Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 670), 2017-05-19
Piłkarskie przedszkola strzałem w dziesiątkę

PIASECZNO Dwa lata temu w Jedności Żabieniec, najstarszym klubie na terenie powiatu, ruszyły zajęcia piłkarskie dla maluchów. Projekt Jedność Kids Piłkarskie Przedszkola z miejsca podbił serca dzieci i ich rodziców. – Wymyślona przez nas formuła stała się tak popularna, że z powodzeniem zaczęli naśladować ją inni – chwali się Paweł Sawa, prezes klubu

Prezes podkreśla, że chciał wymyślić coś, co odróżni Jedność Żabieniec od innych klubów na terenie gminy. – Byliśmy tu pierwsi, mamy piękną historię, a to zobowiązuje – oznajmia. – Potrzebowaliśmy jakiegoś impulsu, który sprawi, że klub nadal będzie mógł się rozwijać. Jesteśmy w o tyle trudniejszej sytuacji, że w Żabieńcu nie ma szkoły. Dlatego musieliśmy poszukać innego sposobu na przyciągnięcie do nas dzieci zainteresowanych grą w piłkę.

Projekt inny niż wszystkie
Obecnie w Jedności trenuje około 250 zawodników. Z tego do piłkarskich przedszkoli, których zajęcia odbywają się w Żabieńcu i Ustanowie, uczęszcza w sumie około 110 dzieci w wieku 3-7 lat. Co ciekawe, są wśród nich nie tylko chłopcy. Zajęcia odbywają się we wtorki po południu oraz w soboty. – Podczas treningu dzieciaki dzielimy zwykle na 4-5 grup, stosując kryteria wieku oraz zaawansowania piłkarskiego – mówi Paweł Sawa. – Zajęcia są ogólnorozwojowe z elementami piłki nożnej. Są to przeważnie gry i zabawy, chociaż na koniec zawsze musi być krótki mecz. Dzieci bardzo na niego czekają.
Sztab treningowy składa się w sumie sześciu osób: dwóch trenerów z kwalifikacjami UEFA oraz czterech asystentów, wśród których są też dwie kobiety mające o wiele lepszy kontakt z dziećmi. – Jestem takim trenerem wsparcia – mówi Agata Marciniak, która od początku jest bardzo mocno zaangażowana w cały projekt. – Często podtrzymuję dzieciaki na duchu i pomagam im – zwłaszcza na początku – przystosować się do nowych warunków i otoczenia. Jestem też łącznikiem między kadrą trenerską, a rodzicami.
Trenerzy Jedności cały czas starają się podnosić swoje kwalifikacje. Często biorą też udział w różnego rodzaju kursach, podpatrując działanie szkółek piłkarskich Legii i Zagłębia Lubin, które są uznawane za najlepsze w Polsce.
Podczas treningów dzieci uczą się właściwych zachowań i pracy w grupie. Trenerzy pozwalają się im też dużo kiwać, dzięki czemu maluchy uczą się prowadzić piłkę i nad nią panować. – Prowadząc szkolenie stawiamy na spokój i pracę, a nie na wyniki. Rywalizacja jest fajna, ale jeszcze nie w tym wieku – podkreśla prezes Jedności Żabieniec. – Chcemy, aby dzieci na naszych zajęciach przede wszystkim dobrze się bawiły. Dlatego też, bez względu na wyniki, wszystkich nagradzamy. Czas na naukę taktyki czy piłkarskiej teorii przyjdzie dopiero potem.

Najgorsi są... rodzice
Paradoksalnie jedną z przeszkód w szkoleniu maluchów są zbyt wysokie oczekiwania rodziców. To właśnie oni najczęściej wywierają na dzieci presję, co jest dużym błędem. – Od prowadzenia dzieci są trenerzy – podkreśla Paweł Sawa. – Przyprowadzając swoje pociechy na zajęcia, rodzice powinni się z tym liczyć.
W czasach zdominowanych przez nowoczesne technologie często problemem dzieci jest właściwa współpraca. Dlatego trenerzy starają się ich tego uczyć poprzez zabawę, ale także integrację. W klubie organizowane są wspólne uroczystości, m.in. urodziny oraz wyjazdy. – Chcemy tworzyć tu zgraną społeczność, która będzie dobrze czuła się w swoim towarzystwie – mówi prezes Jedności. – Serdecznie zapraszamy do nas wszystkie dzieci, które chcą grać w piłkę. Pierwszy trening jest bezpłatny. W ramach wpisowego wyposażamy przedszkolaka w spersonalizowaną koszulkę, spodenki oraz getry. Buty rodzice muszą kupić już we własnym zakresie. Najlepsze są turfy (buty z wypustkami w podeszwie) lub lane korki.
– Treningi na stadionie w Żabieńcu odbywają się we wtorki i w soboty – dodaje Agata Marciniak. – Można zapisać dziecko na jedno lub dwa zajęcia w tygodniu. Ceny są bardzo atrakcyjne, mamy najniższe stawki za tego typu zajęcia w powiecie.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Finał nie dla podwórkowych ekip
· Turniej piłkarski o puchar senatora
· Baniocha zagra w A klasie
· Brąz dla chłopaków z Perły!
· Najlepsza dwunastka
· Mundial w wersji mini
· Return w trzeciej lidze!
· Derbowo w czwartej lidze
· Hołd dla wybitnego trenera
· „Górale” zawładną ulicami
· Wielki finał w Piasecznie!
· Deszczowa porażka
· Pomóż w walce o awans!
· Alvin i Marta na podium w Pucharze Świata
· Być jak Lewandowski, być jak Glik
· Dzień Świerczka
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Turniej piłkarski o puchar senatora
· Szybko, szybciej po mistrzostwo
· KS Raszyn awansował do IV ligi!
· Ścigali się aż miło
· Hala pełna mistrzów i gwiazd
· Mają trzecią ligę, jest apetyt na drugą
· Jedyny taki bieg
· Doceniono utalentowaną kolarkę
· Rozdajemy pakiety startowe na Bieg Raszyński!
· Ruszyły zapisy na IX Bieg Raszyński
· Od złota po brąz. I wyjazd do Holandii
· Grodzisk trzyma kciuki za Luizę
· Rowerowy wicemistrz Polski
· Pamięci wspaniałego kolegi i hokeisty
· Wiosnę od jesieni dzieliły 42 km
· KS Raszyn rośnie w siłę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Puchar Sielanki dla Mazowsza
· MKS Grójec najlepszy w Pierwszym Koszykarskim Kroku
· I i II runda Rallycross Cup w Słomczynie
· 14 medali karateków z Chynowa
· Turniej o puchar Justyny Kozdryk
· Na biegaczy czekały na mecie jabłka
· Skorupski wreszcie w czołówce
· Zwycięska (srebrny medal) próba sił i nerwów Justyny Kozdryk
· Sukces karateków z Chynowa
· Grot Chynów brylował na Opolszczyźnie
· Grójczanie triumfują w Radomiu
· Grad medali karateków Grota Chynów
· Ma żal, że „spadła” z podium
· Pierwsi już w finale
· Pikniki i festyny w gminach
· Noc Świętojańska pełna atrakcji
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest