Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 maja 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 565), 2015-02-27
Miasto czyści reklamy

PODKOWA LEŚNA Władze samorządu rozpoczęły porządkowanie przestrzeni publicznej ze szpecących miasto reklam, afiszów oraz wielkoformatowych płacht. Burmistrz Artur Tusiński zaprosił do współpracy konserwatora zabytków oraz nadzór budowlany. - Mam nadzieję, że to nie będzie walka z wiatrakami, bo jednak mieszkańcy Podkowy coraz częściej odczuwają współodpowiedzialność za estetykę i porządek – tłumaczy

Podkowa Leśna, jak wiele innych miejscowości, zalana jest wszelkimi rodzajami treści reklamujących towary i usługi. Naklejki, plakaty, ulotki, banery oraz bilbordy stanowią niechciany fragment miejskiego krajobrazu. Niestety, walka z nielegalnymi reklamami i chaosem jaki stanowią, jest dla wielu gmin uciążliwa i pozbawiona sukcesów. Przykładem jest starostwo pruszkowskie, które przez wiele lat próbowało uporządkować tę sprawę, wysyłając w teren ekipy zdejmujące nielegalne ogłoszenia. W ciągu kilku dni na ich miejscu pojawiały się kolejne reklamy.
Nowy burmistrz Podkowy Leśnej postanowił zawalczyć o estetykę miasta. Jak sam podkreśla, czarę goryczy przelała wielkogabarytowa reklama postawiona nielegalnie na działce prywatnej przy drodze wojewódzkiej nr 719, na rogu ulicy Gołębiej. Już w grudniu ubiegłego roku właściciel został wezwany do usunięcia tablicy. Powiadomiono także Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Natomiast mieszkańcy otrzymali informację o obowiązujących przepisach i prośbę o usunięcie nielegalnych reklam. - Mam nadzieję, że to nie będzie walka z wiatrakami, bo jednak mieszkańcy Podkowy coraz częściej odczuwają współodpowiedzialność za estetykę i porządek – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. - Estetyzacja miasta to proces. Nie uporządkujemy wszystkiego w bardzo krótkim czasie, ale pierwsze efekty będą widoczne szybko. Jestem przekonany, że warto pracować nad zmianą myślenia o przestrzeni, w której żyjemy.
Burmistrz za przykład podaje francuskie miasto Grenoble, którego władze wobec skarg mieszkańców postanowiły całkowicie usunąć reklamy z miasta (nawet te legalne). - Jest to pierwszy taki przypadek w Europie - dodaje. - Godny podziwu i naśladowania.
Jak informował na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz, już na początku lutego odbyła się wizja lokalna miejsca posadowienia nielegalnej reklamy wielkogabarytowej przy ulicy Gołębiej z udziałem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i właściciela tablicy reklamowej. - W wyniku oględzin podjęto decyzję o wszczęciu postępowania, ze względu na znamiona złamania przepisów – tłumaczy burmistrz. - Urządzenie zostało wybudowane bez pozwolenia na budowę, zgłoszenia, prawa do dysponowania nieruchomością oraz nielegalnie podłączone do prądu. Konsekwencją złamania przepisów może być nakaz rozbiórki oraz nałożenie kary finansowej do 50 tys. złotych.
Władze samorządu omówiły wspólną politykę przeciwdziałania zaśmiecaniu przestrzeni miejskiej reklamami i łamaniu zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Jakie są pierwsze efekty działań włodarza miasta? - Właściciele wezwani przez urząd do usunięcia nielegalnych reklam w części dostosowali się do wymogów, za co serdecznie dziękuję – mówi Artur Tusiński. - Z pozostałych reklam miasto jest i będzie sukcesywnie czyszczone. Dużej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami będzie wymagało dostosowanie szyldów do obowiązujących przepisów mpzp.
W planach urzędu jest zorganizowanie otwartego spotkania z właścicielami firm prowadzących działalność na terenie miasta oraz mieszkańców w celu wypracowania jednolitej polityki reklamowej w Podkowie.
WK
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Konstytucyjne bieganie
· Na posesji padła sarna
· Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
· Piaseczyńskie obchody uchwalenia konstytucji
· Mieszkanka Żabieńca skończyła 100 lat!
· Kolejne utrudnienia związane z budową trasy S7
· Boją się kolejnej powodzi
· Dzień Strażaka w Piasecznie
· Chyliczkowską tylko w jednym kierunku!
· Pracodawcy przedstawili swoje oferty uchodźcom z Ukrainy
· Zajęcia wędkarskie dla dzieci
· Czekają ambitne cele!
· Dziurawa droga utrudnia im życie
· Prom wrócił na Wisłę
· Piaseczyńskie spotkania z Ukrainą
· Gmina pomaga uchodźcom
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest