Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 566), 2015-03-06
Diana w płomieniach

KONSTANCIN-JEZIORNA We wtorek, 3 marca wybuchł pożar w niezamieszkanej willi Diana przy ul. Wilanowskiej 35. W akcji, która wraz z dogaszaniem trwała aż 7,5 godziny, uczestniczyły cztery jednostki straży pożarnej. Nikt nie ucierpiał, przyczyn pożaru na razie nie ustalono. Czy willa zbudowana w 1903 roku wkrótce zostanie rozebrana?

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze tuż przed godz. 4 nad ranem. Płonął murowany pustostan znajdujący się na zaniedbanej, zarośniętej posesji przy ul. Wilanowskiej 35. Ogień ogarnął wszystkie kondygnacje budynku od parteru po poddasze. Na miejsce przyjechały cztery wozy strażackie – dwa z Państwowej Straży Pożarnej i dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej (łącznie 21 strażaków), a także policja i pogotowie energetyczne, które przed akcją musiało odłączyć prąd w budynku. Strażacy gasili pożar, podając prądy wody zarówno z zewnątrz, jak i do środka. Ogień udało się dość szybko opanować, ale dogaszanie oraz częściowa rozbiórka nadpalonej konstrukcji trwały aż do godz. 11.16 przed południem.
W pożarze nikt nie ucierpiał, ponieważ budynek od dawna był opuszczony. Ogień strawił trzy pomieszczenia na parterze, dwa na pierwszym piętrze oraz część poddasza i dachu krytego papą i ceramiczną dachówką. - Przyczyny pożaru nie zostały ustalone – informuje st. kpt. Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Być może dokładne okoliczności ustali policja. Nie można wykluczyć zwarcia instalacji elektrycznej, zaprószenia ognia, ani celowego podpalenia.

112 lata historii

Willa Diana oraz sąsiednia willa Ave zostały wybudowane w 1903 roku dla artysty malarza i grafika oraz znanego kolekcjonera sztuki Aleksandra Manna, który był również właścicielem fabryki narzędzi chirurgicznych. W swojej twórczości skupiał się przede wszystkim na zabytkowej polskiej architekturze, ale malował również portrety. Jego prace były wystawiane w galeriach w całym kraju. W latach 1916-1918 był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Jego żoną była pisarka i poetka Janina z Pierożyńskich. Aleksander Mann zmarł w Konstancinie w 1929 roku, pochowano go na Powązkach. Obie wille zaprojektował Jan Fryderyk Heurich, architekt wczesnego modernizmu, autor wielu prestiżowych budynków w całym kraju.
Właściciel zamieszkiwał nieco większą willę Ave, natomiast Diana służyła jako domek gościnny, a także pracownia artysty. Jedna z niepotwierdzonych legend dotyczących rodziny głosi, że malarz przegrał Dianę w karty.
Willa Ave została wpisana do rejestru zabytków województwa i objęta ochroną konserwatorską. Dzisiaj jest jednym z najlepiej zadbanych zabytków w Konstancinie. Natomiast willa Diana, mająca innego właściciela, widnieje jedynie w gminnej ewidencji zabytków i nie jest chroniona.

Zabytki solą w oku inwestorów

Pożar może w przyszłości doprowadzić do wyburzenia willi, będącej częścią historii letniska. W ten sposób (tzw. system konstanciński) z uzdrowiska zniknęło już kilka wartościowych budynków, a kolejne niszczeją z niezabezpieczonymi dziurami w dachach, stają się ruinami, grożącymi zawaleniem i czekają na pozwolenie na rozbiórkę. Wszystko po to, by pozyskać atrakcyjne działki budowlane pod nowe inwestycje i pozbyć się kłopotliwych zabytków, wymagających kosztownych remontów.
W podobnych okolicznościach w ubiegłym roku została rozebrana willa Znicz z 1906 roku, która znajdowała się przy ul. Moniuszki 13. Przed laty funkcjonowały w niej m.in. szkoły oraz Dom Ozdrowieńców dla żołnierzy Wojska Polskiego. W 2013 roku opuszczony budynek, który również widniał w gminnej ewidencji zabytków, częściowo strawił pożar. Willa nie była pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków, dlatego też jej właściciel uzyskał zgodę na rozbiórkę i zgodnie z prawem zrównał teren z ziemią. W przyszłości w tym miejscu ma powstać dom seniora. Czy willa Diana również wkrótce przestanie istnieć?

FOTO: Pożar willi Diana przy ul. Wilanowskiej 35
gasiły cztery jednostki straży pożarnej
Grzegorz Traczyk

tagi:    konserwator zabytków    pożar    straż pożarna    OSP    zabytek

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie centrum zarządzania miastem
· Powstaje dokument o lokalu z Zalesia Górnego
· Warto wstrzymać się z wymianą pieca
· Biblioteka znów działa
· Wirtualne Dni Konstancina
· Susza jest realnym problemem
· Coraz bliżej nowego samochodu dla OSP Chojnów
· Zmarł Jerzy Łączyński. Zasłużony lekarz i samorządowiec
· Stworzyli serial z potrzeby serca
· Rusza kino samochodowe
· Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat?
· Zaniedbane konie w szkole przy Chyliczkowskiej?
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest