Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 628), 2016-06-24
W klimacie dawnego Konstancina

123
KONSTANCIN-JEZIORNA W weekend (18 i 19 czerwca) w Parku Zdrojowym odbyły się Dni Konstancina. Mieszkańcy i kuracjusze uzdrowiska, zachęceni piękną pogodą, tłumnie uczestniczyli w przeróżnych atrakcjach, przygotowanych z tej okazji, m.in. wystawach, koncertach, pikniku czy jak zwykle widowiskowej paradzie retro

Święto Konstancina rozpoczęło się w sobotę (18 czerwca) od zmagań sportowych. Chętni mogli wziąć udział w turnieju siatkówki plażowej o Puchar Burmistrza Konstancina-Jeziorny czy rozgrywkach w speed badmintona.
W południe otwarto wystawę pokonkursową „Projekty rewitalizacji zabytkowej architektury Konstancina-Jeziorny“. Godzinę później zaprezentowano modele zabytkowych willi konstancińskich autorstwa Andrzeja Makulskiego.

Wyjątkowe kobiety Konstancina
Zainteresowaniem cieszyła się inna plenerowa wystawa - „Kobiety Konstancina“, która powstała w ramach Wirtualnego Muzeum Konstancina. Lucyna Messal – legenda polskiej sceny operetkowej (1886-1951), malarka Monika Żeromska, Konstancja z hr. Potulickich hr. Skórzewska (1839-1910), od której imienia pochodzi nazwa uzdrowiska, filantropka Sue Ryder (1923-2000) czy Jadwiga Jędrzejowska (1912-1980) – polska tenisistka, finalistka słynnego Wimbledonu, 65-krotna zwyciężczyni Mistrzostw Polski i 28-krotna triumfatorka międzynarodowych MP, to tylko niektóre z wybitnych postaci, z jakimi można było zapoznać się na placu przed Konstancińskim Domem Kultury. Sylwetki z bogatym opisem pań, które mieszkały bądź bywały w Konstancinie, opatrzono fotografiami.
- Wystawę przygotowaliśmy niedawno i zaprezentowaliśmy po raz pierwszy właśnie podczas Dni Konstancina – informuje Alicja Dzięgielewska z Konstancińskiego Domu Kultury. - Sporo chętnych przyciągnęły wycieczki po Konstancinie z przewodnikiem.

Mlynkova przyciągnęła tłumy
Po południu rozpoczęła się gra miejska, a także szereg atrakcji dla dzieci, w tym animacje z Bajkostworami z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, warsztaty naukowe i artystyczne, a także przejażdżki kucykami.
Rozmaitości oferowały liczne stoiska handlowe w głównej alei Parku Zdrojowego. Na scenie amfiteatru wystąpiły natomiast lokalne zespoły. Gwiazdą wieczoru była wokalistka Halina Mlynkova, która przyciągnęła tłumy widzów.
Z kolei w niedzielę w Konstancinie można było cofnąć się do okresu zwanego Belle Epoque (1871-1914), czyli pięknej epoki rozkwitu, spokoju i rozwoju techniki oraz przemysłu. Chętni wzięli udział w turnieju tenisa Retro Cup, retro pikniku na trawie, a także w grach i zabaw z epoki.

Stroje na medal
O godz. 13.30 spod Starej Papierni ruszyła wielka parada retro. Wytwornym damom i równie eleganckim panom towarzyszyła Orkiestra „Moderato“ z Warki, a także chłopcy roznoszący „Jednodniówkę“. Były też zabytkowe pojazdy, które nieco zmąciły uzdrowiskowy klimat, jednak ich piękno wynagradzało tę małą i na szczęście chwilową niedogodność.
Zanim na scenę wkroczyli artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej z repertuarem arii i duetów operowych i operetkowych w klimacie Belle Epoque, a także Teatr Akt z widowiskiem „Poza Czasem“, rozstrzygnięto konkurs na strój retro. W kategorii indywidualnej zwyciężyli Małgorzata Kostecka oraz Andrzej Klarkowski, a wyróżnienia przyznano Małgorzacie Jóźwik oraz Kamili Gibas. W kategorii rodzinnej za najpiękniejszy strój retro uznano ubiór państwa Anny, Jacka, Zosi i Marysi Kacprowiczów oraz państwa Agaty, Aureli i Kasi Kuran.
W tych szczególnych dla gminy dniach o klimacie Konstancina z dawnych lat przypominała także wielka fotografia, która zawisła przy KDK. Zdjęcie przekazała nieżyjąca już mieszkanka Maria Jarecka. Uwieczniono na niej właścicieli willi konstancińskich podczas majówki. Fotografię wykonano w 1911 roku na terenie Konstancina.
ANNA ŻUBER

tagi:    DNI KONSTANCINA    RETRO    PIKNIK    PARADA

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest