Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 624), 2016-05-20
„Nie” dla linii 400 kV na Zachodnim Mazowszu!

JAKTORÓW 16 maja wskazany został wariant korytarza linii uwzględniający interesy strony społecznej i optymalny dla realizacji inwestycji. Wykorzystuje on istniejące kanały infrastrukturalne, tj. korytarz drogi krajowej nr 50 i autostrady A2 (tzw. wariant DK 50/A2)

W konferencji udział wzięli: Joanna Celuch ze stowarzyszenia Nasza Mała Ojczyzna, Piotr Tracz ze stowarzyszenia Zielony Jaktorów, Grzegorz Połutrenko – ekspert od ochrony środowiska, Krzysztof Jarosz – radny gminy Jaktorów oraz Adam Banaszek, mieszkaniec gminy. Prelegenci przedstawili swoją opinię na temat planowanej inwestycji.
Podkreślano, że przebieg linii m.in. przez gminy Jaktorów, Żabia Wola i Radziejowice doprowadzi do degradacji terenów zielonych. Jak podnoszono linia planowana była od 30 lat i nagle nieoczekiwanie i bez konsultacji społecznych, całkowicie zmieniła swój przebieg. Mieszkańcy pytali: kto i dlaczego podjął decyzję o takim przebiegu linii?

Bez informacji, bez konsultacji
Mieszkańcy podkreślają, że początkowo linia planowana była w tzw. korytarzu historycznym i miała przebiegać m.in. przez Piaseczno, Lesznowolę oraz Nadarzyn. Ich zdaniem, linia zaprojektowana została przez teren gminy Jaktorów, ponieważ urzędnicy posługiwali się nieaktualnymi mapami z 1981 roku. Mają jednak nadzieję, że sprawie przyjrzy się NIK albo zostanie powołana specjalna Komisja Śledcza. Zdaniem mieszkańców najkorzystniejsza byłaby budowa linii technologią podziemną, jednak tego typu inwestycji w Polsce dotychczas nie realizowano. Normy polskie dotyczące promieniowania długofalowego linii elektroenergetycznych są bardzo niskie w porównaniu do europejskich, dlatego też korytarze pod budowę linii są bardzo wąskie - 70 metrów w przypadku linii 400 kV. Gdyby były szersze, tak jak na Zachodzie, to w promieniu 400 metrów od linii nie można byłoby się budować.

Widmo katastrofy
W liście otwartym do premier Beaty Szydło i prezesa PIS-u Jarosława Kaczyńskiego, z dnia 9 maja 2016 roku, mieszkańcy wyrażają nadzieję, że „(…) Państwo stanie w obronie zwykłych obywateli, a nie tylko grup biznesowych, broniąc ich partykularnych interesów. (…)”. Mieszkańcy Jaktorowa są zbulwersowani, postawą urzędu gminy. Zarzucają urzędnikom, że nie informowali o planowanej inwestycji, mimo że pozwolenie na budowę zostało wydane w marcu 2015 roku i już wtedy było wiadomo, że przez gminę będzie przebiegała linia.
– Bez problemu otrzymaliśmy pozwolenie na budowę domu i nikt nie powiedział nam o tym, że będzie planowana tutaj jakakolwiek inwestycja – mówią mieszkańcy. – Jestem po chorobie nowotworowej, tu znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi, byliśmy szczęśliwi wśród tak pięknej fauny i flory, a teraz okazuje się, że nasza sielanka kończy się i zostajemy z kredytem w wysokości 500 tysięcy. Niewyobrażalnie spadnie cena naszej nieruchomości, jeśli ktoś będzie chciał ją w ogóle kupić. W tym kraju nikt nie myśli o zwykłych obywatelach – bulwersują się mieszkańcy.
- Jaki był cel zatajenia tej informacji? - pytają retorycznie mieszkańcy. - Czy istotny mógł być fakt, że gmina, na terenie której zostanie zrealizowana inwestycja, co roku będzie otrzymywała kwotę w wysokości około 100 tysięcy złotych za kilometr przebiegu linii?

Wybór mniejszego zła
W poniedziałek, 16 maja 2016 roku, podczas trzeciego spotkania Grupy Roboczej, dokonano prezentacji wyników analizy wielokryterialnej pięciu wariantów korytarzy dla budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Ołtarzew. Wskazany został wariant korytarza linii uwzględniający w maksymalny sposób interesy strony społecznej, optymalny dla realizacji inwestycji. Wykorzystuje on istniejące kanały infrastrukturalne, tj. korytarz drogi krajowej nr 50 i autostrady A2 (tzw. wariant DK 50/A2).
- Tak po ludzku trzeba się z tego cieszyć, bo został naprawiony błąd w planowaniu inwestycji – mówi Adam Banaszek. - Wiemy jednak, że mieszkańcy innych miejscowości mogą czuć się poszkodowani wariantem, który wybrano. To bardzo złożony problem, ale myślę, że wybrano po prostu mniejsze zło. Po kilkunastu miesiącach nerwów i stresów znów możemy spać spokojnie.


DG, AB

tagi:     linia 400 kV    Mazowsze

Komentarze
nick: irena,     2016-07-01   13:06:53
chwała tym,którzy myślą za niezorientowanych nowych mieszkańców Jaktorowa.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
· Powiatowy Urząd Pracy już w nowej siedzibie
· Zagrali pieśni o dawnej Warszawie
· Radny: czas zrobić światła lub rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu!
· Mieszkańcy mają dość ciemności
· Wysypisko na gminnej drodze
· Prowizja za dotację dla willi Gryf
· Tragiczna śmierć sołtysa
· Uczcili pamięć bohaterów Powstania
· Zaproponowano nowe trasy 727 i 709!
· Wypadek przy przejściu dla pieszych
· Wspominali bohaterskich obrońców stolicy
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest