Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 668), 2017-04-28
Na pierwszą randkę poszliśmy do Beaty

KONSTANCIN-JEZIORNA Powiedzieli sobie „tak” pół wieku temu, albo jeszcze dawniej. W piątek 14 konstancińskich par burmistrz uhonorował prezydenckimi medalami za długoletnie pożycie małżeńskie

Stanisława i Jerzy Balcerzakowie pobrali się w 1960 roku. – Fajnie było przez te 57 lat... – wzdycha pan Jerzy. On zakończył służbę wojskową i był wówczas pracownikiem Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, ona krawcową w Konstancinie-Jeziornie. Poznali się dzięki wspólnemu znajomemu. – Ja od razu bardzo spodobałam się jemu, on mnie – pamięta pani Stanisława. – Na pierwszą randkę wybraliśmy się do konstancińskiego kina Beata, gdzie chodziło się spotkać z rówieśnikami. Na „Nędzników” – uśmiecha się wspominając pierwszą randkę pan Jerzy. W piątek, podczas zorganizowanej przez gminę uroczystości, znów odwiedzili Beatę, ale już przebudowaną na siedzibę Konstancińskiego Domu Kultury.

Trzeba się poprzekomarzać
Przy długim stole, o kilka miejsc dalej, zasiedli Helena i Stanisław Hendlowie z najdłuższym wśród zebranych stażem małżeńskim: 61 lat. – Od urodzenia mieszkamy oboje w tej samej wsi, w Słomczynie – mówi jubilat. Dziś cieszą się z dwojga dzieci, pięciorga wnucząt i siedmiorga prawnucząt, z których najmłodsze ma 2 miesiące.
Barbara i Ryszard Drozdowie 10 lat temu sprowadzili się z Rembertowa do Łęgu. Wśród wspomnień z 50-letniego wspólnego życia, jednym z głównych jest śmierć ich 35-letniego syna. Pochowali go w 2004 rok.
– Zadra w moim sercu tkwi do tej pory – mówi pani Barbara.
Jak przeżyć tyle lat razem? - W ciągu tygodnia raz przez minutę się pokłócić – radzi żartem Jerzy Balcerzak. – Ne ma idealnych małżeństw, trzeba się też troszkę poprzekomarzać – uzupełnia jego małżonka.
– Trzeba iść na ustępstwa i starać się rozumieć drugą osobę – uważa z kolei Barbara Drozd.

Nie sztuką jest pokochać
W piątek złotych i diamentowych jubilatów przywitano marszem weselnym Mendelssohna. A później był 12-kilogramowy tort i toast oraz szlagiery z dawnych lat grane przez trio instrumentalistów. Bohaterom uroczystości towarzyszyło wielu członków ich rodzin i przyjaciół. – Złote gody to jubileusz obchodzony w polskiej tradycji bardzo uroczyście. Sprawia, że patrzymy na państwa z podziwem i chylimy głowę z szacunkiem i pokorą – mówiła Bożena Pindelska, kierowniczka konstancińskiego Urzędu Stanu Cywilnego i gospodyni uroczystości. – Państwa obecność tu dowodzi, że dochowaliście złożonej przysięgi i pokazaliście, że miłość jest dawaniem, nie braniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, nie zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem się każdym sukcesem i każdym smutkiem. Nie sztuką jest pokochać, sztuką jest wytrwać. Kto wytrwał pół wieku w małżeństwie i nie uległ pokusie łatwych rozwiązań, dokonał wielkiej sztuki – przekonywała. Dodała przy tym, iż święto długoletnich małżonków nabrało wagi państwowej, i że „na żaden medal nie pracuje się tak długo”. – 50 lat to 18 250 dni i nocy – przeliczała.

Klimat sprzyja kochaniu się
Zanim burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski wręczyli parom medale nadane przez prezydenta RP, listy gratulacyjne, kwiaty i kosze ze słodkościami, obydwaj winszowali jubilatom. – Tak duża liczba par świadczy o tym, że konstanciński klimat sprzyja długiemu wzajemnemu kochaniu się i życiu w zgodzie. Ja troszkę państwu zazdroszczę, bo mam tylko 43 lata stażu małżeńskiego – powiedział z uśmiechem Andrzej Cieślawski.
Medalami udekorowano: Helenę i Stanisława Hendlów, Zdzisławę i Józefa Boguszewskich, Stanisławę i Jerzego Balcerzaków, Janinę i Mariana Mroczków, Janinę i Krzysztofa Karbowiaków, Krystynę i Michała Wilczków, Marię i Wincentego Czarneckich, Elżbietę i Mieczysława Głębockich, Krystynę i Edwarda Borkowskich, Barbarę i Ryszarda Drozdów, Janinę i Józefa Kwiatkowskich, Jadwigę i Stanisława Łapczyńskich, Janinę i Jana Kowalczyków oraz Lidię i Jerzego Zubrzyckich.
Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Ponad 50 lat razem (2018-01-26)
Gdy złote gody to za mało (2017-09-22)
Złoci i diamentowi małżonkowie (2016-12-09)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uniknąć szkolnego armageddonu
· Skargi rodziców odniosły skutek
· Siedlisko bobrów podzieliło mieszkańców
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
· Zalewa Skolimów. To efekt zaniedbań?
· Remont drogi. Odcięci na rok!
· Tor do ćwiczeń równowagi i mijanek
· Przystanek jest, ale dla kogo?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
· Linia 400 kV – nowe otwarcie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest