Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 618), 2016-04-08
Stacja wąskotorówki w nowej odsłonie

PIASECZNO We wtorek zaprezentowano koncepcję zagospodarowania terenu stacji kolejki wąskotorowej w Piasecznie, gdzie w przyszłości powstanie prawdopodobnie sala teatralno-widowiskowa. Teraz gmina, która cały czas porządkuje teren, ma przygotować studium wykonalności zadania, co z kolei umożliwi aplikowanie o fundusze unijne

Prezentację zatytułowaną „Modernizacja Zespołu Budynków Stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe” przedstawili Przemysław Wielądek i Jacek Ciećwierz z firmy PDV Architekci, która ma swoją siedzibę w jednym z pomieszczeń na terenie stacji. - Pracujemy w budynku kolejki, więc nie mogliśmy przegrać przetargu na koncepcję zagospodarowania tego terenu – zażartował Jacek Ciećwierz.

Wszystko zaczyna się od koncepcji
- Chcemy poszerzyć ten obszar o funkcje kultury i udostępnić go mieszkańcom – mówił Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. - Projekt nie ma jeszcze finansowania. Najpierw trzeba opracować studium wykonalności, do czego potrzebna jest zlecona koncepcja zagospodarowania.
Na wstępie architekci przedstawili mieszkańcom krótką charakterystykę terenu kolejki, na którym znajduje się w sumie kilkanaście, będących w różnym stanie obiektów. Wiele z nich kwalifikuje się do wyburzenia, inne będzie można zaadoptować na nowe funkcje, modernizując je lub rozbudowując. - Generalnie mamy tu do czynienia z prostym budownictwem kolejowo-przemysłowym – podsumował Jacek Ciećwierz. - Chcemy zachować m.in. halę główną, w której są przechowywane wagony, budynek zaplecza socjalno-warsztatowego, magazyn WMD oraz budynek hali tzw. „dniówki”, w której parkują lokomotywy. Hala główna zostanie rozbudowana. Na froncie proponujemy dobudowanie wiaty z kanałami, gdzie będzie odbywał się przegląd taboru.
Do wyburzenia ma być natomiast budynek starej drezyniarni, którego funkcje przejmie parter wieży widokowej. Wieża taka stała na terenie stacji jeszcze do lat 90. Teraz ma zostać odtworzona w nowoczesnej formie. Zrewitalizowany ma zostać także znajdujący się na terenie stacji niewielki park. Założono, że wejście na teren kolejki ma znajdować się u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Wojska Polskiego.

Sala teatralno-widowiskowa
Jedną z głównych bolączek Piaseczna jest brak sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Jak się jednak okazuje, są duże szanse, że powstanie ona właśnie na terenie kolejki. Jednym z głównych zadań architektów było przeanalizowanie, czy taki obiekt się tam zmieści. Okazało się, że tak. Jacek Ciećwierz poświęcił sporo czasu na omówienie funkcji głównego budynku, który ma stanowić centralny punkt stacji. W jego podziemiach zaplanowano miejsca parkingowe dla 38 samochodów i kilkunastu rowerów. Na kolejnym poziomie znajdą się m.in. kasy, informacja, szatnie, foyer, kawiarnia. Wyżej zaplanowano małą salę widowiskową na 190 miejsc, salę konferencyjną usytuowaną w dawnym budynku kuźni, zaplecze magazynowe i toalety. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się wielofunkcyjna sala teatralno-widowiskowa na 500 osób ze sceną i wyposażeniem, zaś najwyższej zaplanowano biura. Całość zamknie zielony dach. Architekci podkreślili, że zależało im na zachowaniu industrialnego charakteru tego miejsca.

Co z parkingami?
- A co z parkingami? - dopytywali obecni na prezentacji mieszkańcy. - 38 miejsc na halę, do której może zmieścić się 500 osób to trochę mało...
Jak się okazało, wiele miejsc parkingowych znajduje się na obrzeżach terenu stacji. I tak na znajdującym się parkingu przy ulicy Kniaziewicza (naprzeciwko stacji) zmieści się około 50 samochodów, a kolejnych 60 – na parkingu przy ulicy Czajewicza (dawny teren urzędu skarbowego). Kolejne 250 samochodów ma zmieścić się na planowanym parkingu przy ul. Nadarzyńskiej. - Nie zapominajmy, że większość imprez będzie odbywać się po południu, gdy zwolnią się miejsca parkingowe przy sądach oraz przy ul. Kościuszki – dodał Daniel Putkiewicz. - Piaseczno to niewielkie miasto, a stacja znajduje się praktycznie w samym centrum, do którego można szybko dostać się piechotą – przekonywał Jacek Ciećwierz.
Koncepcja zagospodarowania terenu kolejki bardzo przypadła do gustu piaseczyńskiemu kronikarzowi Jerzemu Duszy. - To założenie jest bardzo ładne. Mam nadzieję, że doczeka się ono realizacji, bo Piaseczno zasługuje na salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia – podsumował prezentację.

Długa droga do rewitalizacji
Zaprezentowana koncepcja pozwala określić koszty modernizacji stacji, co z kolei jest potrzebne do zrobienia studium wykonalności i aplikowania o środki zewnętrze. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, gmina będzie mogła zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej, a w dalszej kolejności wyłonić wykonawcę, który zajmie się realizacją inwestycji. Jak wszystko dobrze pójdzie teren doczeka się modernizacji do roku 2023. Jak podkreśla Daniel Putkiewicz, proces przywracania stacji wąskotorówki miastu już się rozpoczął. Teren jest na bieżąco porządkowany, a zagrożone zawaleniem obiekty są zabezpieczane.


TOMASZ WOJCIUK

tagi:    wąskotorówkA    PIASECZNO    KOLEJKA

Komentarze
nick: elwira,     2016-04-09   16:30:51
projekt piękny.Życzę władzom miasta,aby udało się go zrealizować.Brawo architekci,że chcecie zmieniać wizerunek naszego miasta i to w okolicy ul: Nadarzyńskiej.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest