Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 610), 2016-02-12
Samorząd utrudnia zamiast wspierać?

PIASECZNO Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej miało nadzieję, że po zmianach personalnych, które zaszły po ostatnich wyborach samorządowych, zmieni się również stosunek lokalnych władz do działalności towarzystwa. Po roku sympatycy piaseczyńskiej kolejki czują się jednak nieco rozczarowani

Wyrazem rozczarowania polityką nowych władz powiatu wobec kolejki wąskotorowej jest pismo, które pod koniec grudnia ubiegłego roku wpłynęło do przewodniczącego rady powiatu. Jak dotąd pozostało bez odpowiedzi.

Stowarzyszenie wyremontowało,
a teraz płaci

Starostwo powiatowe przekazało stowarzyszeniu tabor kolejowy oraz różnego rodzaju sprzęt – często niesprawny, albo o charakterze muzealnym albo wręcz o wartości złomu. W lutym ubiegłego roku przed sądem została zawarta ugoda – stowarzyszenie zostało zobowiązane do zapłaty 28 200 zł na rzecz powiatu za bezumowne korzystanie z taboru kolejowego. Aktualnie towarzystwo płaci miesięcznie czynsz w wysokości 800 zł netto za wykorzystywanie taboru kolejowego. W piśmie do radnych prezes stowarzyszenia wnosi o umorzenie zobowiązań finansowych oraz zrewidowanie opłat za dzierżawę.
- Jesteśmy organizacją non-profit, działamy jako oddolna inicjatywa mieszkańców, dzięki którym kolejka funkcjonuje i służy naszej lokalnej społeczności – podkreśla prezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, Jerzy Walasek. - Tymczasem samorząd powiatowy wciąż traktuje nas jak komercyjną firmę. Zamiast wspierać nasze działania, wciąż mnoży trudności i wysuwa roszczenia.
W piśmie do radnych Jerzy Walasek podkreśla, że stowarzyszenie przejęło tabor w złym stanie technicznym, który uniemożliwiał jego funkcjonowanie. Dzięki zaangażowaniu własnych środków finansowych udało się towarzystwu wyremontować dwie lokomotywy oraz pięć wagonów pasażerskich, które obecnie wykorzystuje do przewozów turystycznych. Stowarzyszenie twierdzi, że remonty i naprawy taboru pochłonęły ok. 750 tys. zł, na poparcie czego dysponuje stosownymi dokumentami księgowymi.
- Teraz powiat próbuje się wzbogacić na naszym stowarzyszeniu żądając opłat za tabor, który przejął bezpłatnie i który był niesprawny w momencie, gdy nam go przekazywano – nie kryje rozgoryczenia Jerzy Walasek.

Powiat otwarty na rozmowy,
ale nie ma z kim
- Przekazałem dokument właściwiej komisji problemowej – mówi przewodniczący rady Daniel Putkiewicz. - O współpracy z towarzystwem decyduje jednak zarząd i to najlepiej z nim rozmawiać.
- Ja wiem, że towarzystwo jest organizacją non-profit, ale jednocześnie jakieś opłaty za swoją działalność pobiera i nie wozi naszych mieszkańców za darmo - podkreśla wicestarosta piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski. - Na razie przedłużyliśmy umowę ze stowarzyszeniem na dotychczasowych zasadach, ale oczywiście temat nie jest zamknięty. Jeśli zostanie powołana jakaś struktura, która będzie zarządzać mieniem kolejki wąskotorowej w imieniu jej właścicieli, a więc samorządów gminnych, to jesteśmy skłonni do renegocjacji umowy i ustalenia nowych zasad współpracy.
W 2014 roku, 11 września doszło do podpisania aktu notarialnego, który przypieczętował przejęcie od PKP S.A. Grójeckiej Kolejki Dojazdowej przez cztery samorządy gminne: Piaseczno, Grójec, Błędów oraz Belsk Duży. Póki co nic nie zapowiada, by samorządy w najbliższym czasie zamierzały powołać jednostkę, która w ich imieniu będzie zarządzać majątkiem.
- W ciągu dwóch tygodni zwołamy konferencję prasową, na której przedstawimy państwu szczegóły współpracy pomiędzy samorządami – zapowiadał burmistrz Piaseczna, Zdzisław Lis chwilę po podpisaniu aktu notarialnego.
Zamiast dwóch tygodni minęły już dwa lata i póki co szczegółów międzysamorządowej współpracy nie ujawniono.

Adam Braciszewski
Komentarze
nick: Kuc,     2016-02-15   18:04:40
Opowiem Wam dziś przypowieść o mechaniku marnotrawnym. Był raz jeden człowiek, któremu matka i ojciec dali nazwisko Kowalski, który, jako prawdziwy, prawy i sprawiedliwy Polak, miał wroga strasznego i odwiecznego - sąsiada swego którego matka urodziła pod nazwiskiem Nowak. Ów Kowalski jako prawdziwy, prawy i sprawiedliwy Polak, ze wszystkich sił swoich, ze wszystkich myśli swoich i we wszystkich modlitwach swoich pragnął by Nowakowi nic się nie udawało, żeby chorował, żeby go komornik gnębił i żeby jego życiowa droga usłana była psimi gównami. Raz Nowakowi spsuł się samochód i oddał go do warsztatu prowadzonego przez Wiśniewskiego - kuzyna Kowalskiego. "Nie lękaj się" powiedział mechanik "Zanim kur trzy razy zapieje auto będzie gotowe". Lecz tak się nie stało. Nowak zżymał się że naprawa długo trwa, potem wściekał że mechanik zażądał jakiejś sumy z kosmosu, a gdy kur po trzykroć zapiał kurwić zaczął bluźnierczo gdy okazało się że Wiśniewski zamiast naprawić jeszcze popsuł i zasyfił nowakowe auto jako w niebie tak i na ziemi. Dowiedział się o tym Kowalski i wielka radość zapanowała w jego domu. Bo jak się nie cieszyć gdy serce przepełnia świadomość że temu ujowi Nowakowi mechanik trzymał w naprawie samochód długo, zażądał jakiejś sumy z kosmosu i zamiast naprawić jeszcze popsuł i zasyfił auto jako w niebie tak i na ziemi!? I Wiśniewski cieszył się z radości swego kuzyna Kowalskiego, dobre słowo od niego usłyszawszy że zacnie postąpił ciągnąc długo naprawę, waląc sumę z kosmosu i zasyfienie czyniąc jako w niebie tak i na ziemi. Zdarzyło się jednak że i Kowalskiemu samochód się spsuł. Gdy tak się stało Kowalski oddał go do serwisu w ASO. Dowiedział się o tym Wiśniewski i z wyrzutem do kuzyna swego przemówił:"Zaprawdę powiadam ci kuzynie: tyś jest niewdzięcznym kuzynem bo auto swe do ASO przez żydów opanowanej oddałeś zamiast wspomóc kuzyna swego i naprawę powierzyć temu, który wrogowi twemu Nowakowi długo naprawę ciągnął, przywalił sumę z kosmosu i zasyfił szczodrze tapicerkę jako w niebie tak i na ziemi". Na to Kowalski odparł: "Odejdź w podskokach kuzynie, albowiem ja auto potrzebuję do jazdy mieć, a nie jak Nowak długo w naprawie, zapłacić sumę z kosmosu i musieć jeszcze czyścić wnętrze zasyfiałe jako w niebie tak i na ziemi". Zasmucił się Wiśniewski, albowiem myślał że skoro Nowakowi przykrość sprawił to Kowalski da mu zarobić, i odszedł w podskokach. Zaprawdę powiadam wam: łatwiej przejść wielbłądowi przez ucho igielne niż by mechanik marnotrawny zaufanie zdobył ludzi, co go znają. Koniec czytania na dzisiaj.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest