Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 635), 2016-08-19
Radość z dzielenia się wiarą

PRUSZKÓW \ GRODZISK MAZOWIECKI Trzydzieste pierwsze Światowe Dni Młodzieży, których inicjatorem był nasz papież, a dziś Święty Jan Paweł II, są kontynuacją bogatej spuścizny, którą pozostawił po sobie nasz wielki rodak. Dziś, gdy minęło już 11 lat od jego śmierci, młodzi ludzie z całego świata wciąż udowadniają, że Kościół zawsze pozostanie ponadczasowy

Pielgrzymi z różnych zakątków świata, którzy przed głównymi uroczystościami w Krakowie gościli w Pruszkowie i Grodzisku Mazowieckim zadbali o to, aby Kościół był wciąż żywy, radosny i młody. Słowa papieża Franciszka podczas ŚDM: „czyńcie swoją powinność, hałasujcie całą noc” były wypełniane jeszcze przed Jego przylotem do Polski.

Głębokie przeżywanie wiary
Słoneczne, lipcowe przedpołudnie. Przed kościołem św. Kazimierza w Pruszkowie zebrała się spora grupa pielgrzymów, która przybyła tutaj z najróżniejszych zakątków świata, m.in. Gwatemali, Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, Indii, USA, Ekwadoru czy Rosji. Młodzi ludzie śmieją się, modlą, tańczą, śpiewają - w ten sposób wyrażają swoje szczęście z przebywania wśród innych katolików, którzy choć odmienni kulturowo są im zarazem bardzo bliscy. Chętni do rozmowy, do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z drugim człowiekiem, otaczają mnie i opowiadają dlaczego biorą udział w tym wydarzeniu.
– Uważam, że te dni są możliwością poznania ludzi z innych kultur, którzy myślą podobnie jak my i mają wspólne cele w życiu. Jest to też okazja do nawiązywania nowych przyjaźni – mówi Maria Wiecka, biorąca udział w ŚDM.
Wszyscy myślą podobnie, choć wyrażają swój entuzjazm w różny sposób. Przeżycie duchowej przygody wyzwala w młodych ogromną energię do wytrwania podczas tych dni. Nie obawiają się, że nieraz pieszo będą musieli przemierzyć kilkanaście kilometrów.
- Światowe Dni Młodzieży dają mi radość dzielenia się wiarą z rówieśnikami, którzy nie wstydzą się świadczyć o Chrystusie. Mogę zaświadczyć, że to w Kościele spotkałam prawdziwą miłość i szczerą przyjaźń. Ufam Panu bezgranicznie i to Jemu zawierzam całe swoje życie – zwierza się Justyna Majewska, wolontariuszka. - Nadrzędnym celem tych szczególnych dni jest pokazanie światu, że Kościół jest żywy, radosny i wciąż młody.
Oprócz zadumy i kontemplacji można było dostrzec ogromną radość z tego, co udało im się zobaczyć tu, w Polsce. Wspólnie spędzali czas m.in. przy ognisku, a większość z przybyłych bardzo chciała odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Ambitne plany okazały się zaledwie namiastką tego, po co naprawdę tu przyjechali. Chcieli jeszcze raz na nowo udowodnić sobie, że wiara jest dla nich najważniejszą wartością.

Być bliżej Boga
Przebyli tysiące kilometrów. Jechali tu z myślą o Bogu i o swoich najbliższych. Intencje pielgrzymów były różne. Jedni przyjechali podziękować za łaski, które otrzymali od Boga. Jeszcze inni cieszyli się, że dzięki temu wydarzeniu mogą być teraz znacznie bliżej Pana. Chcą powrócić do swoich domów umocnieni w wierze. Wiele osób przybyło także po to, aby spotkać Ojca Świętego.
– Papież Franciszek jest nieszablonowy. Jego kontakt z młodzieżą zbliża nas do Kościoła – mówi Magdalena Szczęsna, uczestniczka wydarzenia.
Spacerując dziedzińcem można usłyszeć ludzi porozumiewających się różnymi językami. Tutaj nie ma bariery językowej. Wszyscy oprócz języka angielskiego i hiszpańskiego, porozumiewają się jeszcze jednym – językiem wiary. Pielgrzymi emanują ciepłem i serdecznością. Dla nich nieważny jest kolor skóry, istotne staje się wyłącznie to, że wszyscy jednoczą się ze sobą, aby być bliżej Boga. Wciąż nowe bodźce motywują młodych do działania.
Przed Kościołem robią mnóstwo zdjęć, zupełnie jakby chcieli uchwycić dany moment i zachować go w pamięci na zawsze.
– Zastanawiam się, skąd biorą siłę, żeby cały czas śpiewać i tańczyć –zdumiewa się Joanna Wojciechowska, wolontariuszka.
Niestrudzenie wypełniają swoją misję, idąc przez życie z pieśnią na ustach. Wspólne spędzanie czasu i długie rozmowy o wierze zbliżają młodych ku sobie. Ciekawość i otwarcie na drugiego człowieka staje się teraz znacznie ważniejsze niż sprawy codzienne. Jest to świadectwo głębokiej wiary, nadziei i miłości. To odzwierciedlenie najgłębszych przeżyć, które niewątpliwie wpływają na percepcję młodych pielgrzymów. I choć trzydzieste pierwsze ŚDM przeszły już do historii, to z pewnością ich przesłanie zawarte także w „miłosierdziu, braterstwie i wierze” pozostanie w ich pamięci już na całe życie.
Daria Głowacka


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz więcej nie zarobi
· Matka z trójką dzieci nie ma gdzie mieszkać
· Wielkie serca Czytelników!
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Co z tą pocztą?
· Magazyn Szlachetnej Paczki czeka na wolontariuszy!
· Znów tli się protest w Łubnej i okolicy
· Osiedle płotem przedzielone
· Mają dość dziur w drogach
· Z wózkami przez bramę? Zrobią podjazd
· Pogorzelcy potrzebują jeszcze pieca
· Słup niezgody
· Powstała hala magazynowa. Mieszkańcy kreślą czarne scenariusze
· Spóźnieni zgodnie z rozkładem
· Inwalidka? Na koniec kolejki!
· Sąsiedzi spalarni zwierząt narzekają na fetor
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest