Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 570), 2015-04-03
Warka – turystyczna perła Mazowsza

Z burmistrzem miasta i gminy Warka Dariuszem Gizką rozmawia Leszek Świder

Podpisał pan niedawno w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego umowę na realizację projektu: Warka turystyczną perłą Mazowsza. Chodzi zapewne o utworzenie kompleksowej oferty turystycznej miasta i jego okolic?

Oczywiście, dodam, że na ten cel otrzymaliśmy dotację w wysokości prawie 750 tys. zł. Całkowita wartość projektu to prawie 1,73 mln zł. Co nieco musimy więc wyasygnować z gminnej kasy. Ale z pewnością warto to zrobić na tak szeroką promocję naszego miasta i regionu.

Na co konkretnie gmina Warka otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego?

We wniosku określiliśmy nasze cele. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój turystyki. W ubiegłym roku już rozpoczęliśmy realizację pierwszego etapu projektu. Wybudowaliśmy deptak łączący dwie główne ulice Warki. Jest tam nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Ustawiliśmy stylowe latarnie i nowe ławki. W tej chwili przystępujemy do realizacji drugiego etapu projektu. Przeprowadzona będzie rewitalizacja miejskiego parku - wymiana nawierzchni, ukształtowania terenów zielonych, nawodnienie oraz oświetlenie na stylizowanych słupach. Wszystkie te zmiany zapewnią mieszkańcom i turystom odpoczynek wśród zieleni. Dla lepszej orientacji, na drogach dojazdowych do Warki ustawione zostaną cztery bezobsługowe punkty informacyjne. Wydane zostaną także publikacje: przewodnik turystyczny (obejmujący informacje o historii Warki, atrakcjach przyrodniczych, kulturowych, a także infrastrukturze turystycznej) oraz mapa turystyczna. Na terenie miasta i gminy Warka pojawią się tablice informacyjne z oznakowaniem tras, atrakcji turystycznych i bazy noclegowej.

Miasto, które dotychczas raczej nie korzystało z pięknego położenia nad Pilicą, zaczyna się przybliżać do rzeki..?

To prawda, choć trochę obiektów jednak nad brzegiem już powstało. Teraz będzie ich znacznie więcej. Nad Pilicą zostanie wybudowana rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa, a teren przyległy do rzeki zostanie utwardzony. Miasto i okolice słyną z pięknej przyrody i krajobrazów. Aby przybliżyć je turystom, planujemy punkt widokowy z lunetą. Usytuowany będzie w takim miejscu, aby nasi goście mieli przed sobą całe piękno ziemi wareckiej.

Kilka szlaków turystycznych już istnieje, ale projekt zakłada chyba znaczne ich powiększenie?

Przyznane środki pozwolą nie tylko na ich modernizację, ale także na wytyczenie trzech nowych szlaków edukacyjnych, związanych z dziedzictwem historycznym i kulturowym Warki (w formie tablic edukacyjnych). Powstanie też gra turystyczna.
Zamierzamy przebudować również rekreacyjną ścieżkę pieszo-rowerową. Pojawi się siłownia pod chmurką z podciągaczami i wypychaczami, prasą i drabinką z podciąganiem, wioślarzem i rowerkiem klasycznym. Będzie można także korzystać z odpowiednio przygotowanych szlaków rekreacyjnych: spacerowego, biegowego, rowerowego i kajakowego.

Warka – jak zawsze podkreślacie – jest małym miastem, ale o wielkiej historii. Warczanie Kazimierz Pułaski, czy Piotr Wysocki są postaciami znanymi z kart historii nie tylko Polski, ale w przypadku Pułaskiego także Stanów Zjednoczonych. Czy projekt dotyczy również tych słynnych ludzi?

Trudno byłoby pominąć najsłynniejszych mieszkańców Warki. Elementy przygotowywanej oferty turystycznej oparte będą na wykorzystaniu obiektów zabytkowych, które są zlokalizowane na terenie miasta i gminy Warka oraz na historii obszaru, wydarzeniach i postaciach historycznych. Zamierzamy wydać specjalny album fotograficzny, który obrazowałby piękną historię miasta i jej mieszkańców.

Turystyka u nas jest, niestety, trudno dostępna dla osób niepełnosprawnych. Czy tę kwestię również wzięliście pod uwagę?

W projekcie zostaną wprowadzone rozwiązania, które pozwolą osobom niepełnosprawnym korzystać z infrastruktury turystycznej. Przewidujemy na przykład zastosowanie podjazdów dla niepełnosprawnych umożliwiających im korzystanie ze szlaków pieszo-rowerowych. Projekt przewiduje także udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.

Walory turystyczne obszaru doliny Pilicy, jej dopływów, w ogóle południowego Mazowsza nie są zbyt doceniane – czy ten projekt jest zwiastunem zmian?

Naszym zdaniem to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Mazowsza. Mamy tu już obszary chronionego krajobrazu: „Dolina Pilicy i Drzewiczki”, obszary Natura 2000 „Dolina Pilicy”, „Dolina Środkowej Wisły”, „Dolina Dolnej Pilicy”. Mamy nadzieję, że nasz projekt pomoże w promowaniu walorów przyrodniczych, ale też historycznych tego regionu.
Leszek Świder

tagi:    Warka    turystyka    Pilica

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest