Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 632), 2016-07-21
Niech się mury pną do góry

PRUSZKÓW W środę, 13 lipca przy ul. Jarzynowej odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego oraz kamienia węgielnego pod budowę kompleksu oświatowego. - Cieszę się, że ten obiekt będzie służył młodym pokoleniom – mówił Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele urzędu miasta, na czele z prezydentem Janem Starzyńskim i jego zastępcą Andrzejem Kurzelą. Obecni byli także radni miejscy, pracownicy urzędu i podległych mu jednostek oraz wykonawcy inwestycji – firmy SKANSKA. Ta przed rozpoczęciem ceremonii przygotowała wszystkich bez wyjątku do wejścia na plac budowy. Uczestnicy otrzymali specjalne okulary ochronne, rękawice, kamizelki, kaski, a także buty.

W mieście się buduje, nie likwiduje
Po podpisaniu aktu erekcyjnego i jego poświęceniu odbyło się wmurowanie dokumentu wraz z kamieniem węgielnym. Następnie głos zabrał Jan Starzyński.
- Dwa lata temu w Polsce szkoły podstawowe były zamykane, zlikwidowano ich około tysiąca. W Pruszkowie, podczas mojej prezydentury, rozpoczynamy budowę drugiej szkoły podstawowej, a w przyszłym roku rozpoczniemy budowę kolejnej na Gąsinie Mieszkaniowym.

Pruszków dobrym miejscem
do życia

Jestem dumny, że możemy wybudować ten obiekt, realizując marzenia mieszkańców Pruszkowa – mówił Maciej Kiser, menadżer projektu z oddziału firmy SKANSKA w Warszawie. - Wierzę, że dla dzieci będą tu nie tylko komfortowe warunki do nauki, ale będą tu też z chęcią spędzać czas wolny - na placach zabaw, boiskach czy bieżniach.
- Uczestniczenie w takich momentach jest bardzo budujące – podkreślił Krzysztof Biskupski, przewodniczący rady miasta Pruszkowa. - Jesteśmy jednym z nielicznych miast w okolicy, od Warszawy do Żyrardowa, gdzie buduje się żłobki i przedszkola. To świadczy o tym, że nasze miasto jest wybierane przez obywateli Polski, którzy chętnie się do nas sprowadzają.

Zaprojektuj i wybuduj za 35 mln zł
Bąki to dynamicznie rozwijająca się dzielnica Pruszkowa, której potrzebny jest obiekt służący edukacji i rozwojowi fizycznemu dzieci i młodzieży. Obecnie młodzi mieszkańcy miasta z tego rejonu muszą uczęszczać do placówek na Żbikowie, w centrum miasta czy w sąsiednim Piastowie.
Obiekt z pełnym zapleczem, do którego obsługi będą wykorzystywane energooszczędne rozwiązania, wykonywany jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” i kosztować będzie blisko 35 mln złotych. Na kompleks oświatowo-sportowy przy ul. Jarzynowej w dzielnicy Bąki składać się będzie szkoła podstawowa, przedszkole i żłobek.

Przyjaźnie i kompleksowo
Szkoła o powierzchni 3656 m kw., powierzchni użytkowej 6464 m kw. i kubaturze 21 497 m sześciennych pomieści 17 pracowni lekcyjnych, pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem sanitarno-szatniowym i salami pomocniczymi, scenę, stołówkę i kuchnię, bibliotekę z pracownią multimedialną, dwie świetlice z salą zajęć wyrównawczych. Będą też pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, pokój cichej pracy, zaplecze socjalne, pomieszczenia administracyjne, sanitarne, pomocnicze i techniczne oraz szatnie. Wokół obiektu do dyspozycji uczniów będą elementy małej architektury: murki oporowe, rampy, schodki, ławki oraz dwa boiska sportowe o nawierzchniach syntetycznych.
Oddzielne wejście do strefy sali gimnastycznej umożliwi korzystanie z niej jako ośrodka miejskiego sportu i kultury. Budynek mieszczący żłobek i przedszkole będzie nowoczesny i przyjazny dzieciom. Obydwie placówki połączone zostaną wspólnym dziedzińcem i salą rekreacyjną. Obiekt o powierzchni zabudowy 3195 m kw. i kubaturze 9593 m sześć. pomieści także pełne zaplecze rekreacyjno-edukacyjne oraz gastronomiczne, infrastrukturę towarzyszącą tj. place zabaw, elementy małej architektury, zieleńce oraz parkingi dla rodziców dowożących dzieci. Nowoczesna architektura i zróżnicowana kolorystyka pomieszczeń żłobka i przedszkola stworzyć mają warunki do zabawy dla 150 maluchów.
Cały kompleks i jego otoczenie będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Unikatowe rozwiązanie
- Budynki wykonamy w technologii tradycyjnej z prefabrykowanymi stropami i drewnianą więźbą dachową – mówi Marcin Bargłowski, kierownik budowy z firmy SKANSKA. – Ciekawostką natomiast będą gazowe pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami, które zastosujemy w obiekcie – to technologia wykorzystania paliw gazowych do wysokosprawnego wytwarzania energii ciepła i chłodu. Unikatowe na skalę kraju rozwiązanie, pozwala na zwiększenie oszczędności już na etapie eksploatacji poprzez obniżenie zapotrzebowania na moc elektryczną.
Anna Żuber

Unikatowe rozwiązanie
- Budynki wykonamy w technologii tradycyjnej z prefabrykowanymi stropami i drewnianą więźbą dachową – mówi Marcin Bargłowski, kierownik budowy z firmy SKANSKA. – Ciekawostką natomiast będą gazowe pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami, które zastosujemy w obiekcie – to technologia wykorzystania paliw gazowych do wysokosprawnego wytwarzania energii ciepła i chłodu. Gazowe pompy ciepła to unikatowe na skalę kraju rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie oszczędności już na etapie eksploatacji poprzez obniżenie zapotrzebowania na moc elektryczną.
Pierwszą instalację w Europie z gazowymi pompami ciepła z funkcją produkcji energii elektrycznej wykonano zaledwie 2 lata temu w budynkach spółki PGNiG.
ANNA ŻUBER

tagi:    PRUSZKÓW    BĄKI    SZKOŁA

Przeczytaj też
Szkoła jak z marzeń gotowa (2019-02-08)
Uratować tor kolarski (2018-12-21)
Jesteśmy winni im pamięć (2018-11-30)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na cmentarzu chorują kasztanowce
· Ruszyły warsztaty pszczelarskie dla dzieci
· Na trzeźwo też może być fajnie
· Wycinka lasu w Wilczej Górze
· Skromniej, ale z klimatem
· Piękne książki opanowały rynek
· Wspólna biesiada. Wójt podziękował rolnikom
· W Mysiadle zlikwidowano plantację marihuany
· Gmina zadłuży się na 100 mln zł
· Rodzice przedszkolaków skarżą się na posiłki w CEM
· Komunikacyjne zmiany przez pół roku
· Duże zmiany w przychodni w Gołkowie
· Jeszcze ładniejsze Górki Szymona
· Rozgrzebana szkoła w Głoskowie. Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą!
· Mieszkańcy Wczasowej: mamy dość uciążliwości
· Spotkanie z pięknymi książkami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest