Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 kwietnia 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 667), 2017-04-21
Pełnoletnia EFFKA

12
PIASECZNO Festiwal Małych Form Teatralnych świętował w kwietniu swoje 18. urodziny. W pierwszy weekend kwietnia scenę Domu Kultury w Piasecznie zdominowały całkowicie teatry dziecięce i młodzieżowe

Pierwszego dnia imprezy zaprezentowały się teatry dziecięce. Jury w składzie: Katarzyna Pawłowska, Marcin Masztalerz i Artur Pontek przyznało trzy pierwsze miejsca Kabaretowi Biedronki, Teatrowi Horrorek i Teatrzakom. Niestety, w trakcie ostatniego spektaklu w wykonaniu Teatru Domino jeden z młodych aktorów tak nieszczęśliwie upadł na scenie, że złamał rękę i trzeba było przerwać przedstawienie. To właśnie wtedy pojawiły się największe emocje, a młodzi aktorzy nie kryli swoich łez – nie tylko z powodu wypadku kolegi, ale również dlatego, że nie mogli grać dalej.
– To była pierwsza tego typu sytuacja w całej historii EFFKI, bardzo dziwne i po prostu pechowe zdarzenie, które mogło się zdarzyć wszędzie i każdemu – komentuje Ewa Kłujszo, pomysłodawczyni festiwalu.
W drugim dniu imprezy Katarzynę Pawłowską zastąpił w jury Sławomir Holland. Tym razem najbardziej doceniono Teatr Miniatura, Teatr Drewno i monodram w wykonaniu Ernesta Jarosińskiego. Oprócz tego przyznano także liczne wyróżnienia indywidualne.
– Komisja obejrzała 20 bardzo różnorodnych spektakli, po 10 w każdej z kategorii – podsumowuje Ewa Kłujszo. – Byli debiutanci i grupy z kilkuletnim stażem, teatr jednego aktora i grupy bardzo liczne. Z jednej strony spektakle wręcz ascetyczne, jeśli chodzi o użycie scenografii i zmieniające naszą niewielką scenę nie do poznania przy pomocy mnóstwa elementów. Zauważam również, że coraz więcej wkrada się do teatru multimediów.
Oprócz spektakli tradycją EFFKI są również warsztaty. Dla dzieci „Improwizowany Niezbędnik Młodego Aktora” poprowadził Ziemowit Kłujszo (aktor teatru Łups!, członek grupy improwizacyjnej Akt VIII i jednocześnie osoba odpowiedzialna za koordynację działań wolontariuszy podczas imprezy), a warsztaty dla młodzieży – Katarzyna Pawłowska (aktorka specjalizująca się w teatrze tańca).
Na imprezie gospodarzami byli, jak co roku, aktorzy kilku grup teatralnych prowadzonych przez Ewę Kłujszo: Łups!, STUU, Felix, Chachahihihehe i Po 20tej. Ich zadaniem była wszechstronna pomoc przy wszelkich czynnościach związanych z festiwalem - od obsługi szatni do pisania protokołów, poprzez robienie zdjęć, montowanie scenografii, opiekę nad gośćmi czy przygotowywanie podziękowań i dyplomów.
– W kuluarach podsłuchałam, że impreza się udała – mówi Ewa Kłujszo – Ktoś powiedział też, że takiej atmosfery i stopnia „zaopiekowania” nie widział na żadnym innym festiwalu. To miłe.
Jak się okazało, z okazji osiemnastej edycji EFFKI doceniono również w specjalny sposób jej pomysłodawczynię. W trakcie ogłoszenia wyników otrzymała pięknie wykonany i oprawiony w ramki dowód dojrzałości festiwalu. Na zakończenie Teatr Łups! - w ramach prezentu od wolontariuszy i organizatorów dla uczestników i jako formę podziękowania za festiwal – zagrał spektakl „Sen nocy letniej” wg Williama Shakespeara w przekładzie Stanisława Barańczaka. A kolejna EFFKA już za rok.
Grzegorz Tylec

tagi:    Festiwal Małych Form    Teatr

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Z krainy czarów do Hugonówki
· Pod sklepieniami z trawy i wosku
· Pełnoletnia EFFKA
· Muzyka jest dla niej najważniejsza
· Janda dla wybranych
· Gwiazda z Youtube’a
· Nowe oblicze Pawła Górskiego
· Następny film zrobimy w Tarczynie
· Komiksowy Przystanek
· Superkobiety w zabieganym świecie
· Kiedyś też byłam kukiełką
· Baraż w Jazgarzewie
· Dwudniowa uczta teatralna
· Zaułki, mury, uliczki
· Szukam interakcji z drugim człowiekiem
· To był ich blues
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Kobiety o kobietach dla kobiet
· Salonik w cieniu wieży Eiffla
· K jak kurnik, k jak kultura
· Jej debiut wzbudził uznanie
· Przez różnokulturowe okulary
· Powstanie styczniowe oczami Piłsudskiego
· Moda na czytanie tu nie mija
· Wieczór pełen wzruszeń
· Przybysz zaśpiewa mimo protestu
· Miód dla uszu, a na deser Halina Frąckowiak
· Tak grano i śpiewano 400 lat temu
· Piękne motocykle i rockowe koncerty
· Pruszków już powitał lato
· „Jestem” w Poczekalni
· Krystyna Sienkiewicz w Pałacu Sokoła
· Rok Wacława Kowalskiego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest