Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 583), 2015-07-17
W oczekiwaniu na mieszkanie...

PIASECZNO – Osobny pokój z aneksem kuchennym i łazienką to w tej chwili szczyt naszych marzeń – mówi Agnieszka Mimier, przebywająca wraz z dwójką małych dzieci w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Konstancinie-Jeziornie. Z problemami lokalowymi boryka się co najmniej kilkadziesiąt rodzin z terenu gminy Piaseczno. - Wiele z nich jest często w jeszcze gorszej sytuacji – zaznacza Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza

Życie pani Agnieszki nigdy nie rozpieszczało. Kobieta pochodzi z Dolnego Śląska, jednak jak sama mówi, nie ma tam do czego wracać. W Piasecznie mieszka od 2011 roku. Początkowo w Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, potem przy ul. Energetycznej, gdzie opiekowała się małżeństwem starszych ludzi, a od września zeszłego roku do maja przy ul. Tukanów.

Wyrzucona na bruk
Agnieszka Mimier ma 4-letnią córeczkę Alicję i niespełna 1,5-rocznego synka Marcela. Chłopiec przez jakiś czas był leczony neurologicznie, bo lekarze podejrzewali u niego wodogłowie. Na szczęście pierwsze diagnozy nie potwierdziły się. Samotna matka jest w szóstym miesiącu ciąży. - To będzie dziewczynka – mówi. Pytamy co stało się z ojcem dzieci. - Mój partner wyszedł w grudniu z więzienia w Olsztynie, gdzie odsiadywał wyrok za pobicie ze skutkiem śmiertelnym – opowiada kobieta. - Rozstaliśmy się w marcu, nie wiem, gdzie aktualnie przebywa.
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej znajduje się praktycznie w Konstancinie-Jeziornej, na dużej zalesionej działce w otoczeniu zieleni. Maksymalnie może przebywać w nim 12 osób, które mieszkają w dość trudnych warunkach. Rodzina pani Agnieszki dzieli pokój z kobietą, wychowującą samotnie 5-letnią córeczkę. Obok jest wspólna, duża kuchnia i wspólna łazienka. - W mieszkaniu przy ulicy Tukanów nie było nam źle – wspomina Agnieszka Mimier. - Kiedy okazało się, że Marcel jest zdrowy, próbowałam podjąć pracę, żeby normalnie żyć. Niestety, zanim to nastąpiło, administracja odcięła nam ciepłą wodę i musieliśmy się wyprowadzić. Nie podołałam finansowo... – przyznaje. Od 8 czerwca rodzina przebywa w ośrodku interwencji kryzysowej.

Z optymizmem w przyszłość
W powiatowym ośrodku interwencyjnym w Konstancinie-Jeziornie pokrzywdzone przez los osoby mogą przebywać od 3 do maksimum 9 miesięcy. - Wszyscy nasi podopieczni są w trudnej sytuacji – podkreśla Aneta Czernek, dyrektor ośrodka. - Znajdują tu nie tylko schronienie, ale także specjalistyczną pomoc, m.in. psychologa, prawnika, doradcy rodzinnego czy psychiatry. Osobami tymi zajmuje się także miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Możemy przebywać w ośrodku do 8 września, jednak wystąpię o przedłużenie pobytu – mówi Agnieszka Mimier. - Cały czas staram się też znaleźć jakieś mieszkanie, ale nie wiem co z tego wyjdzie.
W lipcu ubiegłego roku kobieta wystąpiła z prośbą o przyznanie lokalu socjalnego do gminy Piaseczno. - Chociaż pisałam do samego burmistrza, do tej pory nic mi nie zaproponowano – mówi. - Póki co otrzymałam tylko odpowiedź od pani naczelnik Witkowskiej, która poinformowała mnie, że gmina nie ma wolnych lokali i trzeba czekać. Nie tracę jednak nadziei...

Długa kolejka oczekujących
- Wniosek o przyznanie lokalu wpłynął do nas równo rok temu – potwierdza Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza Piaseczna. - Przed wspomnianą osobą jest jeszcze kilkadziesiąt innych rodzin, które są często w dużo gorszej sytuacji. Gmina w tej chwili nie dysponuje lokalami socjalnymi, które mogłaby przydzielić oczekującym na nie 93 osobom. Ta pani może natomiast skorzystać ze wsparcia ośrodków pomocy rodzinie oraz wszelkich przysługujących w takiej sytuacji świadczeń socjalnych.
- Podczas pobytu w naszym ośrodku pani Agnieszka nigdy nie sprawiała żadnych problemów – podkreśla Aneta Czernek. - Cieszę się, że przejawia inicjatywę i próbuje różnych sposobów, aby poprawić swoją sytuację.


Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: komentator,     2015-07-17   21:32:28
Jak to jest że samotna matka dwojga dzieci jest znowu w ciąży i nie ma środków do życia? To czym ona myśli? Dlaczego sąd nie odbierze jej tych dzieci? Potrafią odebrać dzieci pełnej rodzinie tylko dlatego że rodzina żyje skromnie, a tu? Dzieci powinny trafić do domu dziecka, pani mamusia do roboty i niech zarabia na wynajęcie mieszkania. Nie ma mojej zgody na takich pasożytów. Z moich ciężko wypracowanych podatków takie darmozjady się utrzymuje, może wreszcie z tym skończyć. Nic a nic nie interesuje mnie czy ta dupodajka ma z czego żyć, dzieci ma czas robić to niech na te dzieci zapracuje.
nick: Laura ,     2015-07-18   23:48:54
Najbardziej w tym artykule podoba mni się tekst ze gmina nie ma mieszkań a w tym samym wydaniu oświadczają jaki posiadają zasób lokali . Szczerze to szkoda mi tych dzieci, chociaż sama też nie mam gdzie mieszkać i mam dwójkę dzieci a od 9 lat staram się o mieszkanie z gminy, ale wynajmuje mieszkanie pomimo to ze jest mi ciężko ale nie pozwoliła bym na to żeby moje dzieci tulaly się po ośrodkach kryzysowych. A pani z artykułu zamiast narzekać powinna zawinąć rękawy i wziąść się za pracę żeby nawet coś wynająć
nick: lady gaga,     2015-07-19   00:14:35
Komentator dokładnie masz rację. dzieci można oddać do przedszkola lub żłobka i iść do pracy. Rozstała się w facetem w marcu i jest w 6 miesiącu ciąży? jakoś dziwnie? Powinna wziąć się do pracy a nie robić kolejne bękarty których nie jest w stanie utrzymać.
nick: Komentator,     2015-07-22   11:41:50
Pani Lauro, wszystko pięknie ale ja bardzo proszę zapamiętać i stosować: WZIĄĆ. Bo błędy strasznie w oczy bolą.
nick: Stanowczy!,     2015-07-22   19:39:20
Popieram wasze komentarze! STOP NIEROBOM! Po co robi dzieci jak wie że nie ma pracy i pieniędzy zapewne nie wie z kim ma te dzieci! I oczekuję że za pieniądze podatników będzie mieszkać i dostawać żryć! Do roboty a dzieci do domu dziecka bo nie są niczemu winne na świat się nie prosiły. A tak po za tym Pani jest ze śląska proszę tam wracać a nie wpierdalać się z butami w nasze miasto i oczekiwać od nas pomocy! KRUCJATA PRZECIW DZIECIOROBOM I NIEROBOM! tyle!
nick: idealny kraj,     2015-07-23   10:00:19
Najlepiej jest kogoś oceniać,każdy popełnia błędy!!!!!!! Wy nie?Zamiast pomóc osądzacie.Każdy doskonale wie,że miłość jest ślepa,że każdy potrzebuje odrobinę miłości i szczęścia. Wy nie???zamiast traciic czas na te zlosliwe komentarze pomyślcie ile razu Wy podjeliacie błędne decyzję!!!!!!
nick: komentator,     2015-07-23   16:48:00
Nie pomagamy bo każda pomoc ubrana w urzędy korumpuje i deprawuje. Każdy urzędnik będzie kombinował jak w najprostszy sposób rozdzielić posiadaną pomoc i pozbyć się problemu. Dlatego pomocy udziela się patologiom rozmaitym, bo tak najprościej. A niepowinno się tej pomocy udzielać komukolwiek. Żadna instytucja publiczna nie jest z definicji wydolna do takiej działalności. Zawsze też tej pomocy będzie za mało. I zawsze na tej pomocy żerować będą takie nieroby i kombinatorki jak ta tu. Bo błędną decyzję o posiadaniu dziecka podjęła... Litości, trzy razy???!!! Jak ja podejmę złą decyzję i ukradnę w sklepie bułkę, czy coś do picia bo upał to kto poniesie konsekwencje? Podatnicy? Marsjanie? Nie, ja zarobię mandat, albo sprawę w sądzie. I co? Mam mieć pretensję do gminy że darmowych bułek i picia nie ma? Mnóstwo takich kobiet żyje z naszych podatków, dają dupy na prawo i lewo, to im wolno, ale dzieci powinny wychowywać na swój koszt. Lub być sterylizowane, ostatecznie antykoncepcja jakaś przymusowa. Bo to przeciez żyje całe życie z zasiłków, a zasiłki to moja i wasza ciężka praca.
nick: ,     2015-07-30   16:04:24
Pan STANOWCZY to jest super inteligentny facet.Komentator tez niczego sobie.Mam nadzieje ze zaden nie ma rodziny a swoje potrzeby zalatwiaja wlasna reka.
nick: ANNA,     2015-09-10   12:55:32
Szanowni moi, sprawa tak się ma, że osobiście znam dziewczynę o której jest artykuł. Nie jest żadną patologia, pijaczka, lewusem itd. Do momentu gdy dowiedziała się o ciąży cały czas pracowała i płaciła podatki, tak samo jak i Wy!!! Dba o swoje dzieci!! Każdy dzień bierze na bary, nie zważając na własne potrzeby i zdrowie!!! Nie prosi o pałac, konto pełne pieniędzy itp., tylko o przysłowiową "wędke", ta dziewczyna doskonale da sobie radę, potrzebuje po prostu małej pomocy. W jej przypadku, to mieszkanie z gminy bądź tanie lokum do wynajęcia, i tyle. Każdemu, kto tu ją wyzwał od nierobów, dzieciorobów itd. życzę by i Wam się kiedyś los odwrócił i byście byli zdani na pomoc państwa...
nick: Marzena,     2015-09-21   21:32:12
Ja od 4 lat staram się o mieszkanie socialne i ciągle dostaje odmowę, mam bardzo trudną sytuacje życiową wczoraj powiesił się moj mąż zostałam sama z 4 dziei chyba pojdę na bruk bo nie mam nawet na życie a mieszkanie wynajmuję
nick: mania,     2015-09-21   21:47:29
popieram Panią Pani Aniu nie ocenia się ludzi po okładce, też mam bardzo ciężką sytuacje mieszkaniową gdyż wynajmuję mieszkanie, od 6 lat tu pracuje, płace podatki tak samo jak inni,mam obecnie ciężką sytuacje a mam 4 dzieci los bywa okrutny i nikt z nas nie wie co go czeka jutro..... tak więć proszę sie zastanowić kogo oceniacie i jak... nie jestem żadną patologią tylko normalną rodziną teraz z problemami, dla uchodzców są mieszkania ale dla rodaków już nie gdzie ta sprawiedliwoś....
nick: Ewa,     2015-11-28   00:44:25
ile nienawistnych komentarzy??? Co z Wami ludzie?
nick: kleopatra,     2015-12-09   19:53:10
komentatorze!!!! jaki pasozyt czy ty siebie slyszysz!!!! ja osobiscie bylam w podobnej sytuacji i wcale nie jestem pasozytem tylko dlatego ze prosze o jakakolwiek pomoc lub walcze o swoje. czlowieku zejdz z matek ktore maja dzieci bo to ze maja dzieci to nie znaczy ze sa gorsze. zajmij sie kuzwa tymi pieprzonymi ojcami ktorzy nie placa wogole alimentow bo oni sobie biegaja i w dupie maja a nam samotnym matkom jest cholernie ciezko gdyz nie zawsze mamy mozliwiosci nawet z kim zostawic zeby isc do pracy ktora zapewnilaby cokolwiek wiecej. i nie piej ze placisz podatki bo my tez placimy podatki jak tylko mamy prace a jak jestes taki madry to znajdz prace w godzinach odpowiednich dla kazdej z mam. odpowiednio blisko zeby mozna bylo pogodzic wiele spraw. albo najlepiej zalatw mi pasozycie na ludzkich nieszczesciach opiekunki ty zaplacisz my bardzo chetnie popracujemy bo my matki nie jestesmy jakims wyrzutkiem spolecznym!!!!
nick: gosia,     2015-12-10   03:22:37
Drogi Komentatorze!!!! jaki pasozyt czy ty siebie slyszysz!!!!? ja osobiscie bylam w podobnej sytuacji i wcale nie jestem pasozytem tylko dlatego ze prosze o jakakolwiek pomoc lub walcze o swoje. czlowieku zejdz z matek ktore maja dzieci bo to ze maja dzieci to nie znaczy ze sa gorsze. zajmij sie tymi nieludzkimi ojcami ktorzy nie placa wogole alimentow bo oni sobie biegaja i gdzies maja a nam samotnym matkom jest cholernie ciezko gdyz nie zawsze mamy mozliwiosci nawet z kim zostawic zeby isc do pracy ktora zapewnilaby cokolwiek wiecej. i nie piej ze placisz podatki bo my tez placimy podatki jak tylko mamy prace a jak jestes taki madry to znajdz prace w godzinach odpowiednich dla kazdej z mam. odpowiednio blisko zeby mozna bylo pogodzic wiele spraw. albo najlepiej zalatw mi pasozycie na ludzkich nieszczesciach opiekunki ty zaplacisz my bardzo chetnie popracujemy dalej bo my matki nie jestesmy jakims wyrzutkiem spolecznym!! nie oceniaj tylko udziel pomocy skoro taki oczytany w tym jestes!
nick: gosia,     2015-12-10   03:23:24
Drogi Komentatorze!!!! jaki pasozyt czy ty siebie slyszysz!!!!? ja osobiscie bylam w podobnej sytuacji i wcale nie jestem pasozytem tylko dlatego ze prosze o jakakolwiek pomoc lub walcze o swoje. czlowieku zejdz z matek ktore maja dzieci bo to ze maja dzieci to nie znaczy ze sa gorsze. zajmij sie tymi nieludzkimi ojcami ktorzy nie placa wogole alimentow bo oni sobie biegaja i gdzies maja a nam samotnym matkom jest cholernie ciezko gdyz nie zawsze mamy mozliwiosci nawet z kim zostawic zeby isc do pracy ktora zapewnilaby cokolwiek wiecej. i nie piej ze placisz podatki bo my tez placimy podatki jak tylko mamy prace a jak jestes taki madry to znajdz prace w godzinach odpowiednich dla kazdej z mam. odpowiednio blisko zeby mozna bylo pogodzic wiele spraw. albo najlepiej zalatw mi pasozycie na ludzkich nieszczesciach opiekunki ty zaplacisz my bardzo chetnie popracujemy dalej bo my matki nie jestesmy jakims wyrzutkiem spolecznym!! nie oceniaj tylko udziel pomocy skoro taki oczytany w tym jestes!
nick: 199999,     2016-01-07   22:15:48
A reszta dzieci Agnieszki już sie ich wypiera ? Jeszcze czwórka prawie dorosłych plus kilka poronien. Gratuluję ! Powinniście zabrać jej wszystkie dzieci.
nick: Gosc,     2016-08-13   00:57:23
Ta pani to tylko narzeka i zasłania się dziećmi ja znam osobiście ta Panią i z tego co mogę powiedzieć to nigdy jakoś się nie wybierała do żadnej pracy bo zasłaniają się tym ze ma dzieci i zekome chore dziecko a mały był całkowicie zdrowy po prostu nie chciało się pracować i utrzymać mieszkania i dlatego ja administracja wyrzuwyrzuciła na bruk bo nie płaciła czynszu nawet ani razu nie zapłaciła jednej złotówki.opiekowaka się nawet starszym panem który zmarł.i powrotem wrucila do ośrodka interwencji kryzysowej bo nie miała gdzie mieszkać a jej partner ja zostawił tylko dlatego że nie mógł już wytrzymać z nią jak się dowiedział że jest w ciąży to uciekł od niej a ona zamiast dbać o ciążę to piła i paliła papierosy i piła alkohol wcale nie szczędząc pieniędzy a potem był płacz.Ateraz robi z siebie ofiary losu i chce od państwa mieszkanie ludzie w lepiankach mieszkają i trzymają się razem i ona czego chce wszystkiego za darmo i żebra pieniądze od ludzi jaka ona biedna tak naprawdę to powinni zabrać dzieci do rodzin zastępczych a ona do roboty nawet opieka by jej nakazała iść do pracy żeby zarobiła na mieszkanie a nie żyje z alimentów i 500+ to jest dobra aparatka mało tego to lata na policję robi donosy i fałszywe oskarżenia bo chce odszkodowania od ludzi żeby mieć za co żyć pasożyt jeden mogła sobie narobić dzieci więcej.ona chyba myśli dypa a nie głowa.
nick: Gosc,     2016-08-13   01:06:48
Ja bym jej dała takie mieszkanie żeby się najpierw do roboty wzięła leń zaspany a dzieci to mops powinien zabrać do rodzin zastepczych