Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 września 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 634), 2016-08-12
Poradnia pomaga już 50 lat

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA W tym roku powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna obchodzi 50-lecie swojej działalności. Choć w tym czasie wiele się zmieniło, pracujący w placówce specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiali dobro dzieci. Z okazji jubileuszu planowane są dwie imprezy okolicznościowe. Pierwsza z nich odbędzie się podczas Jarmarku Piaseczyńskiego, 11 września

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna została powołana do życia 1 września 1966 roku, wówczas jako Poradnia Wychowawczo-Zawodowa. Jej pierwszą siedzibą był budynek Biblioteki Pedagogicznej w Piasecznie. W latach 1971-2003 poradnia mieściła się przy ul. Grodzkiej w Konstancinie-Jeziornie. Obecnie znajduje się w budynku internatu ZS RCKU, przy ul. Chyliczkowskiej 20A. Prowadzi także punkt zamiejscowy w Górze Kalwarii przy ul. Ks. Sajny 4.

Zmienia się charakter poradni
Początki opieki psychologicznej nad dziećmi w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku. I choć pierwszy etat państwowego psychologa szkolnego ustanowiono już w 1928 roku, ćwierć wieku później zaczął się etap gwałtownego zamierania psychologii. Zwrot nastąpił dopiero pod koniec lat 50., kiedy to powstał system poradnictwa zawodowego i wychowawczego. Głównym celem postawionym przed piaseczyńską poradnią na początku jej działalności była pomoc w zapobieganiu trudnościom wychowawczym oraz ich rozwiązywanie, ale także pomoc w wyborze przez młodzież dalszego kierunku kształcenia i zawodu. W późniejszych latach poradnia zajmowała się także profilaktyką i diagnozowaniem różnego rodzaju dysfunkcji oraz terapią, pełniąc przy tym rolę doradczą. Dziś prowadzona jest w niej także działalność orzecznicza. Obecna nazwa poradni funkcjonuje od roku 1993.

Pomoc dla całych rodzin
Poradnia przy ul. Chyliczkowskiej służy bezpłatną pomocą psychologiczną, pedagogiczną oraz logopedyczną dzieciom i młodzieży w wieku 0-19 lat. Doradza także rodzicom oraz nauczycielom, zatrudnionym w publicznych i niepublicznych placówkach opiekuńczo-edukacyjnych na terenie powiatu piaseczyńskiego. - Jestem przekonana, że skuteczna pomoc dziecku wymaga współpracy ze środowiskiem, w jakim ono funkcjonuje – mówi Bożena Małkowska-Baranowska, dyrektor placówki. - Dlatego, oprócz diagnozy i terapii dzieci i młodzieży, organizujemy psychoedukację, warsztaty umiejętności wychowawczych oraz terapię dla rodziców. Oferujemy także wsparcie dla profesjonalistów, tj. wychowawców, nauczycieli. Zapraszamy ich na spotkania sieci współpracy i samokształcenia oraz szkolenia.
50 lat temu w poradni, oprócz kierownika, sekretarza i osoby z obsługi, pracowało zaledwie dwóch psychologów i jeden instruktor społeczny. Dziś w placówce zatrudnionych jest ponad 50 osób, w tym 39 to kadra pedagogiczna (psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i terapeuci). Liczba dzieci przyjmowanych w poradni stale wzrasta i sięga już prawie 6000 rocznie. W zakończonym niedawno roku szkolnym poradnia wydała ponad 1400 opinii i prawie 500 orzeczeń.

Poradnia wychodzi do mieszkańców
W ramach obchodów 50-lecia placówki, stoisko poradni zagości w parku miejskim przy ul. Chyliczkowskiej podczas zbliżającego się Jarmarku Piaseczyńskiego, 11 września. - Zapraszamy do nas rodziców, dzieci i wszystkich sympatyków poradni – mówi Bożena Małkowska-Baranowska. - Od godz. 12 do 18 na naszym stoiku będziemy malowali buźki, puszczali gigantyczne bańki mydlane i sadzili rośliny, które potem będzie można zabrać do domu. Zaplanowaliśmy także wiele atrakcyjnych konkursów z nagrodami. Będzie to okazja do bliższego poznania poradni w innych niż zazwyczaj okolicznościach.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Rusza poradnia literacka (2012-10-29)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Integracyjne narodowe czytanie
· Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym
· Nie koszą trawy i chwastów na rondach. Podobno chodzi o ekologię...
· Dni Prażmowa
· Mieszkańcy narzekają na „gołe” przystanki
· Pociąg towarowy zatrzymał się na starej bocznicy
· 6. Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki”
· Kumulacja imprez w Czersku. Będzie się działo!
· Pożar i ciało odnalezione w pogorzelisku
· Jarmark powrócił!
· Powstają nowe parkomaty! Nie wszędzie ceny będą takie same
· Mieszkanka: woda z dachu cieknie mi na głowę!
· Gminna bez odszkodowań
· Dlaczego warto kupować ubezpieczenia samochodowe w Internecie?
· 30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza
· W Józefosławiu otwarto skwer
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest