Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 624), 2016-05-20
„Nie” dla linii 400 kV na Zachodnim Mazowszu!

JAKTORÓW 16 maja wskazany został wariant korytarza linii uwzględniający interesy strony społecznej i optymalny dla realizacji inwestycji. Wykorzystuje on istniejące kanały infrastrukturalne, tj. korytarz drogi krajowej nr 50 i autostrady A2 (tzw. wariant DK 50/A2)

W konferencji udział wzięli: Joanna Celuch ze stowarzyszenia Nasza Mała Ojczyzna, Piotr Tracz ze stowarzyszenia Zielony Jaktorów, Grzegorz Połutrenko – ekspert od ochrony środowiska, Krzysztof Jarosz – radny gminy Jaktorów oraz Adam Banaszek, mieszkaniec gminy. Prelegenci przedstawili swoją opinię na temat planowanej inwestycji.
Podkreślano, że przebieg linii m.in. przez gminy Jaktorów, Żabia Wola i Radziejowice doprowadzi do degradacji terenów zielonych. Jak podnoszono linia planowana była od 30 lat i nagle nieoczekiwanie i bez konsultacji społecznych, całkowicie zmieniła swój przebieg. Mieszkańcy pytali: kto i dlaczego podjął decyzję o takim przebiegu linii?

Bez informacji, bez konsultacji
Mieszkańcy podkreślają, że początkowo linia planowana była w tzw. korytarzu historycznym i miała przebiegać m.in. przez Piaseczno, Lesznowolę oraz Nadarzyn. Ich zdaniem, linia zaprojektowana została przez teren gminy Jaktorów, ponieważ urzędnicy posługiwali się nieaktualnymi mapami z 1981 roku. Mają jednak nadzieję, że sprawie przyjrzy się NIK albo zostanie powołana specjalna Komisja Śledcza. Zdaniem mieszkańców najkorzystniejsza byłaby budowa linii technologią podziemną, jednak tego typu inwestycji w Polsce dotychczas nie realizowano. Normy polskie dotyczące promieniowania długofalowego linii elektroenergetycznych są bardzo niskie w porównaniu do europejskich, dlatego też korytarze pod budowę linii są bardzo wąskie - 70 metrów w przypadku linii 400 kV. Gdyby były szersze, tak jak na Zachodzie, to w promieniu 400 metrów od linii nie można byłoby się budować.

Widmo katastrofy
W liście otwartym do premier Beaty Szydło i prezesa PIS-u Jarosława Kaczyńskiego, z dnia 9 maja 2016 roku, mieszkańcy wyrażają nadzieję, że „(…) Państwo stanie w obronie zwykłych obywateli, a nie tylko grup biznesowych, broniąc ich partykularnych interesów. (…)”. Mieszkańcy Jaktorowa są zbulwersowani, postawą urzędu gminy. Zarzucają urzędnikom, że nie informowali o planowanej inwestycji, mimo że pozwolenie na budowę zostało wydane w marcu 2015 roku i już wtedy było wiadomo, że przez gminę będzie przebiegała linia.
– Bez problemu otrzymaliśmy pozwolenie na budowę domu i nikt nie powiedział nam o tym, że będzie planowana tutaj jakakolwiek inwestycja – mówią mieszkańcy. – Jestem po chorobie nowotworowej, tu znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi, byliśmy szczęśliwi wśród tak pięknej fauny i flory, a teraz okazuje się, że nasza sielanka kończy się i zostajemy z kredytem w wysokości 500 tysięcy. Niewyobrażalnie spadnie cena naszej nieruchomości, jeśli ktoś będzie chciał ją w ogóle kupić. W tym kraju nikt nie myśli o zwykłych obywatelach – bulwersują się mieszkańcy.
- Jaki był cel zatajenia tej informacji? - pytają retorycznie mieszkańcy. - Czy istotny mógł być fakt, że gmina, na terenie której zostanie zrealizowana inwestycja, co roku będzie otrzymywała kwotę w wysokości około 100 tysięcy złotych za kilometr przebiegu linii?

Wybór mniejszego zła
W poniedziałek, 16 maja 2016 roku, podczas trzeciego spotkania Grupy Roboczej, dokonano prezentacji wyników analizy wielokryterialnej pięciu wariantów korytarzy dla budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Ołtarzew. Wskazany został wariant korytarza linii uwzględniający w maksymalny sposób interesy strony społecznej, optymalny dla realizacji inwestycji. Wykorzystuje on istniejące kanały infrastrukturalne, tj. korytarz drogi krajowej nr 50 i autostrady A2 (tzw. wariant DK 50/A2).
- Tak po ludzku trzeba się z tego cieszyć, bo został naprawiony błąd w planowaniu inwestycji – mówi Adam Banaszek. - Wiemy jednak, że mieszkańcy innych miejscowości mogą czuć się poszkodowani wariantem, który wybrano. To bardzo złożony problem, ale myślę, że wybrano po prostu mniejsze zło. Po kilkunastu miesiącach nerwów i stresów znów możemy spać spokojnie.


DG, AB

tagi:     linia 400 kV    Mazowsze

Komentarze
nick: irena,     2016-07-01   13:06:53
chwała tym,którzy myślą za niezorientowanych nowych mieszkańców Jaktorowa.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest