Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 566), 2015-03-06
CEiS nie dla pierwszaków

LESZNOWOLA Podczas ostatniej sesji rady gminy radni zdecydowali, że pierwszoklasiści, którzy mieli we wrześniu tego roku zacząć naukę w ZSP w Mysiadle (budynek CEiS-u), trafią do filii szkoły odpowiednio albo w Zgorzale, albo w Mysiadle, tyle tylko, że w innej lokalizacji. Decyzje te wywołały sprzeciw części rodziców, choć – zdaniem radnych i wójt Lesznowoli – były w obecnej sytuacji najwłaściwszym rozwiązaniem

- Dlaczego gmina nie skonsultowała najpierw tej decyzji z rodzicami? - dziwił się po zakończeniu sesji Krzysztof Popek, jeden z rodziców.
- Mówiliśmy dzieciom, że będą uczyły się w CEiS-ie. Teraz mogą czuć się zawiedzione. Mam żal do gminy, że nie poinformowała nas o planowanych zmianach.

Rozwiązanie tymczasowe

Prawdopodobnie w tym roku gmina ogłosi przetarg na budowę drugiego etapu Centrum Edukacji i Sportu przy ul. Kwiatowej w Mysiadle. W dobudowanej części szkoły mają znaleźć się powierzchnie dydaktyczne, ale także sala teatralna, biblioteka i sala koncertowa. Inwestycja powinna zakończyć się w ciągu 3-4 lat. Do tego czasu przedszkolaki i pierwszaki zostaną przeniesione do innych placówek, bo w CEiS-ie po prostu brakuje dla nich miejsca. Dzieci może dałoby się jakoś „upchnąć”, ale to wiązałoby się z wprowadzeniem systemu trzyzmianowego, w którym zajęcia kończyłyby się o godz. 20.30.
Jeśli weźmie się pod uwagę liczbę zameldowanych w gminie mieszkańców, miejsc w szkołach nie powinno zabraknąć. - Jednak wielu mieszkańców Lesznowoli nie jest w gminie zameldowanych, dlatego trudno pewne rzeczy przewidzieć – mówi Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli. - Na przykład w ubiegłym roku do ZS w Lesznowoli w ostatniej chwili zapisało się kilkudziesięciu nowych uczniów, co było dość zaskakujące. Dodatkowo od września wchodzi kolejny element reformy edukacji, musimy być na to wszystko przygotowani.
Na okres przejściowy gmina zaadoptuje na filię ZSP w Mysiadle (CEiS) budynek Centrum Integracji Społecznej w Zgorzale. Będą tam uczęszczały dzieci ze Zgorzały i Zamienia, które dzisiaj są w obwodzie ZSP w Mysiadle. Adaptacja budynku CIS ma kosztować około 4 mln zł. Już został ogłoszony przetarg na wykonawcę. - To dobra propozycja, ponieważ te dzieci tam mieszkają – mówi wójt Batycka-Wąsik. - Część rodziców, których dzieci chodziły do zerówki w Centrum Edukacji i Sportu a teraz pierwszą klasę będą rozpoczynały w Zgorzale, nie jest usatysfakcjonowana. Oczywiście rozumiem, że jest to pewien dyskomfort, gdyż dzieci przyzwyczaiły się już do swojej dotychczasowej szkoły. Jednakże to rozwiązanie jest lepsze niż trzyzmianowość.
Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik podkreśla, że w ubiegłym roku, w październiku i w grudniu, gmina informowała o swoich planach Radę Rodziców ZSP w Mysiadle. Cały czas odbywają się także w tej sprawie spotkania z rodzicami. - Nasze propozycje mogą ulec modyfikacji, jednakże jest to ściśle związane z wynikami rekrutacji – dodaje wójt Batycka-Wąsik.

Rozważają dwie lokalizacje

Dzieci mieszkające w Mysiadle, które rozpoczną w tym roku naukę w oddziałach przedszkolnych i w pierwszych klasach pierwotnie miały uczyć się w filii ZSP przy ul. Osiedlowej (tzw. baraki). To jednak spowodowało kolejną falę niezadowolenia.
Dlatego też w piątek, 27 lutego, podczas wspólnego posiedzenia komisji rady gminy, radni upoważnili wójt Marię Jolantę Batycką-Wąsik do negocjacji z właścicielami nieruchomości przy ul. Ogrodowej w Mysiadle. - Mógłby tam ewentualnie powstać oddział szkoły podstawowej dla dzieci z Mysiadła, zamiast oddziału przy ul. Osiedlowej – wyjaśnia radny Marcin Kania. - Tutaj, w przeciwieństwie do Zgorzały, sprawa jest cały czas otwarta.
- Ta decyzja bardzo nas ucieszyła – mówi Krzysztof Popek. - Wierzę, że sprawa znajdzie pozytywne zakończenie.

W pierwszej kolejności zameldowani

Według wyliczeń, około 10 tys. mieszkańców gminy Lesznowola nie jest tu zameldowanych. Stąd między innymi biorą się trudności w oszacowaniu rzeczywistej liczby dzieci, które będą chciały skorzystać z lokalnej oferty edukacyjnej. Do tej pory szkoły musiały przyjmować wszystkie dzieci, teraz jednak ma się to zmienić. - Rada Gminy Lesznowola na sesji w dniu 17 lutego podjęła uchwałę w sprawie kryteriów naboru do gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Na etapie rekrutacji dokumentami potwierdzającymi kryteria lokalne są m.in. zameldowanie na pobyt stały lub zeznanie podatkowe, które jest dowodem na udział rodziców w budowaniu dochodów gminy - mówi Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

FOTO: Budynek przy ul. Cyraneczki 8 w Zgorzale
ma przyjąć dzieci od września
Tomasz Wojciuk

tagi:    CEiS

Komentarze
nick: Wkurzony,     2015-03-06   18:57:48
Mam wrażenie że zanim CEiS zostanie w pełni oddane do użytku to w Mysiadle i Zgorzale będzie szkoła co skrzyżowanie.
nick: Marcin Kania,     2015-03-07   19:56:48
Ruszyła rekrutacja do placówek oświatowych "W sytuacji, gdy dyrektor szkoły/przedszkola poweźmie podejrzenie, iż złożone oświadczenia lub dokumenty są niezgodne z prawdą, zostanie złożone stosowne zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Piasecznie bądź do właściwego Urzędu Skarbowego." Jak wiemy jedną z przyczyn przepełnienia w gminnych placówkach oświatowych jest pewna liczba dzieci z poza rejonu naszej gminy. Jednym ze skutków tej sytuacji jest to, że dzieci, których rodzice są podatnikami w naszej gminie uczą się w systemie dwuzmianowym, często mając ograniczony dostęp do zajęć pozalekcyjnych. Wspomnieć również należy, że ta okoliczność powoduje ogromne obciążenie dla gminnego budżetu. Dlatego z ogromnym zadowoleniem odnotowałem fakt, że samorząd podjął szereg działań mających na celu uszczelnienie gminnego systemu oświaty. Szkoły wraz ze stosownymi referatami będą bardzo szczegółowo weryfikować prawdziwe miejsca zamieszkania dzieci, szczególnie tych, które nie widnieją w Gminnym Systemie Ewidencji Ludności lub pojawiły się w nim w ostatnich miesiącach. Liczę, że dyrekcje szkół/przedszkoli będą bardzo często korzystać z nowego zarządzenia, które mówi "W sytuacji, gdy dyrektor szkoły/przedszkola poweźmie podejrzenie, iż złożone oświadczenia lub dokumenty są niezgodne z prawdą, zostanie złożone stosowne zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Piasecznie bądź do właściwego Urzędu Skarbowego." Mam nadzieję, że te restrykcyjne zapisy wyeliminują "turystykę". Kształcenie dzieci z poza rejonu gminy odbywa się kosztem naszym podatków, naszych inwestycji, i kosztem naszych dzieci.
nick: Mysiadło,     2015-03-09   09:54:03
Brawo Panie radny Kania! Dziękuję za złożenie wniosku dotyczącego wydzierżawienia budynku przy Ogrodowej. Jedna z mam, Pani Magda właśnie mnie poinformowała, że umowa podpisana. Gratuluję Panu!
nick: Marta,     2015-03-09   12:38:02
Super Panie Marcinie:) Dziękuję za złożenie wniosku na Pana zawsze można liczyć. Gratuluję Panu!!!
nick: Magda,     2015-03-09   15:21:26
Dzięki Panie radny Kania, dzięki Pani Wójt!
nick: Ada,     2015-03-09   15:38:58
Informacja dla Rodziców dzieci klas "0" i I z terenu Mysiadła! BRAWO! radny! Uprzejmie informujemy, że w dniu 9 marca 2015 roku Samorząd Gminy Lesznowola podjął decyzję o wydzierżawieniu w Mysiadle przy ul. Ogrodowej 13 (dawna szkoła muzyczna) budynku na potrzeby szkoły. Budynek ten zostanie przystosowany do rozpoczęcia zajęć dydaktycznych z dniem 1 września 2015 r. dla dzieci klas "0" i I zameldowanych w Mysiadle. http://www.lesznowola.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=7710&menu_id=0

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
· Próg obok progu, a dalej nic
· Niezły z niego Chwat!
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Wytną stare, posadzą nowe
· Spotkanie z pszczołami na rynku
· Pod 997 już nie odbierze policjant
· Baran w nowym logo gminy
· DJ Wika na otwarciu klubu seniora
· Eksplozja pozytywnych emocji
· Kłótnia o odbiór śmieci
· Bez ronda albo świateł się nie obejdzie
· Posezonowe porządki
· Przy Mleczarskiej urosną kolejne bloki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest