Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 664), 2017-03-31
Piasecznianie pójdą do urn?

PIASECZNO W ubiegły piątek przedstawiciele piaseczyńskiego KOD-u złożyli na ręce radnych ponad 1600 podpisów osób przeciwnych włączeniu gminy do metropolii warszawskiej

Wszystko wskazuje na to, że na najbliższej sesji zostanie podjęta uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum, w którym na temat poselskiego projektu będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy.
Preludium do kolejnej dyskusji o ustawie metropolitalnej, która od kilku tygodni elektryzuje kilkadziesiąt podwarszawskich samorządów, było przyjęcie na ostatniej sesji rady miejskiej uchwały o przystąpieniu gminy do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Owo stowarzyszenie to jakby alternatywny klub, do którego wstępują gminy przeciwne poselskiemu projektowi. – Poprzez stowarzyszenie chcielibyśmy decydować o kształcie metropolii i jej zadaniach – mówiła podczas sesji radna Magdalena Woźniak. – Samorządy okołowarszawskie w rządowym projekcie są traktowane przedmiotowo – dodał radny Michał Rosa. – Tymczasem podstawowym zadaniem stowarzyszenia będzie wypracowanie rozwiązań i projektów alternatywnych wobec obecnie procedowanego projektu poselskiego.
Pozostali radni zgodzili się z tą argumentacją, głosując za przyjęciem uchwały i wstąpieniem do stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Metropolia Warszawa działa od 2004 roku i należy do niego 14 podwarszawskich gmin. Do tej pory jego działalność koncentrowała się na popularyzowaniu współpracy aglomeracyjnej. W związku z deklaracją wstąpienia do stowarzyszenia kolejnych samorządów, jego dotychczasowe władze zadeklarowały wolę zmian w statucie oraz gotowość wyłonienia nowego zarządu.

Analiza wiceburmistrza
Podczas spotkania członków trzech komisji rady miejskiej, wiceburmistrz Daniel Putkiewicz raz jeszcze opowiedział radnym o działalności stowarzyszenia Metropolia Warszawa, przypomniał opracowaną przez poprzedni rząd ustawę o Związkach Metropolitalnych, która została już jednak uchylona oraz opowiedział o przyjętej w marcu ustawie śląskiej, tworzącej związek gmin i dającej szerokie pole do podejmowania wspólnych działań w wielu dziedzinach. Na końcu wiceburmistrz skupił się na projekcie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. – Ta ustawa spowoduje likwidację powiatów okołowarszawskich – mówił. – Z drugiej strony gminy, które nie wejdą do aglomeracji, wypadają do drugiej linii, a nikt tego nie chce. Ideą projektu jest utworzenie megapowiatu. Nie wiadomo jak będą rozdzielone jego zadania i w jaki sposób będzie on finansowany. Sama Warszawa będzie miała rangę gminy, a jej prezydenta będą wybierać osoby z gmin ościennych. To nie podoba się z kolei warszawiakom.

Opowiedzieli się za referendum
Na posiedzenie komisji przybyli również przedstawiciele piaseczyńskiego Komitetu Obrony Demokracji. Od kilku tygodni zbierali oni podpisy mieszkańców pod petycją o przeprowadzenie referendum w związku z ogłoszonym projektem poselskim o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
– Pod petycją podpisało się ponad 1600 osób (teraz tych podpisów jest ponad 2 tys. - przyp. red.) – mówił Tomasz Kołudzki z KOD-u. – Musimy podjąć jakieś działania, teraz jest ku temu odpowiedni czas – zareagowała na tę inicjatywę radna Magdalena Woźniak. – Bądźmy konstruktywni, nie dajmy się podstawić pod ścianą.
Podobnego zdania był Robert Widz, który zaproponował od razu, aby zastanowić się nad ewentualnym terminem referendum. O jego przeprowadzeniu zdecyduje rada miejska. Odpowiednia uchwała ma znaleźć się w porządku obrad następnej sesji. Jak wszystko dobrze pójdzie, mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w sprawie przystąpienia do metropolii jeszcze przed wakacjami.
A tymczasem w ostatnią niedzielę odbyło się analogiczne referendum w Legionowie. Do urn poszło 46 proc. uprawnionych z czego niemal 95 proc. zakomunikowało, że nie chce mieszkać w metropolii warszawskiej. Czy mieszkańcy Piaseczna zagłosują wkrótce podobnie?
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
· Burmistrz stanie przed sądem?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest