowy koncert kolęd
· Smakuj życie z Iwoną Manista-Kutryś
· Egzotyczne spotkanie z jazzem
· Wulgarny debiut
· Ruszyła biblioteka
· Do pierwszej krwi
· Świat Maklaka i jego przyjaciół
· W hołdzie twórczości Maliszewskiego
· Mroczne książki z poczuciem humoru
· Szkolna droga do nowoczesności
· Witold-K w Hugonówce
· Grupa MoCarta rozbawiła Józefosław
· Żeglarskie pieśni w Piasecznie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest