Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 579), 2015-06-19
170 lat wiedenki

1234
GRODZISK MAZOWIECKI W minioną niedzielę mieszkańcy świętowali 170. rocznicę uruchomienia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Imprezie towarzyszył m.in. coroczny Jarmark Produktów Regionalnych, parada historyczna w wykonaniu dzieci i uczniów, akcja „Motoserce” i odsłonięcie pomnika kolejarza

Dokładnie 14 czerwca 1845 roku do Grodziska Mazowieckiego przybył pociąg z Warszawy, inaugurując otwarcie pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 170 lat później, przed zabytkowym dworcem, tysiące grodziszczan świętowało istnienie najstarszej drogi żelaznej na ziemiach polskich, która niewątpliwie przyczyniła się do rozwoju nie tylko Grodziska, ale i wielu innych miejscowości.

Mieszkańcy dopisali

Tłumnie było na zamkniętej ulicy 1 Maja, przed budynkiem dworca, gdzie zainstalowano dużą scenę oraz rozlokowano stoiska corocznego Jarmarku Produktów Regionalnych. Na uczestników czekało wiele atrakcji, a wśród nich zabytkowy parowóz typu Px48, przejażdżki bicyklami, pamiątkowe fotografie w ulicznym atelier z epoki, wystawa panelowa na temat historii „wiedenki”, czy kurs kolejką ulicami miasta.
Jeszcze w piątek i sobotę pracownicy uwijali się przy układaniu granitowej kostki przy dworcu i porządkowaniu otoczenia terenu kolejowego. Na lewo od kładki powstał mural z mapą Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, natomiast przy wejściu na perony posadowiono pomnik poświęcony kolejarzom.
Mieszkańcy mogli podziwiać historyczny korowód w wykonaniu dzieci z grodziskich przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych. Każda z grup dumnie prezentowała się na scenie przed szeroką publicznością i całkiem pokaźnym gronem fotografów.

Podziękowali kolejarzom

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicepremier Janusz Piechociński, Krzysztof Gacek, dyrektor zarządzający ds. Strategii i Organizacji Grupy PKP, burmistrzowie Jean Paul Mariot, Erwin Eggenreich, Algis Maciulis i Kazimieras Augulis z zaprzyjaźnionych z Grodziskiem Mazowieckim gmin partnerskich z Francji, Austrii i Litwy, przedstawiciele lokalnych samorządów z powiatu grodziskiego, posłowie mieszkający na terenie gminy, radni, a przede wszystkim rzesze mieszkańców. - Spotkaliśmy się dzisiaj, aby z całego serca podziękować kolejarzom, bo dzięki nim nasze miasto się rozwijało i będzie rozwijać – powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. - 170 lat i tak wiele się zdarzyło – dodał Janusz Piechociński. - Pamiętajmy, że teraz mamy inną Europę – solidarności i przyjaźni, ludzi, którzy wiedzą, że razem ze sobą możemy więcej. To nasza lekcja historii.
Ważnym punktem rocznicowych obchodów było odsłonięcie Pomnika Kolejarza, autorstwa Wojciecha Gryniewicza. Odsłonięcia dokonali bliscy i potomkowie zawiadowców stacji w Grodzisku Mazowieckim z lat przedwojennych, córka Bogdana Sobieszczańskiego Anna Sobieszczańska-Lissowska oraz rodzina Michała Kamińskiego.

„Goniec” sam się czytał

Po części oficjalnej nie brakowało chętnych na pamiątkowe zdjęcia z obecnymi na uroczystości kolejarzami w mundurach z epoki. Całość oprawiona została muzyką młodzieżowej orkiestry dętej w galowych strojach. Ponadto wydział promocji urzędu miejskiego wydał okolicznościowy „Goniec Grodziski”, stylizowany na gazetę rodem z XIX stulecia. Wybór tekstów i fotografii dokonany przez Łukasza Nowackiego z Grodziskiego Centrum Kultury przybliżał czytelnikom historię powstania „wiedenki” i rolę, jaką w życiu miasta i jego rozwoju odegrała kolej żelazna.
Wyjątkowo z okazji jubileuszu mieszkańcy zostali wpuszczeni do niemal ukończonego przejścia podziemnego, prowadzącego na peron wyspowy i dalej, do wyjścia na drugą stronę torowiska już w dzielnicy Łąki. Trwająca modernizacja terenu PKP zbliża się do końca o czym poinformujemy w oddzielnym artykule. Była także możliwość obejrzenia wyremontowanego holu głównego dworca.

Dekada partnerstwa

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w akcji „Motoserce” i w specjalnie przygotowanym autobusie oddać krew dla ofiar wypadków komunikacyjnych.
W miniony weekend Grodzisk Mazowiecki świętował także dekadę współpracy z gminą Weiz z Austrii. W ramach VIII przeglądu twórczości artystycznej Szkolnych Zespołów Ludowych „Małe Siemionalia” odbył się występ zespołu „Gutenberger Streich”. Uroczystość uświetniły także koncerty absolwentów grodziskiej Szkoły Muzycznej im. T. Bairda, Julii Kucharskiej i Kacpra Kuty oraz zespołów folkowych z Grodziska Mazowieckiego.
Obaj burmistrzowie podkreślali znaczenie wzajemnych kontaktów w rozwoju swoich miast. - Wymiana doświadczeń i sposobów rozwiązywania problemów miała szczególnie duży wpływ dla nas na rozwój, ponieważ był to początek drogi do odradzającej się samorządności w Polsce – dodał Grzegorz Benedykciński.
wk

tagi:    wiedenka    kolejka    jubileusz

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szkoła sukcesu i pozytywnych emocji
· Budowa trasy S7 może opóźnić się nawet o rok!
· Aukcja charytatywna
· Impreza dla koneserów sztuki
· Piaseczyńscy policjanci najlepsi również na boisku!
· Rusza Farma Dobrej Woli
· Przybywa zakazów parkowania w sąsiedztwie dworca
· Niebezpieczny wyciek kwasu solnego
· Kierowca zginął w karambolu
· Wkrótce Dni Konstancina. Będzie się działo!
· Stare samochody mają duszę
· Straż miejska będzie latać dronem
· Wolpreza z Zenkiem
· Trawa szybsza niż drogowcy
· 90 lat OSP w Gassach
· Porządki w bazie drogowej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest