Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 635), 2016-08-18
Nadciąga rowerowa rewolucja

PIASECZNO/GÓRA KALWARIA/KONSTANCIN-JEZIORNA W najbliższych dwóch latach w naszym regionie ma powstać blisko 100 km dróg rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Pieniądze na nie da głównie Unia Europejska

Budowa atrakcyjnych tras rowerowych jest jednym z metod ograniczania emisji spalin. Unijni urzędnicy liczą, że mając do dyspozycji szerokie, równe, a przede wszystkim bezpieczne ścieżki rowerowe, częściej zostawimy samochód w garażu.
– Drogi rowerowe, których budowę planujemy, będą tak wytyczone, aby ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy, szkoły, stacji kolejowej czy urzędu gminy – tłumaczy Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii.

Czternaście tras
Gmina Piaseczno, jako tzw. lider projektu „Budowa zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych na terenie gmin: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Piaseczno” właśnie złożyła wniosek o jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Opiewa na łącznie niemal 13,5 mln zł.
– Z obecnych informacji wynika, że konkurs zostanie rozstrzygnięty w ciągu pół roku. Wedle założeń, ścieżki mają być wybudowane do połowy 2018 roku – informuje Honorata Kalicińska, doradca burmistrza Piaseczna ds. pozyskiwania środków zewnętrznych.
Samorządy porozumiały się, aby mieć większe szanse na zdobycie euro. Większość odcinków projektowanych dróg rowerowych (jest ich łącznie czternaście) ma połączyć trzy gminy. Ścieżki zostaną tak wybudowane, aby tworzyły spójną sieć i łączyły się z już istniejącymi trasami (np. w gminie Lesznowola czy w Warszawie). Nieoficjalnie od włodarzy gmin usłyszeliśmy, że nawet jeśli całej pożądanej dotacji nie uda się pozyskać, trasy i tak z czasem powstaną.
– Są po prostu potrzebne – mówi Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. – Liczba osób jeżdżących na dwóch kółkach szybko się zwiększa. Wystarczy zobaczyć, jak przybywa rowerów pozostawianych codziennie obok dworca PKP w Piasecznie. Sam staram się dojeżdżać z domu do urzędu rowerem, kiedy tylko mam taką możliwość – dodaje.

W każdym kierunku
W Piasecznie jedna z planowanych dróg ma połączyć już istniejącą ścieżkę na ul. Puławskiej z dworcem PKP w Piasecznie. Kolejną trasą będzie można dojechać z rynku w Piasecznie do centrum Konstancina-Jeziorny (m.in. ulicami Chyliczkowską i Długą), a trzecią z ul. Prawdziwka w Kierszku do Żabieńca. Najdłuższa droga (23,5 km) będzie zaczynała się na ul. Starochylickiej w Piasecznie, dotrze do Wojciechowic, Dobiesza i Baniochy w gminie Góra Kalwaria i zakończy się na ul. Długiej w Konstancinie-Jeziornie. Nowo powstałymi ścieżkami cykliści będą mieli również szansę dojechać z ronda im. Jana Pawła II w uzdrowisku do przeprawy promowej w Gassach i szkoły w Opaczy lub istniejącej ścieżki w stronę Warszawy. Z kolei mieszkańcy Nowinek w gminie Piaseczno bez problemu dojadą do stacji kolejowej w Zalesiu Górnym. Jedna z tras połączy także stację PKP w Górze Kalwarii z Sobikowem i peronem kolejowym w Czachówku. Inne dwie ścieżki przetną kalwaryjskie ulice, aby mieszkańcy osiedli Rybie oraz Marianki dojechali wygodnie do ul. św. Antoniego (stąd inną trasą dotrą do zamku w Czersku).

Rowery przegrały z autami
Droga rowerowa w centrum Piaseczna nie będzie nowością. Przed laty wytyczono ją po ul. Sierakowskiego i Warszawskiej, a później... zlikwidowano.
– Ścieżka przegrała z głodem miejsc parkingowych – przyznaje wiceburmistrz Putkiewicz. Piaseczyńscy urzędnicy liczą, że „z czasem kultura kierowców samochodów się poprawi” i nie będą „na chwilę” zastawiali autami dróg dla rowerów.
W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia Komisji Promocji piaseczyńskiej rady miejskiej, radni pytali też, kiedy w Piasecznie będzie można skorzystać z wypożyczalni rowerów i pojechać nim przykładowo do najbliższej stacji Metra w Kabatach.
– Sprawdzimy, jakie doświadczenia z punktami wypożyczania rowerów ma gmina Konstancin-Jeziorna i policzymy jakie byłyby koszty takiego systemu u nas – obiecał Włodzimierz Rasiński, naczelnik Wydziału Infrastruktury i transportu Publicznego magistratu.


Piotr Chmielewski

tagi:    rower    ścieżki rowerowe    konstancin    piaseczno    góra kalwaria

Komentarze
nick: Etam,     2016-08-19   17:20:09
Temat zastępczy, Pan wieczny wc burmistrz dalej gra swoją zdartą płyt tzm ( Piaseczno jutro a nie dziś). Niech wytłumaczy się oficjalnie dlaczego szkoły nie budóją tylko ściemniają itp. itd. a dalej wynajmują od znanego rodzinnego klanu budynek na szkołę.
nick: marek,     2016-08-19   18:02:15
Oby tylko drogi rowerowe spełniały aktualne warszawskie standardy- były z asfaltu i bez krawężników w poprzek - inaczej znowu będzie problem ścieżek rowerowych, po których rowerzyści nie chcą jeździć by sobie zębów nie powybijać.
nick: kaskader,     2016-08-20   11:23:17
fajnie byłoby pojechac rowerem z wawy do lesznowoli chodniczkiem ja popieram dobre pomysły,a nie wymysły
nick: RowerowyPIaseczyniak,     2016-08-29   12:50:57
Trasy tranzytowe na naszych głównych drogach wojewódzkich, krajowych i często gminnych to priorytet, ale zapominamy o swoich miastach i tak na Wojska Polskiego zamiast zrobić obustronną drogę rowerową, powstał znowu chodnik wieśtuning czyli kostka fazowana, choć setki dzieciaków jeździ do szkoły na hulajnogach i chciałoby się przemieszczać do skparku bezpiecznie, na Powstańców Warszawy wygrały zatoki zamiast obustronnej drogi rowerowej, i jakoś mam wrażanie że cokolwiek w Piasecznie zbudujemy skończy się chodnikiem zamiast obustronnymi drogrami rowerowymi. przede wszystkim musimy udrożnić (nie wiem jak jak już wydano pieniądze) DK79, OKULICKIEGO, poprawić i jeszcze raz wybudować drogi rowerowe wzdłuż najważniejszej osiowej drogi w mieście czyli Wojska Polskiego, wprowadzić na całej Puławskiej W CENTRUM TEMPO 30, wybudowac obustronne drogi rowerowe w ciągu JPII i chyliczkowskiej i Sienkiewicza. obustronne drogi rowerowe na Dworceowej, i dalej Jarząbka, choć tu inny wydział zaplanował sadzenia drzew w miejscu na drogi rowerowe. Bez tego głównego szkieletu wszystko wjedzie do Piaseczna i będzie musiało przeciskać się z dziczą na jezdniach. Dodatkowo Okulickiego którą chce wybudować województwo to droga pieszo rowerowa i tylko po jednej stronie!!!!

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
· Powiatowy Urząd Pracy już w nowej siedzibie
· Zagrali pieśni o dawnej Warszawie
· Radny: czas zrobić światła lub rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu!
· Mieszkańcy mają dość ciemności
· Wysypisko na gminnej drodze
· Prowizja za dotację dla willi Gryf
· Tragiczna śmierć sołtysa
· Uczcili pamięć bohaterów Powstania
· Zaproponowano nowe trasy 727 i 709!
· Wypadek przy przejściu dla pieszych
· Wspominali bohaterskich obrońców stolicy
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest