Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 596), 2015-10-16
Spółka wodna. Reaktywacja

LESZNOWOLA Trzy lata temu, na zebraniach sołeckich, mieszkańcy Lesznowoli podjęli decyzję o wystąpieniu ze Związku Spółek Wodnych w Piasecznie i utworzeniu własnej, Gminnej Spółki Wodnej Lesznowola. We wrześniu 2014 roku został wyłoniony zarząd nowej spółki, którego przewodniczącym został Adam Gawrych. W styczniu tego roku zarząd podjął decyzję, aby obciążyć wszystkich właścicieli gruntów w gminie składką członkowską, co wzbudziło sporo kontrowersji

Związek Spółek Wodnych w Piasecznie zrzesza spółki z terenu całego powiatu piaseczyńskiego i nie tylko. - Nasze składki latami wędrowały do Piaseczna, ale nie były wykorzystywane na naszym terenie – mówi Adam Gawrych. - Sytuacja stawała się coraz gorsza, rowy zarastały, przepusty zapadały się i nie można było doprosić się ich konserwacji, bo wciąż słyszeliśmy, że nie ma na to pieniędzy. W końcu postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce.

Nowy zarząd, nowe porządki
We wrześniu ubiegłego roku, po wyłonieniu zarządu lesznowolskiej spółki wodnej, podpisano umowę z urzędem gminy na wydzierżawienie lokalu (spółka musiała mieć swoją siedzibę) i odnowiono wpis do katastru wodnego. W styczniu tego roku, na kolejnym walnym, podjęto decyzję o objęciu składką członkowską wszystkich właścicieli gruntów na terenie gminy Lesznowola. Roczną składkę ustalono na poziomie 30 zł od hektara w przypadku rolników oraz 30 zł dla właścicieli gruntów poniżej hektara. - Kiedyś melioracje służyły tylko rolnikom i miały na celu polepszenie warunków wodnych na polach – mówi Adam Gawrych. - Obecnie Lesznowola mocno się urbanizuje, a urządzenia wodne i melioracyjne służą wszystkim mieszkańcom. Jednocześnie rolników, którzy wcześniej płacili składki, ubywa. Dlatego została podjęta decyzja o objęciu składką wszystkich właścicieli gruntów na terenie gminy.

Zadania spółki wodnej
Jednym z zadań lesznowolskiej spółki wodnej jest konserwacja rowów, których jest w gminie około 75 km. Do tego dochodzi około 250 studni drenarskich oraz rozbudowana sieć zbieraczy i sączków. W wyniku gwałtownej urbanizacji wiele z tych urządzeń zostało zniszczonych. Cały czas dokonywane są także ich samowolne przebudowy, a nawet likwidacje, czego nikt nie kontroluje. Zarząd spółki postanowił w końcu to uporządkować.

Dobrowolne członkostwo
W 2010 roku powiat piaseczyński dotknęła fala spowodowanych ulewnymi opadami deszczu powodzi. Kanał piaseczyński, będący zlewnią wód z terenu gminy Lesznowola, wystąpił wówczas z brzegów. Doszło do licznych podtopień. - To była nauczka na przyszłość. Nie możemy drugi raz popełniać tych samych błędów – uważa Adam Gawrych. - Stąd nasze dynamiczne działania, zmierzające do stworzenia prężnie działającej spółki wodnej na terenie Lesznowoli. Ten problem dotyczy każdego, bo wszyscy korzystają z urządzeń melioracyjnych.
Kilka tygodni temu mieszkańcy gminy otrzymali nakazy płatnicze, na których widniała indywidualnie wyliczona dla każdego kwota, którą należy wpłacić na konto spółki. Taka próba wyegzekwowania składek członkowskich wiele osób wprawiła w osłupienie. Jak twierdzi jednak Adam Gawrych, nakazy płatnicze zostały sformułowane w ten sposób, gdyż wynika to z przepisów o egzekucji należności podatkowych na rzecz spółki. - Forma nakazu jest stosowana w większości spółek wodnych na terenie kraju – mówi przewodniczący. - W wyniku przeprowadzonych konsultacji ustaliliśmy, że będzie ona właściwa. Teraz jednak, po fali krytyki uważam, że inaczej można było skonstruować pismo do właścicieli, zachęcające do wpłacania składek. Forma nakazu dla wielu osób okazała się drażniąca, co nie było naszym zamiarem. Aczkolwiek w liście przewodnim wyjaśniliśmy, że dopiero opłacenie składki nakazu będzie powodowało członkostwo. Podkreślam, że członkostwo w spółce, jak i sama opłata, są dobrowolne.
Dostarczane mieszkańcom nakazy wywołały także falę oskarżeń, że została złamana ustawa o ochronie danych osobowych. - Doszło do wycieku danych osobowych właścicieli nieruchomości – alarmuje Kamil Myszyński, bloger zajmujący się tematyką samorządową. - Spółka wodna nie ma prawa posiadać naszych danych, bez naszej wiedzy i zgody.
Adam Gawrych ma nieco inne zdanie na ten temat. - W mojej opinii nie doszło do złamania ustawy o ochronie danych osobowych, co wynika z zapisów ustawy „Prawo wodne” - mówi. Myszyński nie daje jednak za wygraną. - Spółka wodna powinna zorganizować ogólnodostępne spotkania z mieszkańcami i tam przedstawiać cele i swoje statutowe działania. Niestety, spółka poszła na skróty i w sposób niedozwolony weszła w posiadanie danych wielu mieszkańców gminy Lesznowola, co jest działaniem niedopuszczalnym – upiera się przy swoim bloger.

Spółka coraz bardziej aktywna
Na co mają zostać przeznaczone pieniądze pochodzące ze składek członkowskich? Jak wyjaśnia zarząd spółki, mają posłużyć jako wkład własny przy ubieganiu się o różnego rodzaju dotacje celowe z gminy oraz od Marszałka Województwa Mazowieckiego. Pieniądze (wkład spółki ma wynosić 15 proc.) mają pójść na konserwację urządzeń melioracyjnych. Ma ona polegać na regularnym (przynajmniej raz do roku) wykaszaniu rowów co kosztuje ok. 250 tys. zł oraz ich odmulaniu. Poza tym większość rowów wymaga kompleksowej modernizacji wraz z umacnianiem skarp. Mieszkańcy bez przerwy zgłaszają też awarie studzienek drenarskich oraz niedrożność zbieraczy, które trzeba regularnie czyścić. - Obecny rok jest suchy i nie ma podtopień – mówi Adam Gawrych. - Ale pogoda bywa zmienna, nie wiadomo co będzie działo się zimą i wiosną. Dlatego zachęcam wszystkich do wstępowania do spółki i uiszczania składek członkowskich.

Tomasz Wojciuk

tagi:    Spółka wodna    LESZNOWOLA

Komentarze
nick: jeronimo,     2015-10-17   08:22:24
nakaz płatniczy brzmi to zupełnie jak za komuny,napewno starsai mieszkańcy się przestraszyli i zapłacili niewiedząc że niechcący zapisali się do tej sekty,więcej PO..kory,Wy macie nam służyć ,bo urzędnictwo to służba zaszczyt honor jeśli Państwo to rozumiecie,ale pewnie nie jak nasz były starosta,na każdym kroku spotykamy się z arogancją władz każdego szczebla,jeszcze apacze zwyciężą
nick: kosiarz,     2015-10-18   12:24:42
250 kola za koszenie rowow? Chetnie skosze je za 200.000. Podac swoje namiaty czy wyslac oferte?
nick: mieszkaniec ,     2015-10-21   10:46:24
......Podkreślam, że członkostwo w spółce, jak i sama opłata, są dobrowolne. ,... !! jak nie to komornik żenada :) !!!
nick: król kier,     2015-10-22   16:36:55
Panie adam gawrych proszę odebrać pieniądze nakazem płatniczym z Piaseczna,macie jakieś dziwne konszachty między lesznowolą a piasecznem,a to p.Wojt Lesznowoli pożycza pieniądze starostwu w Piasecznie,a póżniej brakuje kasy,ja od 20 lat proszę się o zrobienie kanalizacji i porządnej drogi,a wy marnujecie naszą kasę,nawet zeta nie zapłacę to są wyrzucone pieniądze w błoto,a może zdradzi nam pan ile zarabia misięcznie w tej sekcie,pozdrawiam masy,wielce wam panujący król kier
nick: trusia ,     2015-11-01   22:20:32
Panie Gawrych - proszę sobie przeczytać swój wymyślony i zaakceptowany statut /spólki wodnej/ bo nawet w tym artykule banialuki pan opowiadasz. Aby ratować skórę przed nakazami, komornikami i nieuprawnionym dostępem do danych mamisz Pan oczy "dobrowolnością opłat i przystąpieniem do spółki dopiero po opłacie" a nawet to jest sprzeczne z zapisami statutu Pańskiej spółki-stowarzyszenia. Poszedłeś Pan "po bandzie" myśląc że ludzie nabiorą się na działania w schemacie "ukrytego regulaminu" - i ja Pan słusznie zauważył część osób starszych i niezorientowanych w "przekrętach na wnuczka" przestraszyła się i wpłaciła.. Myślę że tylko kwestią czasu będą Pańskie tłumaczenia się w prokuraturze i GIODO. Panie Kamilu Myszyński - przeczyta Pan w necie statut spółki - pkt o nowych członkach - będzie Pan miał czarno na białym że spółka łamie własny statut a ten kto wymyślił nakazy podpada pod paragraf o wyłudzeniu i działaniu na niekorzyść spółki - nie dodając nielegalnego pozyskania danych - tu podpada też ktoś z gminy - to chyba do jakiegoś ABW czy CBŚ podpada - przekazać dane rządowe prywatnemu podmiotowi który nawet nie wie czy jest spółką czy stowarzyszeniem.
nick: opos,     2015-11-07   00:17:00
warcholstwo

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest