Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 626), 2016-08-23
Nowe pomysły na odkorkowanie Piaseczna

123
PIASECZNO Włodarze gminy i powiatu spróbują nakłonić Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do przebudowy głównych skrzyżowań na obwodnicy Piaseczna w ciągu najbliższych 2-3 lat. Zmiany miałyby usprawnić ruch

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz władze państwa nie dają nadziei na to, że przebudowa szosy krajowej nr 79 (od ul. Energetycznej w Piasecznie do początku obwodnicy Góry Kalwarii) ruszy w najbliższych siedmiu latach. Dokumentacja projektowa i decyzja środowiskowa dawano już straciły ważność. Jak wyjaśnia Łukasz Jóźwiak, kierownik Zespołu Komunikacji w biurze Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie „79” obecnie nie dzieje się kompletnie nic. No modernizację tej drogi nie ma pieniędzy, bo nie znalazła się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2015-2023. Jaka będzie sytuacja po roku 2023? Tego na razie nie wie nikt.
Zdaniem Roberta Widza, szefa Komisji Polityki Gospodarczej piaseczyńskiej rady miejskiej (i twórcy portalu odkorkujpiaseczno.pl), wypowiedzi drogowców wskazują, że przebudowa obwodnicy Piaseczna i drogi w kierunku Góry Kalwarii zacznie się najwcześniej około roku… 2030.

Małe inwestycje usprawnią skrzyżowania?
Jednak szef mazowieckiej GDDKiA podczas czerwcowego spotkania w piaseczyńskim ratuszu pozostawił nadzieję na usprawnienie newralgicznych skrzyżowań. Dyrekcja dysponuje bowiem niemałymi funduszami na bieżące utrzymanie dróg krajowych. Obecnie z tej puli pieniędzy przy największym skrzyżowaniu w Piasecznie m.in. budowany jest chodnik.
Władze powiatu piaseczyńskiego i gminy Piaseczno pracują na razie niezależnie nad propozycjami, o których chcą rozmawiać na początku września z GDDKiA.
– To rozwiązania, które mieszczą się w obecnym pasie drogowym, czyli na terenie należącym do Generalnej Dyrekcji – tłumaczy Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego. – Formalności mogłyby być skrócone do minimum, a inwestycje przeprowadzone bardzo szybko.

Dwukierunkowa Chyliczkowska?
– Wykorzystując proste sposoby rzeczywiście można rozładować korki panujące na kluczowych skrzyżowaniach w Piasecznie – przekonuje Wojciech Parciński, szef Biura Projektowo-Konsultingowego Eurostrada, które przygotowało koncepcje przebudowy „krzyżówek” dla gminy. – Chodzi przede wszystkim o dodanie lewo i prawoskrętów.
W poprzedni czwartek, podczas posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej rady miejskiej, swoją koncepcję pokazał zarząd powiatu. Zakłada ona utworzenie na środku skrzyżowania Puławskiej i Okulickiego „wyspy centralnej” i rozbudowę sygnalizacji świetlnej.
– Dodanie dodatkowych pasów separujących ruch drogowy zwiększy przepustowość skrzyżowania – argumentuje Ksawery Gut.
Z kolei propozycja przebudowy przecięcia obwodnicy miasta (ul. Armii Krajowej) z ul. Chyliczkowską, oprócz dodania lewo i prawoskrętów w każdą stronę, przewiduje przywrócenie na ul. Chyliczkowskiej ruchu dwukierunkowego.
– Teraz dochodzi tam do wielu kolizji – twierdzi Ksawery Gut. – Kierowcy często wjeżdżają w Chyliczkowską pod prąd.

Gmina: Więcej pasów!
Szczegółów swoich pomysłów na razie nie ujawniła gmina.
– Poddaliśmy je pod ocenę ekspertów związanych z GDDKiA, abyśmy nie dyskutowali o rzeczach niemożliwych do wykonania. Wyniki tej oceny poznamy na początku września – oświadczył wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.
Zastępca burmistrza zdradził jednak, że gmina będzie przekonywała drogowców do wybudowania trzeciego pasa ruchu na fragmencie ul. Puławskiej od Okulickiego do Energetycznej.
– Z wyliczeń wynika, że swobodnie zmieści się on pod wiaduktem kolejowym linii siekierowskiej istniejącym nad tym odcinkiem trasy. Pod warunkiem, że dla pieszych zostanie wydrążone przejście w nasypie kolejowym – zastrzegł Putkiewicz.
Jakie będą koszty usprawnienia ruchu na dwóch piaseczyńskich skrzyżowaniach? Ksawery Gut uważa, że samo udrożnienie głównego węzła komunikacyjnego w mieście może pochłonąć „do 10 mln zł”. Kwoty będą znane we wrześniu – policzą je projektanci i GDDKiA.

Sypną groszem?
W trakcie posiedzenia komisji wybuchła dyskusja czy i jaką kwotą gmina Piaseczno powinna wspomóc Dyrekcję, aby zmobilizować ją do pilnego (czyli już w przyszłym roku) zabrania się za przebudowę skrzyżowań. Rajcy ustalili, że decyzję w tej kwestii podejmą, kiedy GDDKiA wypowie się na temat szans realizacji ich propozycji.
– Nie wychodźmy przed szereg, bo jeszcze nie wiadomo, czy ktokolwiek będzie chciał od nas pieniądze – studził zapał kolegów radny Zbigniew Mucha.
- Chcielibyśmy nasze pomysły jak najszybciej uzgodnić, aby znaleźć dla nich finansowanie na lata 2017 i 2018 – zakłada wiceburmistrz Putkiewicz.
W następnej kolejności samorządowcy będą próbowali przekonać GDDKiA do doraźnego udrożnienia drogi nr 79 z ul. 17 stycznia, a także „krzyżówek” w Żabieńcu, Chojnowie oraz Pilawie.

Piotr Chmielewski
Komentarze
nick: kierowca,     2016-08-26   10:18:19
Kolejne plany, narady, obietnice.I tak już od lat.Szkoda papieru na kolejne artykuły na ten temat. Dwukierunkowa Chyliczkowska? To chyba jakiś żart
nick: Aga,     2016-08-26   11:51:06
Do Kierowca: o dwukierunkowej Chyliczkowskiej tez słyszałam tysiąc razy, moze zamiast powtarzac to w kółko Redakcja zajęla by sie zle ustawioną syganlizacją świetlną na chyliczkowskiej? Tego juz nie widzicie?
nick: Aga,     2016-08-26   11:55:23
Do Kierowca: o dwukierunkowej Chyliczkowskiej tez słyszałam tysiąc razy, moze zamiast powtarzac to w kółko Redakcja zajęla by sie zle ustawioną syganlizacją świetlną na chyliczkowskiej? Tego juz nie widzicie?
nick: kierowca,     2016-08-26   20:15:49
Właśnie przeczytałem,że jeszcze w tym roku zostanie otwarty Media-Markt przy ul.Okulickiego.1200m2 powierzchni.Bardzo fajnie.Tylko czy ktoś policzył o ile wzrośnie w związku z tą inwestycją natężenie ruchu na głównym skrzyżowaniu Piaseczna? Zapowiada się totalny drogowy Armagedon.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Sodoma i gomora na dworcu PKP
· Jakie to skrzyżowanie?
· Powstanie nowa linia autobusowa między Józefosławiem a PKP Jeziorki?
· Kiermasz świąteczny i odpalenie choinki
· Mieszkaniec: gmina chce, żebym kupił kota w worku
· Tragedia na drodze
· Najpierw parking, potem basen
· Ta sprawa ciągnie się już ponad 7 lat...
· Radni i wójt przeciwni dzieleniu 721 bis
· Mobbing w urzędzie gminy?
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest