Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 626), 2016-06-10
Przetarg na projekt drogi 721 rozstrzygnięty

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA/POWIAT W piątek, 3 czerwca Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił wykonawcę projektu odcinka drogi nr 721 pomiędzy Piasecznem a Konstancinem-Jeziorną. Tymczasem piaseczyńskie starostwo powiatowe niespodziewanie wycofało się z współfinansowania opracowania tejże dokumentacji

Na modernizację odcinka drogi pomiędzy ul. Julianowską w Piasecznie a Skolimowską w Konstancinie-Jeziornie z niecierpliwością czekają mieszkańcy i kierowcy. Na trasie należącej do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich brakuje w szczególności chodników oraz przejść dla pieszych. Ponadto natężenie ruchu przekracza przepustowość drogi, co czyni ją bardzo niebezpieczną.

Konieczne uzupełnienie ofert
W kwietniu MZDW ogłosił przetarg na pierwszą część zadania, czyli zaprojektowanie drogi. W piątek, 3 czerwca MZDW poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty spośród czterech złożonych.
Najniższą cenę zaproponowało Biuro Projektów Trasa Sp. Z o.o. z Poznania, które wykona opracowanie za 1 mln 69 tys. złotych. Najwyższa oferta opiewała na kwotę 1,5 mln zł i oczywiście została odrzucona. Wybrany wykonawca będzie miał 26 miesięcy na wykonanie projektu.
Chęć współfinansowania dokumentacji projektowej deklarowały wcześniej gminy Piaseczno i Konstancin, jak również starostwo powiatowe, które miały pokryć po 25 proc. kosztów. Kolejnych 25 proc. zapłacić miało MZDW. - 6 mają otwarto koperty, a najtańsza oferta opiewa na kwotę nieco ponad miliona złotych – mówił na ostatniej sesji rady miejskiej Konstancina-Jeziorny burmistrz Kazimierz Jańczuk. - Nasza gmina oraz Piaseczno na piśmie wyartykułowały chęć współfinansowania. Jednak w ostatnim czasie dyrektor MZDW poinformował mnie, że ze swoich wcześniejszych deklaracji wycofało się starostwo. Ponieważ zostało trzech partnerów, dyrektor spytał, czy my i Piaseczno zwiększymy środki do 33 proc. kosztów.

Temat do rozważenia
Jak informował burmistrz, zażądał od MZDW kopii pisma od starostwa, by dowiedzieć się dlaczego odstąpiło od współfinansowania. - Odpowiedź jest mniej więcej taka, że „my sugerowaliśmy, by zrobić to inaczej i w tej sytuacji nie będziemy dofinansowywać i nie zarezerwowaliśmy środków finansowych na ten cel – powiedział Kazimierz Jańczuk. - MZDW niezależnie od tego, czy my zwiększymy nakłady czy nie, nie może się z niczego wycofać. My mamy temat do rozważenia.
Dalsze kroki w sprawie zwiększenia kwoty przez konstanciński samorząd nie będą podjęte wcześniej niż jesienią. Pieniądze na ten cel winny być zarezerwowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na przyszły rok.

Można budować małymi kroczkami
Ksawery Gut, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego podkreśla, że to starostwo wystąpiło do burmistrzów Konstancina i Piaseczna z inicjatywą podjęcia współpracy z województwem w sprawie opracowania dokumentacji przebudowy drogi. - Po uzyskaniu akceptacji zaproponowało dyrekcji MZDW wsparcie na konkretne rozwiązanie, czyli opracowanie uproszczonej dokumentacji na tzw. zgłoszenie robót, krótszymi odcinkami drogi, tak, jak to miało miejsce na tej samej drodze na terenie gminy Lesznowola – informuje Ksawery Gut. - Małymi kroczkami gmina wybudowała tam chodnik. Taka procedura jest tańsza i szybsza, a cel osiągnięty. Z nieznanych mi powodów dyrektor MZDW zmienił zdanie bez konsultacji z nami i postanowił o zleceniu kompleksowej dokumentacji rozbudowy drogi. Domyślam się, że MZDW nie znalazłoby w tym roku około 2 mln zł na wykonanie pierwszego ok. 1 km odcinka, choć też deklarowaliśmy wsparcie w wykonaniu robót, np. remontu jezdni. Mamy swoją ekipę i maszyny i z powodzeniem wykonujemy sami większość dróg powiatowych w bardzo dobrej jakości. Takie zachowanie jest zwykłym mykiem politycznym i odciągnięciem tej inwestycji w czasie – dodaje.

Nie będziemy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu
Zdaniem Guta wykonanie projektu nie gwarantuje rozpoczęcia robót drogowych w najbliższych latach. - Za 3 lata województwo nie będzie bogatsze i nie będzie go stać na kompleksową przebudowę drogi (może to pochłonąć nawet ok. 35 mln złotych przyp. red.) – stwierdza. - Już teraz nie mają pieniędzy na realizację odcinka w Piasecznie od ul. Mleczarskiej do ul. Julianowskiej, choć posiadają wszystkie pozwolenia od 3 lat. Dlatego nie będziemy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, które jest bardzo oddalone w czasie, a jego realizacja bardzo niepewna. Gdyby sprawy były załatwiane tak, jak ustalaliśmy, to wsparlibyśmy też budowę – dodaje członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.
Anna Żuber
Komentarze
nick: adam,     2016-06-10   15:01:21
Nareszcie głos rozsądku szkoda że zabrakło go w Lesznowoli już dawno mogliśmy mieć drogę 721 wystarczyło wyciąć trochę drzew i poszrzyć istniejącą przez Magdalenkę a tak czekaj tatka latka,a okoliczne dogi choćby ulica Gąsek czy Konieczna bez nawieżchni

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Możesz pomóc Szlachetnej Paczce
· Jarmark przyciągnął mieszkańców
· Zbliża się remont alei Róż
· Dzień podziękowań i zabawy
· Pożegnali lato, powitali szkołę
· Otworzyli basen. Ale bez zjeżdżalni
· Święty Stanisław patronem miasta
· Problemy z odbudową plebanii
· Niedoróbki na Szkolnej
· Pływali aż miło
· Nowymi szlakami przez piękne miasto
· Ryxa będzie jak nowa, ale za rok
· Śmiertelny wypadek w Mrokowie
· Prażmów pożegna lato
· Problem dzików powrócił
· Cieplny rozwód dał milion oszczędności
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Eleni zaśpiewa na finał dożynek
· Nowy wóz bojowy dla OSP Biskupice
· Pruszkowski Festiwal Archeologiczny „ARTEfakty”
· Mieszkańcy bawili się na dożynkach
· Książka o historii gminy
· Cztery piętra i 300 aut. Zaparkujesz za miesiąc
· Dni Brwinowa z ostrym graniem i bitwą
· Karkołomna podróż po zmroku
· Powstanie nowoczesny punkt przesiadkowy
· 60 lat razem
· Koniec linii zastępczych. Z jednym wyjątkiem
· Śmiertelny wypadek przy budowie „Pastewnika”
· Kambo: prokuratura kończy śledztwo
· 3500 trójkątów na 100-lecie Niepodległej
· Wąż zbożowy napędził strachu
· Na inaugurację roku poświęcono nową szkołę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest