Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 660), 2017-03-03
Zaszczepimy niemowlę? Nie ma mowy

POWIAT Rodzice 15 nowo narodzonych dzieci w powiecie stanowczo odmówili ich zaszczepienia. Piaseczyński sanepid: Na szczęście, na razie ta liczba nie rośnie

Antyszczepionkowców w naszym kraju z roku na rok wyraźnie przybywa. Ta moda dotarła do nas z Zachodu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2012 roku 5 tys. rodziców odmówiło obowiązkowego szczepienia swoich dzieci. Szacuje się, że w 2014 roku było ich już ponad blisko 13 tys.

Obawiają się powikłań
W powiecie piaseczyńskim od 2013 roku takich rodzin odnotowano ponad 40. Złożyły u lekarzy pisemne oświadczenia, że są przeciwne, aby ich pociechy zostały w ten sposób zabezpieczone przed chorobami zakaźnymi. – Z rodzicami, którzy zgadzają się z nami spotkać, przeprowadzamy rozmowę edukacyjną. W ten sposób w minionym roku czworo z nich udało nam się przekonać do szczepionek – informuje Dorota Ziuzia-Lipiec, kierownik Sekcji Epidemiologicznej piaseczyńskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Część rodziców argumentuje, że nie chcą, aby ich pociechy zaszczepiono ze względów religijnych. Inni obawiają się groźnej reakcji organizmu dziecka na szczepionkę. – Jestem epidemiologiem od 14 lat, w tym czasie nie zdarzyło się w naszym powiecie, aby jakieś dziecko miało ciężkie powikłania po jej przyjęciu – zapewnia Ziuzia – Lipiec.

Dla zysku firm
Niektórzy rodzice tłumaczą, że na ich stanowisko miały wpływ argumenty antyszczepionkowców, które poznali za pośrednictwem internetu. W sieci przeczytali m.in., że po niektórych szczepionkach dziecko może zapaść na autyzm. Internet jest pełen komentarzy przeciwników szczepień. Niektórzy w ten sposób wyrażają swoją wolność obywatelską. Inni rodzice uważają, że szczepionki wymyślono wyłącznie dla zysku firm farmaceutycznych. Nie przyjmują argumentów, że są skuteczne, ponieważ - ich zdaniem - koncerny sfinansowały publikowane badania i ich efekt był z góry znany.
- To są głupstwa, ruchy antyszczepionkowe robią złą robotę. Szczepionki to jedno z największych zdobyczy cywilizacyjnych współczesnych czasów. Dzięki nim obserwuję jak na naszym terenie spada liczba osób, które zachorowały na żółtaczkę typu B. Pamiętam też jeszcze, jak dzieci umierały na krztusiec – mówi pracownica piaseczyńskiego sanepidu.

Rośnie liczba chorych na odrę
Z rozrostem grupy niezaszczepionych dzieci lekarze wiążą wzrost zachorowań na odrę w naszym kraju. Wieszczą, że jeśli ta tendencja się utrzyma, nie unikniemy epidemii. A odra potrafi zabić.
Epidemiolodzy w naszym powiecie jeszcze nie biją na alarm, ponieważ zdaniem Doroty Ziuzia-Lipiec, 15 niezaszczepionych dzieci w tak dużym powiecie to wciąż niewiele. – Znam sprawozdania z innych powiatów i wiem, że tam mają naprawdę duży problem z odmowami szczepień – mówi.
- Rosnąca liczba dzieci nieszczepionych może spowodować zniknięcie tzw. odporności grupowej. Gdy grupie nie zaszczepiło się raptem kilka osób, nie ma wielkiego niebezpieczeństwa. Problem pojawia się wówczas, gdy proporcje szczepionych i nieszczepionych zaczynają się zaburzać. Wówczas szczepionki tracą swoją moc – tłumaczy Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Zmusić nie mogą
Za odmowę zaszczepienia dziecka może grozić do 5 tys. zł grzywny. Ale są już wyroki sądowe wskazujące, że karanie za niezaszczepienie dziecka jest niezgodne z prawem. Stąd sanepid – w tym piaseczyński - najczęściej próbuje dobrowolnie nakłaniać rodziców do zmiany zdania
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uniknąć szkolnego armageddonu
· Skargi rodziców odniosły skutek
· Siedlisko bobrów podzieliło mieszkańców
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
· Zalewa Skolimów. To efekt zaniedbań?
· Remont drogi. Odcięci na rok!
· Tor do ćwiczeń równowagi i mijanek
· Przystanek jest, ale dla kogo?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest