Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 623), 2016-05-10
Wisła znów zjednoczyła Urzecze

123
KONSTANCIN-JEZIORNA W weekend w Gassach nad Wisłą odbyła się 5. już edycja Flis Festiwalu. Główną atrakcją spotkania kultur nadrzecznych na Łurzycu była możliwość obejrzenia, a nawet wejścia na pokład łodzi flisackich, które jak podkreślano mają dusze, osobowość i niezwykłych właścicieli. Patronem medialnym wydarzenia był Kurier Południowy

- Jest mi bardzo miło, że mogę was powitać w sołectwie Gassy, w dolinie środkowej Wisły zwanej Urzeczem, które rozpościerało się po obu stronach Wisły od Siekierek aż po Sobienie - zwrócił się do gości Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. - Kolejna edycja festiwalu to okazja do poznania się z jego ówczesnymi mieszkańcami, ich zwyczajami i zajęciami. Wszystko to przygotowali dla was organizatorzy – fundacja Szerokie Wody i Konstanciński Dom Kultury.
W oficjalnym otwarciu i prezentacji łodzi udział wzięli nie tylko flisacy, ale także rzesza mieszkańców oraz Władysław Łokietek – burmistrz gminy Karczew, gdzie równolegle odbywał się festiwal. - Jest tu z nami Melchior Walbach, znany warszawski kupiec wraz z małżonką – przedstawił barwnie przebraną parę Władysław Łokietek. - Dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do nas, na drugą stronę Wisły.
Wiele osób z zaproszenia skorzystało, przeprawiając się nie tylko łodziami, ale też samochodami czy rowerami na promie.

Baty, barki, galary i łodygi
W Gassach z okazji festiwalu zacumowały łodzie z Solca, Krakowa, Torunia, Puław czy Góry Kalwarii. Były to m.in. drobna, ale przepiękna kanadyjka z bocznym pływakiem, nad której mocą jej właściciel pracował przez blisko 3 lata.
Ponadto przypłynęły pychówki, m.in. „Zuchwała“, baty, w tym solecki „Flisak“ i „Zygmunt“, galar św. Barbara i galar solny. Były też łodygi z Ciechocinka, drewniana barka Santa Vistula, jednopasmówki z Kazimierza, galarki z Warszawy. Część łodzi („Zuchwała“, „Zygmunt“,„Flisak“ i galar św. Barbara) w ubiegłym roku były gośćmi honorowymi festiwalu Loary, czyli najdłuższej rzeki Francji.

Za wiślane łodzie!
Chętni mogli wejść na pokład czy zrobić sobie zdjęcie na tle łodzi i porozmawiać z ich właścicielami.
- Ta łódka to galar, który ma niesamowite właściwości nautyczne – opowiadał jeden z flisaków. - Jest reanimacją tego, co kiedyś pływało dzięki uprzejmości ks. Jacka z parafii w Gassach, który postanowił, że skoro pielgrzymka może być piesza i rowerowa, to może być też wiślana i tak należą do niej dwa galary. Wczoraj szliśmy z portu czerniakowskiego z malutkim silnikiem, czyli z bardzo ekologicznym spalaniem paliwa i niewiarygodnie szybko i bezpiecznie łódka pokonała trasę do Gassów. Wróżą, że w tym roku Wisła znów będzie bardzo sucha, ale w średniowieczu ludzie, którzy pływali szkutami, galarami, batami czy pychówkami doskonale radzili sobie z niskimi i wysokimi stanami wody. Dlatego mamy nadzieję, że różni prominenci stwierdzą, że potrzebne są nie tylko autostrady, ale wisłostrada aż od Krakowa do Gdańska – dodał.
Flisacy zadbali o atmosferę, nie zabrakło też toastów „za drewno na wodzie, za wiślane łodzie, za święty nurt rzeki, za drobne uciechy“.

Łurzycka sytocha i barszcz
Na lądzie jedną z atrakcji była degustacja potraw regionalnych z Urzecza. Od godz. 16 do 17 można było posilić się łurzycką sytochą i barszczem chrzanowo-buraczanym, a pyszności te przygotowały Łurzycanki, których specjały dostały się właśnie na Listę Dziedzictwa Kulinarnego. Ponadto prezentowano ginące zawody, jak np. szkutnika, kowala, miodziarza czy garncarza.
O muzyczną oprawę wydarzenia zadbały zespoły ludowe, m.in. Powsinianie, Tęcza, Łurzycanki, Urzeczeni, Majtki Pana Kapitana czy Kalwarki i Sołtysi, a wieczorem Hambawenah. Były także stoiska z rękodziełem lokalnych artystów, prezentacja Stowarzyszenia EKO Patrolu z Karczewa oraz stoisko promocyjne tejże gminy.

Rzeka łączyła naszych przodków
Podczas festiwalu o Dolinie Środkowej Wisły opowiadał jej znawca i miłośnik, dr Maurycy Stanaszek, antropolog, archeolog i kustosz.
- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny spotykamy się na Łurzycu, czy też Urzeczu, bo przypomnę, że tu na Mazowszu nikt z naszych przodków nie powiedziałby rzeka, tylko rzyka, i nie u, ale łu - tłumaczył dr Maurycy Stanaszek. - Łurzyce to to samo co Urzecze, tylko zapisane w formie gwarowej. Ono nigdy nie było po jednej stronie Wisły. Wszyscy chcieli tu mieszkać, bo tu był handel wiślany, pieniądze i dobre ziemie. Im było obojętne czy osiedlali się po prawym czy lewym brzegu. Urzecze jednoczy Wisła i tak, jak ona łączyła naszych przodków, tak myślę, że łączyć będzie coraz bardziej dwie sąsiednie gminy - dodał.
W niedzielę rano odbyła się flisacka polowa msza święta. Piąta edycja festiwalu zakończyła się w południe, uroczystym wypłynięciem łodzi.

Anna Żuber

tagi:    urzecze    flis festiwal    gassy

Komentarze
nick: As,     2016-05-20   10:21:27
Po co tworzyć jakieś dziwolągi jak Urzecze, Łurzyc to jet historyczne południowe Mazowsze czy Ziemia Czerska ze swoimi bogatymi tradycjami

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest