Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 616), 2016-03-24
Wielkanocne atrakcje

GÓRA KALWARIA W Niedzielę Palmową w Górze Kalwarii odbył się Jarmark Wielkanocny, połączony z pleceniem gigantycznej palmy oraz inscenizacją wjazdu Jezusa do Nowej Jerozolimy. Słynne Misterium Męki Pańskiej ma zostać przeniesione na połowę września (Podwyższenie Krzyża Świętego), natomiast wkrótce odbędzie się inne duże widowisko, będące niejako kontynuacją słynnej pasji

Wcześniej Niedziela Palmowa w Górze Kalwarii była kojarzona na Mazowszu z Misterium Męki Pańskiej. Jednak jak mówi ksiądz Wojciech Skóra, który przez lata uczestniczył w przygotowaniach do misterium, formuła widowiska trochę się opatrzyła i z roku na rok przyjeżdżało na nie coraz mniej ludzi. Dlatego też postanowiono obchodzić ten dzień w nieco inny sposób, a dużą inscenizację ze światłami, będącą niejako kontynuacją Męki Pańskiej oraz wspomnieniem przyjęcia przez Polskę chrztu, wystawić w drugiej połowie kwietnia.

Jezus wjeżdża do Jeruzalem
Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły się od Jarmarku Wielkanocnego, na którym kilkunastu wystawców z całej Polski oferowało swoje produkty. Można było kupić pyszne, tradycyjnie robione wędliny i wileńskie wypieki, domowe przetwory czy kajmak do ciasta. Było też sporo rękodzieła, ozdób oraz wikliny.
- Nasz jarmark jest organizowany od 4 lat i cieszy się wśród mieszkańców sporą popularnością – mówi Jolanta Jawień, zajmującą się w gminie promocją. - Cieszy nas, że z roku na rok jest coraz więcej lokalnych wystawców.
O godz. 10 na rynku rozpoczęło się inne ciekawe, związane ze świętami wydarzenie, a mianowicie plecenie ogromnej palmy wielkanocnej. Mieszkańcom udało się wyprodukować „węża” o długości około 15 metrów, który w procesji został przeniesiony z kościoła „Na Górce” do kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Sajny. Orszakowi niosącemu gigantyczną palmę przewodził burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński. W kościele parafialnym odbyło się uroczyste poświęcenie wspólnego dzieła.
Przy kościele „Na Górce” pojawił się też Jezus Chrystus na osiołku w otoczeniu apostołów i faryzeuszy. Po chwili, w obecności wiwatującego tłumu, przekroczył on bramę Jeruzalem i udał się w kierunku kościoła parafialnego. W rolę osiołka pod raz kolejny wcieliła się niezwykle grzeczna, cierpliwa i przyjacielsko usposobiona oślica Jagoda, która na co dzień mieszka w Czarnym Lesie. - Jagoda ma około 16 lat i jest niezwykle ciekawym osłem – mówi ksiądz Wojciech Skóra. - Chętnie wozi dzieci, księży oraz Jezusa. Nie chce wozić natomiast arcykapłanów.

Rocznica chrztu Polski
W sobotę, 23 kwietnia w Górze Kalwarii odbędzie się niezwykłe przedstawienie upamiętniające przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 roku (mija właśnie 1050 rocznica tego wydarzenia), w które zostanie wpleciona historia o zmartwychwstaniu.
- Będzie to trochę takie przedstawienie w przedstawieniu, ukazujące naukę katechetyczną, która skłoniła pierwszego władcę Polski do przyjęcia wiary – wyjaśnia ksiądz Skóra.
Widowisko wyreżyserowane przez Łukasza Głodka z tekstami Jacka Kowalskiego ma ukazywać, jak w XVI wieku podchodzono do zmartwychwstania. Co ciekawe, było to podejście nieco żartobliwe, dlatego samo przedstawienie również zostanie utrzymane w bardzo radosnej konwencji. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, na podstawie której powstaje widowisko, jest tekstem napisanym po polsku (1570 r.), którego autorem jest Mikołaj z Wilkowiecka. Widowisko zacznie się od złożenia Chrystusa do grobu (na tym w zasadzie kończyło się Misterium Męki Pańskiej). To przesłanie zostanie przekazane Mieszkowi, który aby przyjąć wiarę, najpierw będzie musiał poznać prawdę o zmartwychwstaniu. Widowisko zostanie wystawione po zmroku w rejonie kościoła „Na Górce”, gdzie powstaną dwie sceny. Szczególnie efektowna ma być gra świateł oraz rozmach 1,5-godzinnej inscenizacji, w której weźmie udział 60 aktorów.

Kanonizacja ojca Papczyńskiego
Innym ważnym dla mieszkańców Góry Kalwarii wydarzeniem będzie kanonizacja błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia Księży Marianów. Uroczystość kanonizacyjna odbędzie się 5 czerwca w Rzymie pod przewodnictwem papieża. Następnego dnia w jednej z bazylik odbędą się dziękczynne uroczystości pokanonizacyjne. Natomiast 11 czerwca o godz. 18 zaplanowano uroczystości przy grobie świętego już wtedy Ojca Papczyńskiego na Mariankach.
- Chcemy tę mszę obudować dodatkowo elementami radości i wdzięczności – dodaje ksiądz Wojciech Skóra. Tego dnia do Góry Kalwarii ma przyjechać także kardynał Kazimierz Nycz.
Tomasz Wojciuk

Tomasz Wojciuk

tagi:    WIELKANOC

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Makabryczne odkrycie nad Wisłą
· Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii
· Za prawie 5 mln zł powstanie niewielka droga
· Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest