Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 603), 2015-12-04
Zamieszkał w komórce

KONSTANCIN-JEZIORNA – Dzięki sąsiadom jestem w stanie przeżyć z dnia na dzień – mówi Piotr Wencławiak, który zamieszkał w komórce przy ul. Bielawskiej. Latem został eksmitowany z jednego z mieszkań komunalnych. Życie zniszczył mu alkohol, ale jak zapewnia, już wrócił na właściwe tory i od ponad roku nie pije. Obecnie marzy o przyznaniu mu przez gminę jakiegokolwiek lokum


Konstancin-Jeziorna to nie tylko bogaci mieszkańcy, wystawne wille i drogie samochody. To także przejmujące historie i ubóstwo.
Piotr Wencławiak skontaktował się z naszą redakcją kilka tygodni temu. - Od niedawna mieszkam w komórce dzięki uprzejmości jednego z sąsiadów – powiedział. - Nie jest prawdą, jak twierdzi burmistrz Kazimierz Jańczuk, że z ostatnio eksmitowanych osób nikt nie upomniał się o lokal zastępczy. Już dwukrotnie składałem w tej sprawie wniosek – dodał.

Alkohol przyczyną dramatu
Dzisiejszy świat pana Piotra to zaledwie kilka metrów powierzchni w nieocieplonej komórce, która raczej powinna służyć do przechowywania warzyw, a nie do mieszkania. Piecyk, lodówka, kuchenka, stoliczek i łóżko - tyle mieści pomieszczenie, za które i tak jest bardzo wdzięczny. - Dzięki sąsiadom jestem w stanie przeżyć z dnia na dzień – mówi 49-letni mężczyzna. - Dużo pomaga mi też konstanciński Ośrodek Pomocy Społecznej. Obecnie otrzymuję 529 zł zasiłku, za który muszę wykupić leki, kupić coś do jedzenia. Jestem osobą niepełnosprawną i nie mogę pracować.
Przyczyną większości, jeśli nie wszystkich kłopotów mężczyzny, jest alkohol. Uzależnienie zrujnowało mu zdrowie, a potem życie. Lista chorób pana Piotra jest długa. Są na niej m.in. nadciśnienie, marskość wątroby, cukrzyca. Mężczyzna ma też problemy z chodzeniem i z płucami, bo jak tłumaczy, z powodu stresu ciężko mu odstawić papierosy.

Baraki pod Grójcem?
Zanim Piotr Wencławiak wylądował na bruku, zamieszkiwał w jednym z lokali komunalnych w Konstancinie. Kwota zadłużenia, jak określił to dyrektor gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, jest kosmiczna i sięga... 40 tys. złotych. Mężczyzna nie płacił czynszu, mimo iż otrzymywał dodatek mieszkaniowy i zasiłek. W takiej sytuacji decyzja mogła być tylko jedna – musiał wynieść się z lokalu.
- W dodatku pan Piotr w chwili eksmisji miał wskazane pomieszczenie tymczasowe, ale go nie chciał – mówi Maria Mikuszewska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Spraw Lokalowych gminy Konstancin-Jeziorna. Informacje te potwierdził dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Edward Skarżyński, powołując się na protokół komorniczy, sporządzony w trakcie eksmisji.
- To miały być jakieś baraki pod Grójcem – tłumaczy odmowę przyjęcia lokalu mężczyzna, choć pytany przyznaje, że nie chciał się zgodzić, mimo że pomieszczeń nie widział. - Wskazanym lokalem tymczasowym był pięciometrowy pokój, faktycznie mógł być poza terenem naszej gminy, ale jest to zgodne z prawem – podkreśla Maria Mikuszewska. - Gmina może przyznać lokal poza swoim terenem, tylko musi za niego płacić.

Na długiej liście
- Sytuacja pana Piotra jest trudna, zwłaszcza, że zajmowane przez niego pomieszczenie nie ma sanitariatu. Proponowaliśmy mu noclegownie, ale oświadczył on, że jest zżyty z Konstancinem i nie chce się przenieść – mówi Alicja Murawska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. Na bieżąco monitorujemy sprawę.
Jakie szanse na nowe lokum ma Piotr Wencaławiak? Odmawiając komornikowi przyjęcia wskazanego pomieszczenia spowodował, że musi czekać w kolejce, tak, jak ponad 270 osób z całej gminy. Jak podkreśla Maria Mikuszewska, taka sytuacja zaistniała na jego własne życzenie. - Dziś trudno określić, kiedy znajdzie się dla niego lokal – dodaje. - W pierwszej kolejności musimy zapewnić mieszkania osobom z eksmisji, a także z budynków komunalnych wyłączonych z użytku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz tych, które wyznaczono do likwidacji.
– Takie sprawy są bardzo trudne i osobiście współczuję temu mężczyźnie – stwierdza dyrektor ZGK. - Proszę pamiętać, że musimy jednak działać zgodnie z obowiązującym prawem – dodaje Edward Skarżyński.
ANNA ŻUBER

tagi:    BEZDOMNY    KOMÓRKA    ZIMA

Komentarze
nick: Pienio,     2016-02-24   23:18:13
nieźle, ale szkoda gościa , sam sobie posłał tak jak posłał... ale moze trzeba dawać drugą szanśe? gosciu nie pije... każdy popełnia błędy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest