wydanie grójeckie (nr 565), 2015-02-27
Z Comeniusem w Norwegii i na Słowacji
GRÓJEC Bratysława była miejscem kolejnego międzynarodowego spotkania grupy uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Comenius „Through Small Steps to Giant Leaps”. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu, koordynatora projektu, reprezentowała sześcioosobowa delegacja. Po pięciu kolejnych spotkaniach w Polsce, Portugalii i Hiszpanii, Niemczech i Grecji - gospodarzem kolejnej wizyty była szkoła pedagogiczna w Bratysławie
Wizyta miała miejsce w drugiej połowie stycznia. Miesiąc wcześniej inna grupa uczniów LO odwiedziła Norwegię.
Prawa człowieka
Głównym tematem omawianym podczas spotkania w Bratysławie, były prawa człowieka. Uczniowie prezentowali instytucje działające lokalnie na rzecz innych ludzi. Grupa z Polski przybliżyła zasady i cele funkcjonowania następujących placówek: Strzeżonego Ośrodka dla Uchodźców w Lesznowoli, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. J. Twardowskiego w Grójcu. Kolejne prezentacje dotyczyły współczesnych przypadków łamania praw człowieka i sugestii, jak unikać podobnych sytuacji. Uczniowie brali również udział w warsztatach edukacyjnych, wcielając się w rolę osób niepełnosprawnych, albo ucząc się jak pracować z takimi osobami.
Czasy komunizmu
Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy na temat postaci historycznych ze wszystkich krajów partnerskich, które brały udział w walce o prawa człowieka. Informacje na ten temat były przygotowane przez uczniów przed wizytą. Sporą porcję wiedzy dostarczył także wykład na temat czasów komunizmu w Słowacji w latach 70 i 80-tych oraz wizyta w bunkrach Petrzalka i przy Bramie Wolności. Oprócz warsztatów, uczniowie mogli poznać bliżej kulturę słowacką oraz nawiązywać przyjaźnie podczas zajęć integracyjnych oraz wycieczek, m.in. po Bratysławie i do Dubravki.
Zagrożenia internetowe
Jak już wspomnieliśmy, inna grupa uczniów LO przebywała wcześniej w Norwegii. Spotkanie dotyczyło zagrożenia zdrowotnego spowodowanego nadmiernym korzystaniem z komputera i internetu. Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach nad stworzeniem wspólnych produktów, którymi były filmy na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów przeciwdziałania tym problemom. Inspiracja i treść pochodziła z badań prowadzonych przez uczniów przed i podczas wizyty, wyników ankiety na temat internetu i aspektów zdrowotnych, wykładu profesora z uniwersytetu w Bergen, wspólnej wymianie wiedzy i doświadczeń oraz konsultacji z nauczycielami.
W szkole w Os, miejscowości położonej w bliskim sąsiedztwie Bergen, zorganizowano światowy Dzień Bezpiecznego internetu, podczas którego uczniowie dyskutowali nad zagrożeniami internetowymi i omawiali różne realne sytuacje mogące się przydarzyć młodym ludziom.
Nad fiordami
Uczestnicy wizyty mieli również możliwość poznania kultury norweskiej, miejsc wartych zwiedzenia w okolicy Bergen, oraz historii tego narodu. Mieszkanie u rodzin norweskich oraz obcowanie i praca podczas warsztatów z młodzieżą z innych krajów, dało wszystkim możliwość nawiązania przyjaźni i ćwiczenia języka angielskiego. Pomimo deszczowej pogody, widok fiordów z pewnością długo pozostanie w pamięci grupy realizującej projekt.
Obecnie uczniowie przygotowują się do kolejnej wizyty - w Szwecji, której tematem jest „Bezpieczeństwo w sieci”. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.sifaplus.eu lub stronie liceum: www.logrojec.pl w zakładce Erasmus+ - Safe Internet For All. Info.
Strona internetowa
Obecnie uczniowie z liceum grójeckiego przygotowują się do wizyty na Węgrzech, która odbędzie się w czerwcu 2015 r. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu: http://comenius.logrojec.pl Więcej na temat projektu można też dowiedzieć się na stronie szkoły: www.logrojec.pl w zakładce „Comenius”.
LŚ