Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 642), 2016-10-07
Nie pozwólmy zapomnieć

PRUSZKÓW W piątek, 23 września, oddano hołd więźniom obozu Dulag 121 oraz tym, którzy z narażeniem życia przynosili im leki i żywność

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc tradycyjnie rozpoczął się przy Muzeum Dulag 121, skąd uczestnicy obchodów i goście w asyście pocztów sztandarowych wyruszyli pod pomnik „Tędy przeszła Warszawa”. O godz. 12 przy hali nr 5 na terenie dawnego niemieckiego obozu Dulag 121, mszę świętą odprawili ks. Bogdan Przegaliński i ks. Marian Mikołajczak.

Chwała bohaterom!
W tym dniu szczególnie ciepło witano więźniów obozu oraz tych, którzy nieśli im pomoc. W uroczystościach udział wzięli także kombatanci, harcerze oraz przedstawiciele władz samorządowych, województwa mazowieckiego i instytucji z terenu całego powiatu pruszkowskiego.
- Spotykamy się w miejscu, gdzie nigdy nie gaśnie pamięć o łzach wygnańców warszawskich lata i jesieni 1944 roku – mówił Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa. - Z radością patrzę na młodzież, która jest dziś z nami, by kultywować pamięć i poznawać historię swojego miasta.
Prezydent przypomniał, że obóz Dulag 121 powstał już w szóstym dniu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy stolicy zostali tu przygnani piechotą lub przywiezieni koleją. - Odarci z godności, pozbawieni majątku, głodni, chorzy, utrudzeni życiem w piwnicach, nie znali jutra – dodał Jan Starzyński. - Dziś mijają 72 lata od tamtych wydarzeń, a nasza pamięć staje się coraz żywsza. Dzięki pracy badawczej tutejszego muzeum i innych ośrodków wiemy coraz więcej o losach warszawskiego ludu i uczestnikach powstania, którzy stali się w 1944 roku mimowolnymi mieszkańcami naszego miasta. Przypadek pruszkowskiego Dulagu zapisał się w historii jako akt niemieckiej zbrodni na ludności cywilnej. Złóżmy hołd ofiarom, chwała bohaterom!

Mieszkańcy zaangażowali
się w pomoc

Jak podkreślano, uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1944 roku zapoczątkowali kolejarze z zakładów naprawczych taboru kolejowego. - Pierwsi trafili tu mieszkańcy Pragi, potem Woli i Ochoty – przypomniał wicewojewoda Artur Standowicz. - Trafili tu też powstańcy czy księża. Okoliczni mieszkańcy byli nie tylko świadkami tych wydarzeń, ale też zaangażowali się w pomoc, co w tamtych czasach nie było takie proste. Narażali się tym na prześladowania, a nawet śmierć – dodał, podkreślając bohaterskie czyny mieszkańców miasta i okolic.
Ludność Warszawy doświadczyła tu wyjątkowego bestialstwa ze strony Niemców – powiedział starosta Maksym Gołoś. - Mieszkańcy Pruszkowa, ale też Piastowa, Milanówka, Podkowy Leśnej, zaofiarowali im pomoc w dostarczaniu leków, żywności, wyprowadzaniu z obozu. Nie pozwolimy, by o tym zapomniano

Koczowałyśmy na podłodze
Przez obóz w Pruszkowie przejść mogło nawet kilka milionów osób. Wśród nich była Zofia Boglewska-Hulanicka. - Miałam siedem lat kiedy razem z rodzicami i młodszą siostrą przywieźli nas tu wagonami na bocznicę – opowiada Zofia Boglewska-Hulanicka. - Potem nas rozdzielili, bo ojca bardzo szybko wywieźli do Niemiec na ciężkie roboty. W tym budynku koczowałyśmy na podłodze. Po kilku dniach wywieźli nas do wsi Rozprza, umieszczając u jednych z gospodarzy, dla których byliśmy złem koniecznym. Ponieważ moja dwuletnia siostra zaczęła chorować i mama zdecydowała się przejść z nami aż do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie mieliśmy rodzinę. Szłyśmy trzy dni lasami i polami. To tak traumatyczne przeżycia, że się je zapamiętuje - dodaje Zofia Boglewska-Hulanicka. Ojciec pani Zofii przeżył wojnę i wrócił do rodziny, jednak mocno podupadł na zdrowiu.

Koncert piosenek okupacyjnych
i powstańczych

W ramach uroczystości przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowali medalami Pro Patria 10 osób za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Po głównych uroczystościach odbył się wzruszający koncert piosenek okupacyjnych i powstańczych w wykonaniu Grupy Teatralnej Warszawiaki. Ponadto w Muzeum Dulag 121 można było zapoznać się z ekspozycją stałą oraz z wystawą „Solidarność i wsparcie”.
Obchodom towarzyszyła też akcja zbierania pamiątek związanych z historią obozu. Na apel, wystosowany przez pruszkowskie muzeum do świadków historii, ich rodzin oraz lokalnej społeczności Pruszkowa i okolic odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Przekazały one do zbiorów muzealnych m.in. skany listów i dokumentów, a także liczne fotografie. Materiały te już wkrótce można będzie zobaczyć na nowej stronie internetowej Muzeum Dulag 121.

ANNA ŻUBER

tagi:    obóz dulag    pruszków    niemcy    więźniowie    powstanie warszawskie

Przeczytaj też
Uratować tor kolarski (2018-12-21)
Tędy przeszła Warszawa (2018-09-28)
Będzie za co budować basen (2018-06-15)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest