Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 626), 2016-06-10
W gminie jak w rodzinie

LESZNOWOLA Kilka miesięcy temu w urzędzie gminy znalazły zatrudnienie żona radnego Sławomira Świtka oraz bratanica radnego Konrada Borowskiego. Okazuje się, że krewnych radnych, którzy pracują w urzędzie lub jednostkach podległych jest więcej, co – pomijając kwestie etyczne - może odbijać się na niezależności radnych

O stanowisko podinspektora ds. kontroli i egzekucji podatkowej, które – jak można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie gminy Lesznowola - objęła Irmina Świtek, ubiegało się sześciu kandydatów. - Pani Irmina Świtek posiada wyższe wykształcenie magisterskie na kierunku ekonomia oraz długoletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach pracy związanych z wykonywaniem czynności kontrolnych, a także z prowadzeniem windykacji należności – uzasadnia wybór wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik. - Pani Irmina Świtek wykazała się bardzo dobrą znajomością prawa z zakresu administracji samorządowej, kpa, ordynacji podatkowej i ustawy o egzekucji administracyjnej.
Niczego dziwnego w zatrudnieniu żony nie widzi również sam radny. - Żona ma bardzo wysokie kwalifikacje, sądzę, że gmina będzie miała z niej pociechę – dodaje.
O stanowisko podinspektora ds. kontroli wewnętrznej ubiegało się siedmiu kandydatów. Tu procedurę konkursową, jak czytamy w BIP-ie, wygrała Sylwia Borowska. - W związku z przeprowadzoną oceną z posiadanej wiedzy, pani Sylwia Borowska wykazała się najlepszą znajomością prawa z zakresu samorządu terytorialnego, finansów publicznych, kpa oraz uzyskała największą ilość przyznanych punktów w końcowej ocenie komisji konkursowej - napisano w uzasadnieniu. Gdy zapytaliśmy radnego Borowskiego czy udzielił bratanicy protekcji, ten lekko się obruszył. - Żadnej rekomendacji nie było – zapewnił.

Wszystko zostaje w rodzinie,
bo wygrywają najlepsi

Z naszych ustaleń wynika, że w urzędzie gminy i jednostkach podległych zatrudnieni są także krewni innych radnych. Część z nich pracowało, zanim ich bliscy zaczęli sprawować mandat. Na przykład w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej zatrudniona jest córka radnego Jerzego Wiśniewskiego – Aleksandra.
- Rada gminy nie ma wpływu na pracę GOPS-u – mówi radny Wiśniewski. - Nie udzielałem córce protekcji, przeszła wszystkie szczeble kariery i z tego co wiem jest dobrym pracownikiem.
W referacie realizacji i egzekucji podatków pracuje bratowa radnego Borowskiego, Hanna. Syn radnego Piotra Gąsiorowskiego, Łukasz znalazł natomiast zatrudnienie w referacie gospodarki odpadami komunalnymi, a córka radnego Sokołowskiego, Paulina w GOK-u.
- Był konkurs i syn go wygrał, żadnej protekcji nie było – mówi radny Gąsiorowski. - Jeśli by nie było można, to by nie pracował, ale można, więc pracuje – dodaje rezolutnie radny.
- Gmina Lesznowola zawsze rekrutowała pracowników na podstawie konkursów, także wtedy gdy nie było jeszcze obowiązku ustawowego – mówi wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik. - Osoby, które biorą udział w rekrutacji i wygrywają konkursy osiągają najwyższe wyniki. To oczywiste, że aplikują również mieszkańcy gminy Lesznowola, a wśród nich także ci, którzy są spokrewnieni z radnymi, sołtysami czy urzędnikami. To jednak nie ma żadnego znaczenia, bo wygrywają zawsze najlepsi.

Co robią radni?
W myśl obowiązującego prawa, radni nie mogą być zatrudnieni w urzędzie gminy. Mogą natomiast pracować w jednostkach podległych. I tak w niedawno utworzonym Centrum Sportu pracuje radny Łukasz Grochala, który zajmuje się m.in. organizacją imprez sportowych i uzupełnianiem strony internetowej jednostki. Z kolei w Lesznowolskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, które jest spółką gminną, są zatrudnieni radny Mirosław Wilusz oraz radny Piotr Gąsiorowski, zaś w ZOPO - radna Janina Tomera (pracowała tam, zanim została radną). Do niedawna w Centrum Sportu pracował także radny Marcin Kania, ale jak nas poinformował, nie przedłużył umowy z powodów osobistych.

Gmina pod ochroną
Odpowiedzialną funkcję w urzędzie gminy pełni radny Marek Sokołowski, który zajmuje się ochroną budynku. Radny nie jest zatrudniony bezpośrednio przez gminę, lecz pracuje dla firmy Konsalnet, która ma podpisaną z urzędem umowę. W 2015 roku gmina zapłaciła firmie za ochronę 115 tys. zł, w tym roku usługa ta będzie kosztować prawie 125 tys. zł.
- Ochrona ma charakter kompleksowy i obejmuje oprócz ochrony fizycznej również zdalny monitoring, patrole interwencyjne i dyżury doraźne w dni wolne od pracy – informuje Agnieszka Adamus z gminnego wydziału promocji.
- Do umowy z firmą ochroniarską skłoniły nas przypadki kradzieży, które niestety zdarzały się w naszym urzędzie – dodaje wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.
- Niektórzy ludzie przychodzący do urzędu zachowują się agresywnie, musi być ktoś, kto zwróci im uwagę – wyjaśnia charakter swojej pracy radny. - Zwykle to skutkuje i petenci robią się grzeczniejsi. Czy ochrona urzędu gminy rzeczywiście musi tyle kosztować, biorąc pod uwagę że kilkadziesiąt metrów dalej jest całodobowy komisariat, w którym pracuje na stałe 25 funkcjonariuszy? Ciekawi jak wygląda to w innych gminach o podobnej charakterystyce, zadzwoniliśmy do Prażmowa. - Nie widzimy potrzeby zatrudniania ochroniarza – mówi wicewójt Jan Dąbek. - To spokojna gmina. Mam natomiast w urzędzie biuro podawcze, które przyjmuje dokumenty i dogląda całości. Poza tym urząd całą dobę jest monitorowany. Ale to kosztuje nie więcej niż 150 zł miesięcznie.


TW
Komentarze
nick: mieszkaniec ze stażem,     2016-06-10   14:53:10
mieszkam w tej gminie już 50 lat pracownicy gminni to jedna klika ta sama od wielu lat,łatwo nimi zarządzać i są posłuszni
nick: Ala,     2016-06-11   15:55:17
Tak, potwierdzam. Mój przyjaciel K wie jak zarządzać pracownikami, ma to we krwi jeszcze ze służby w UB, i nie takie numery mi zalegalizował.
nick: speedbandit,     2016-06-11   17:28:26
A gdzie pani Poterała i jej córka? Panie redaktorze: lista jest niekompletna.
nick: On,     2016-06-11   20:07:03
Speedbandit dokladnie!!! Tak samo w GOK cicha woda Pani dyrektor ktorej maz tez nagle stal sie kierowca w gminie W Lesznowoli Stanowisko zawsze sie znajdzie z wyksztalceniem czy BEZ !
nick: Romek,     2016-06-12   12:09:05
Nepotyzm jest w każdym samorządzie, taki mamy klimat
nick: wójtowa,     2016-06-12   22:10:43
nasza gmina fair-play wszystko jest czyste i przejrzyste nie srajcie we własne gniazdko,a pro po poszukujemy donosicieli mile widziani
nick: Woleeee,     2016-06-14   21:40:33
Z tego co słyszałam to bratanica pana Borowskiego jeszcze przed ukończeniem studiów rozpoczęła prace, wiec dziwne ze miała najlepsza wiedzę z tego wszystkiego
nick: mieszkanka,     2016-06-16   11:10:31
Ale z drugiej strony... jakie to ma znaczenie? Jeśli nie ma podległości służbowej nie widzę w tym przestępstwa. Tak się dzieje wszędzie, w każdym urzędzie. Zwłaszcza w takim, który zlokalizowany jest w niewielkich miasteczkach, wsiach itp. Taka sytuacja ma także drugą stronę. Osoby spokrewnione zazwyczaj bardziej się pilnują w pracy, gdyż ich działania mogą mieć wpływ na drugą osobę.
nick: gucio,     2016-06-16   14:22:12
hi hi
nick: Józef,     2016-07-08   16:33:38
He he, no to zostali zdemaskowani. Najbardziej szkoda tych, którzy biorą udział w procedurach konkursowych licząc, że mają szansę w uczciwy sposób dostać pracę.
nick: ola,     2016-07-13   13:34:11
w szkle nr 1 w konstancinie 100 dzieci brało udział w puł koloni na kturej jeżdziły na wycieczki i robiły prace w zespole były podzielone na rużne grupy do rużnych pań kture uczyły w tej szkole
nick: BEBE,     2016-08-01   13:59:43
A jak sie ma pani Klocek. Pewnie dobrze. No i pani Ołów pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy macie panie czyste sumienie w szczególności pani kierownik GOPSu.
nick: romek,     2016-08-03   21:19:01
Pani Ołów jak sama nazwa tego metalu wskazuje że jest toksyczna jaki większość rodziny gminnej-czytaj mafia po włosku Comorra,dlatego jestem zdania że radni jak i Wójt ,powinni mieć jedną kadencję,gmina Fair-Play tylko z nazwy
nick: jaś ,     2016-08-04   16:19:35
Klocek wiadomo ja codziennie idę stawać ,,Klocek,,do wc,do tego Ołów bardzo rakotwórczy metal też,i jak ma tam być dobrze i śmierdzi i truje hi hi
nick: jan,     2016-08-05   09:08:55
wczoraj w sprawie dla reportera była pokazana rodzina zakrzewskich z Lesznowoli gdzie przyjeżdza policja i pali sobie fajki z oprawcami(dziećmi tych starszych rodziców) na balkonie,policja też trzyma sztamę ze swoimi bo nie będą srać we własne gniazdko taka jest mentalność polaków tylko proszę nie obrażajcie się ludziska,bo z jednej strony ojoj ojoj a z drugiej ty taki nie taki,tak samo jest w gminie 99% pracowników to jest sitwa rodzin i jak ktoś coś powie publicznie nie tak to wtedy przypuszczają atak ze wszystkich stron,bardzo dobrze że tu możemy pisać i czyta tego rzesza normalnych ludzi,przepraszam jeśli kogoś uraziłem nie było to moją intencją,pozdrawiam mieszkańców,ale nie donosicieli gminnych-bo są specjalni ludzie w gminie którzy to czytają i zaraz odpisują jacy jesteśmy głupi albo mało metoryczni
nick: janko muzykant,     2016-08-10   20:53:12
a ja tam nie narzekam wiadomo co z kim i za ile,a tak to wszystko można załatwić,w Polsce tylko ryba nie bierze
nick: kobalt,     2016-08-16   21:32:30
mój mąż jest najlepszym kierowcą pod słońcem w tym roku dostał tylko trzy mandaty no niestety to nie nasi go przydybali,ma bardzo dobre serce choć ołowiane nazwisko,nie wiem ludziska c o od niego chcecie,staram się jak mogę popieram swoje
nick: jacek,     2016-08-24   21:01:36
kocham was Polsko
nick: gucio,     2016-08-26   23:36:46
popieracie siebie nawzajem jak wólkę kosowską mafia polsko -wietnamska sprzedaż podróbek bez VAT-u praca na czarno żyć nie umierać w Lesznowoli
nick: maja,     2016-08-29   23:11:49
drogi guciu brak gospodarza,nasi żółci przyjaciele też ludzie
nick: jacek,     2016-09-01   08:05:52
tak samo się dzieje jak w Warszawie na pewno Pani Wójt nic nie wie że są takie nieprawidłowości,ale to się zamiecie pod dywan,są ważniejsze sprawy choćby pieczenie ziemniaka hi hi
nick: jojo,     2016-09-02   21:11:45
a takie fajne mieliśmy powitania lata w Magdalence na górkach był nastrój,a tak jest kupa-pieczenie ziemniaka,pieczenie
nick: ołów,     2016-09-07   18:15:08
oj ciężko mi a taka jestem wam oddana
nick: Zdzichu,     2016-09-09   12:17:46
a dlaczego w urzędzie pracuje tak mało mężczyzn? Czy to też jest przypadek? A może pani wójt ma złe doświadczenia z płcią przeciwną? Może uważa, że mężczyźni nie potrafią stanąć na wysokości zadania, a gmina to dla nich za wysokie progi? Gdyby w urzędzie rządził wójt i zatrudniał samych mężczyzn, byłby szowinistą. A jak pracują same baby to jest ok.
nick: jojo,     2016-09-09   20:38:23
nieraz ciężko jest stanąć na wysokości zadania hi hi
nick: karol,     2016-09-10   07:11:55
no i powiększa się gminna rodzina jeszcze jedna babeczka,spisek -chyba w domu nie dostają to chcą się wyżyć w gminie,oj biada wam faceci w rajtuzach -faceci urzędnicy
nick: jacek,     2016-09-12   13:34:40
Rzeczpospolita Babska wypisz wymal,uj Ranczo
nick: ania,     2016-09-13   20:19:47
bo faceci to lenie i nieroby,kochamy Panią Wójt,kobiety inaczej postrzegają sprawy i lepiej rządzą
nick: dusza nie człowiek,     2016-09-15   21:20:33
nie srajcie we własne gniazdko,żyć nie umierać,tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco
nick: jojo,     2016-09-19   09:24:08
gmina fajna ale ta otoczka baby-śmierdzi na odległość
nick: ania,     2016-09-21   20:12:47
baby to są ale w nosie,jełopie
nick: ołów,     2016-09-22   20:56:34
i co gamonie
nick: jojo,     2016-09-25   21:01:29
przepraszam straszny cham ze mnie
nick: jojo,     2016-09-29   07:08:30
ale nie ulega kwestii że nie dobrze się dzieje ,bo pracę dostają dupolizy
nick: lato,     2016-09-30   08:44:44
do jaś: szkoda, że masz taki ciężki los w wc....
nick: Jojo,     2016-09-30   12:59:16
Ciekawe kto komu,ja tu nie pracuję bo tu same, prawie same teściowej hi hi
nick: Atrakcyjny Kazimierz ,     2016-10-07   13:55:33
Noooo jest paru chłopów, nie jełopów
nick: Jasio ,     2017-01-21   17:04:02
Oj zabierze się za was PiS nareszcie będą mogli wójtowie, burmistrzowie rządzić tylko dwie kadencję oj odbiorą się wam do... py, skończy się sitwa gminna

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Koniec bloków, szeregowców i bliźniaków?
· Zbudował płot, nie otrzymał zapłaty. Teraz temat powrócił
· Wkrótce Radosna Wigilia
· Przekazali dary dla bezdomnych zwierząt
· Kulisy wstrząsającej zbrodni
· Czarny weekend na drogach
· Światła przy Lidlu zakorkowały drogę 721
· Dlaczego 709 „wyrzuca” pasażerów przed dworcem PKP?
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Gmina chce wydać prawie 39 mln zł na inwestycje
· Nie chcą w sąsiedztwie masztu, który obniży cenę ich nieruchomości
· Dostał mieszkanie i drugie życie
· Co powstanie na terenie dawnej papierni?
· Pętla się zaciska
· Budowa Wąskiej ma kosztować 4 mln zł. Czy w gminie nie ma pilniejszych inwestycji?
· Co dalej z Fabryczną? Czy mieszkańcy padną ofiarą sporu gminy ze starostą?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest